Czy samotni mężczyźni pachną i wyglądają inaczej niż mężczyźni w związku?

0
152
Okazuje się, że single pachną inaczej niż zajęci mężczyźni. Zdjęcie: pl.freepik.com

Podczas gdy większość z nas polega na kontakcie wzrokowym i mowie ciała, aby ocenić stan związku, naukowcy odkryli inny charakterystyczny znak stanu wolnego: zapach.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z australijskiego Uniwersytetu Macquarie i opublikowanym w czasopiśmie Frontiers in Psychology 82 heteroseksualne kobiety poproszono o ocenę zapachu ciała sześciu mężczyzn. Odkryli, że samotni mężczyźni mają silniejszy zapach ciała niż ci w związkach.

„Silniejszy zapach ciała może pomóc ci się bardziej wyróżnić. Może to sygnalizować dominację” – powiedział Mehmet Mahmut, jeden z autorów badania.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Naukowcy nie byli w stanie dokładnie określić, dlaczego ta różnica istnieje, ale mają pewne teorie: „Testosteron jest powiązany z zachowaniami związanymi z szukaniem partnera” – powiedział Mahmut. „Wiemy z poprzednich badań, że wyższy poziom testosteronu jest powiązany z silniejszym zapachem ciała… Potencjalnie samotni mężczyźni mają wyższy poziom testosteronu”.

Badanie nie testowało bezpośrednio poziomu testosteronu u uczestników, ale poprzednie badania wykazały, że samotni mężczyźni mają zwykle wyższy poziom testosteronu niż mężczyźni w długotrwałych związkach.

„Mężczyźni, którzy są w związkach, mają zwykle niższy poziom testosteronu, ale nie wiemy, kiedy ta zmiana nastąpi… Nie ma długotrwałych badań w badaniach hormonalnych” – powiedział Mahmut.

Wskazał również, że korelacja niekoniecznie wskazuje na związek przyczynowy, a dane mogły zostać wypaczone przez pewne czynniki demograficzne: „Starsi mężczyźni są bardziej skłonni do partnerstwa, a testosteron spada wraz z wiekiem”.

Czytaj: Zestresowany? Jak mówi badanie, zapach ukochanej osoby obniży stres

Mahmut spekulował, że mogą istnieć inne przyczyny tej rozbieżności w zapachu ciała.

„Może powody są prozaiczne” – powiedział. „Na przykład, kiedy jesteś w związku, częściej się myjesz, bo np. partnerka powie Ci: „Nie brałeś prysznica od rana”. Ty go weźmiesz i Twoja skóra będzie pachniała mniej intensywnie”.

Istnieją pewne dowody na to, że mężczyźni są bardziej atrakcyjni dla kobiet, gdy znajdują się w fazie folikularnej cyklu menstruacyjnego, a ich poziom testosteronu jest najwyższy. Jednak różnice są mniej wyraźne.

„Kobiety prawdopodobnie mają lepszy węch i są bardziej zainteresowane zapachami wokół nich” – powiedział Mahmut. „Zgłaszają również, że ważniejszy jest zapach potencjalnego partnera”.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko czeka duża przebudowa za 350 mln zł

Mahmut ma nadzieję, że jego badania pomogą nam lepiej zrozumieć naukę o ludzkim pociągu.

Przyciąganie do partnera… to podstawa życia” – powiedział. „Podstawową częścią bycia człowiekiem jest tworzenie więzi z innymi ludźmi. Partner życiowy jest jednym z najważniejszych połączeń, jakie nawiążesz”.