Czy starzenie się jest nieuniknione?

0
259
Starzenie się jest naturalnym procesem i jak dotąd nikomu nie udało się wynaleźć skutecznej metody na powstrzymanie go. Zdjęcie: pl.freepik.com

Wiele osób boi się myśli o starzeniu się, nie dlatego, że więcej lat na zegarze jest czymś, czego należy się wstydzić, ale z powodu strachu przed chorobami związanymi z wiekiem, które towarzyszą tym dodatkowym latom. W rzeczywistości niektóre zwierzęta wcale się nie starzeją, co dowodzi, że starzenie się nie jest nieuniknione. Dołącz do nas, odkrywając fascynujący świat zwierząt, które przeciwstawiają się starzeniu!

Czy musimy się starzeć?

Starzenie się jest główną przyczyną śmierci i cierpienia na całym świecie. Rak, cukrzyca, choroby serca, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i wiele innych są spowodowane starzeniem się. Choroby te powodują wiele cierpienia i utratę niezależności, i ostatecznie Cię zabiją, jeśli nic innego nie zrobi tego wcześniej. Z tego powodu choroby te są dobrymi powodami, aby martwić się starzeniem, a spowalnianie starzenia się, aby opóźnić swój wygląd, jest atrakcyjną perspektywą. Czy jednak nie jest to niemożliwe?

Tak nie jest, ale uczymy się akceptować, że jest to nieuniknione. Zachęcamy nas do zaakceptowania, że nic nie możemy na to poradzić i że nasze umysły i ciała zaczną zawodzić. Społeczeństwo próbuje nam wmówić, że rosnące ryzyko chorób związanych z wiekiem jest tylko częścią życia i czymś, co powinniśmy po prostu zaakceptować. W rzeczywistości ta idea jest tak głęboko zakorzeniona w naszej kulturze i społeczeństwie, że rzadko zatrzymujemy się i pytamy: czy musimy się starzeć?

Czytaj: 7 produktów spożywczych, które przyspieszają starzenie się

Spowolnienie, a nawet odwrócenie procesu starzenia jest rzeczywiście możliwe

Nie martw się, to nie jest tandetna reklama od sprzedawcy oleju wężowego, który oferuje eliksir młodości. Nie jesteśmy tu po to, by niczego Ci sprzedawać. Chcielibyśmy jednak wyjaśnić, dlaczego starzenie się nie jest nieuniknione i pokazać kilka rzeczywistych przykładów zwierząt, które pokazują, że tak nie jest.

Starzenie się odnosi się do stopniowego pogorszenia, które przychodzi wraz z wiekiem i jest domyślne u większości gatunków, w tym u nas. Starzenie się niesie ze sobą spadek siły, mobilności, funkcji czuciowych, utratę płodności, zwiększone ryzyko chorób związanych z wiekiem. Wskaźniki śmiertelności (Twoja szansa na śmierć każdego roku) również znacznie wzrastają po osiągnięciu dojrzałości reprodukcyjnej. Niektóre gatunki wyewoluowały, aby spowolnić tempo starzenia do wirtualnego pełzania, co oznacza, że żyją bardzo długo.

Gatunek Zarejestrowana długość życia

Ryba szorstkooka 205 lat

Żółw olbrzymi 255 lat

Ukwiały 60-80 lat

Perłoródka rzeczna 210-250 lat

Cyprina islandzka 507 lat

Rekin polarny 400 lat

Niektóre zwierzęta się nie starzeją

To z pewnością imponujące, ale jest kilka gatunków, które wywracają do góry nogami pogląd, że starzenie się jest nieuniknione. Niektóre zwierzęta nie starzeją się. Nie doświadczają spadku siły, mobilności, zmysłów ani zdolności rozrodczych wraz z wiekiem. Nie cierpią również z powodu zwiększonej śmiertelności wraz z wiekiem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Homary nie starzeją się tak jak my

Wydaje się, że niektóre gatunki homarów nie starzeją się. Pozostają aktywne i nadal rosną i rozmnażają się tak, jak robią to młode homary. Dla tych szczęśliwych homarów życie toczy się normalnie, bez obaw o osłabienie i śmierć z powodu chorób związanych z wiekiem.

