Ludzie, którzy słuchają muzyki podczas nauki, częściej mają wyższą średnią ocen.
Jeśli wybranie listy odtwarzania było Twoim pierwszym krokiem podczas nauki, według nowej ankiety jest bardziej prawdopodobne, że uzyskasz wyższą GPA. To nic innego jak grade point average, czyli średnia ocen.
Spośród tych, którzy słuchają muzyki podczas nauki, 80% zgadza się, że ma ona działanie terapeutyczne, a 75% twierdzi, że pomaga im przyswajać informacje.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Ankieta przeprowadzona wśród 2000 Amerykanów dotyczyła związku między muzyką a nawykami związanymi z nauką i wykazała, że ci, którzy słuchali muzykę, częściej mieli wyższą średnią ocen powyżej 3,2 (84% vs. 78%).
Wyniki pokazały, że połowa respondentów regularnie słucha muzyki podczas nauki (49%), a 60% twierdzi, że lepiej się uczy z włączonym dźwiękiem w tle.
Oczywiście młodsi uczniowie są bardziej skłonni do wielozadaniowości podczas słuchania muzyki. 58% osób w wieku 18-25 lat stwierdziło, że słucha muzyki podczas nauki, w porównaniu z zaledwie 41% respondentów w wieku 58-76 lat.
Trend ten trwa nie tylko w klasie, ale również w miejscu pracy. Obecnie dwóch na trzech Amerykanów słucha muzyki podczas pracy. Większość z tych respondentów czuje się bardziej wydajna w pracy podczas słuchania muzyki (89%) i twierdzi, że sprawia, że nie mogą się doczekać dalszej pracy (84%).
Czytaj: Muzyka może być niezwykle skuteczna w poprawie zdrowia psychicznego
Podobnie 81% osób, które słuchają muzyki podczas nauki, stwierdziło, że pomaga ona uprzyjemnić im naukę.
Ankieta przeprowadzona przez OnePoll na zlecenie CSU Global wykazała, że muzyka klasyczna (31%), R&B (28%) i country (28%) to jedne z najlepszych gatunków, które ludzie polecają na produktywną naukę. Ale Rock i Oldies nie są daleko w tyle, na poziomie 26%.
Niektórzy uczniowie słuchają tylko muzyki, ale inni wymieniają odgłosy natury (30%) i podcasty (24%) jako ulubione dźwięki tła podczas nauki.
Ci, którzy słuchali muzyki podczas nauki, częściej korzystali również z urządzeń mnemotechnicznych, takich jak notatniki lub inne narzędzia pomagające im zapamiętywać informacje (52% vs. 36%).
Być może dlatego słuchacze muzyki czuli, że łatwiej im było zdawać testy (64% vs. 45%) i czuli się lepiej przygotowani do regularnych zajęć (80% vs. 66%).
Podczas gdy przeciętny człowiek spędzał pięć i pół godziny na nauce tygodniowo, ci, którzy słuchali muzyki, poświęcali na naukę ponad siedem godzin tygodniowo.
Czytaj: Wyjątkowy, ozdobiony tysiącami lampek tramwaj znów wyruszył na ulice Poznania
„Słuchanie muzyki podczas nauki może być niezwykle pomocnym narzędziem dla niektórych uczniów w poprawie koncentracji” — powiedziała dr Christina Agvent, dyrektorka programowa ds. nauczania i uczenia się w CSU Global. „Zachęcam wszystkich do odkrywania różnych gatunków lub innych dźwięków, aby odkryć, co może być dla nich najlepsze, pomagając im w nauce”.
Najlepsze gatunki do nauki i koncentracji:
- Muzyka klasyczna – 31%
- R&B – 28%
- Country – 28%
- Rock – 26%
- Stare ulubione piosenki – 26%
- Gospel – 25%
- Jazz – 23%
- Hip hop – 22%
- Pop/Top 100 – 21%
- Ścieżki instrumentalne – 21%