Sekretem ich sukcesu wydaje się być to, jak świetni są w naprawie swojego DNA. To sprawia, że ​​są znacznie bardziej odporne na raka i ogólnie wyniszczające skutki starości.

Podobnie jak my, komórki homara mają chromosomy, długie cząsteczki DNA zawierające część lub całość ich materiału genetycznego. Chromosomy są chronione specjalnymi czapeczkami zwanymi telomerami, wykonanymi z powtarzających się sekwencji DNA. Gdy nasze komórki dzielą się i starzejemy, te czapeczki erodują, aż nic nie zostaje; w tym momencie komórka przestaje się dzielić i umiera. Uważa się, że ta utrata telomerów jest jednym z powodów, dla których się starzejemy.

Czytaj: Rybak złapał homara, który występuje 1 na 2 miliony

Jednak homar może obejść ten problem, ponieważ jego komórki mają dostęp do enzymu zwanego telomerazą. Enzym ten umożliwia ich komórkom zastępowanie utraconych telomerów poprzez uzupełnianie nasadki ochronnej za każdym razem, gdy się dzielą. W ten sposób homar może po prostu tworzyć nowe komórki bez obawy, że się skończą.

Mamy też telomerazę, ale w większości naszych komórek dostęp do niej jest wyłączony. Uważa się, że jest to środek bezpieczeństwa w walce z rakiem, ponieważ komórki rakowe porywają telomerazę, aby stać się nieśmiertelnym i bez przerwy się dzielić. W jakiś sposób homar zdołał nie tylko włączyć telomerazę, ale także znalazł sposób na uniknięcie ryzyka raka.

Czytaj: Szybsza diagnoza nowotworów? Naukowcy z Wrocławia znaleźli sposób!

Golec piaskowy nie starzeje się

Innym przykładem gatunku, który się nie starzeje, jest golec piaskowy. Zwierzęta te mogą żyć do ponad 30 lat, co jest ogromną liczbą w porównaniu z większością innych gryzoni, które żyją tylko 2-3 lata.

Nie doświadczają wieku tak samo jak my, pozostają aktywne, silne i płodne przez całe dorosłe życie. Dla nas ryzyko naszej śmierci podwaja się co 8 lat po 40 roku życia, ale golec nie widzi wzrostu tego ryzyka, bez względu na to, ile ma lat!

Jest tak prawdopodobnie dlatego, że golce mają lepsze systemy naprawy DNA. Dzięki temu ich genom jest chroniony przed mutacjami i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Niektóre zwierzęta są biologicznie nieśmiertelne

Hydra jest zwierzęciem zasadniczo nieśmiertelnym biologicznie. Nazwany na cześć morskiego potwora z mitologii greckiej, to małe stworzenie wodne może się regenerować, podobnie jak jego mitologiczny imiennik. Jest w stanie całkowicie się zregenerować, nawet jeśli jest posiekany na drobne kawałki. W ciągu kilku dni mały kawałek hydry może stać się kompletnym zwierzęciem!

Wydaje się, że hydra osiąga ten wyczyn regeneracji dzięki swoim komórkom macierzystym. Jest w stanie co kilka tygodni wymieniać w całości swoje ogniwa, co pozwala na usuwanie tych, które są zniszczone lub stare.

Przeprowadzono wiele badań wykazujących, że hydra nie starzeje się i, jeśli jest utrzymywana w idealnych warunkach, może żyć w nieskończoność. Jego szanse na śmierć z każdym mijającym rokiem nie wzrastają, jak to ma miejsce u ludzi, a płodność pozostaje wysoka niezależnie od wieku.

Czy możemy nauczyć się od tych zwierząt żyć dłużej i zdrowiej?

Chociaż jest oczywiste, że niektóre zwierzęta żyją bardzo długo, nadal nie wiadomo, czy możemy zrobić to samo z ludźmi.