Czy suplementy lub dieta mogą zmniejszyć objawy zapalenia stawów?

0
207
Zapalenie stawów jest dokuczliwą dolegliwością, która objawia się bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczoną ruchomością stawów. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy suplementy lub dieta mogą zmniejszyć objawy zapalenia stawów? Oto, co mówią dowody.

Zapalenie stawów powoduje ból i niepełnosprawność oraz często obniża jakość życia.

Artretyzm to choroba, która atakuje stawy ciała. Istnieje ponad 100 rodzajów zapalenia stawów, na które cierpi ponad 350 milionów ludzi na całym świecie, w tym około dziewięć milionów Polaków.

Zapalenie stawów powoduje ból i niepełnosprawność oraz często obniża jakość życia. W Australii w 2015 roku około 54 000 osób w wieku 45-64 lat nie mogło pracować z powodu ciężkiego zapalenia stawów. Ich średni dochód stanowił tylko jedną czwartą dochodu pracowników pełnoetatowych, którzy nie chorowali na artretyzm.

Nic więc dziwnego, że niektórzy ludzie chcą wypróbować różne diety, suplementy lub terapie, aby sprawdzić, czy łagodzą one objawy lub pomagają im uzyskać poczucie kontroli nad swoim stanem.

Jednak główny przegląd wykazał, że określone suplementy lub składniki żywności prawdopodobnie nie doprowadzą do znaczącej poprawy wyników zapalenia stawów, takich jak sztywność, ból i funkcja.

Głównym zaleceniem żywieniowym było przyjęcie zdrowych wzorców żywieniowych.

Przypomnijmy, co powoduje artretyzm? Jakie są objawy?

Czynniki ryzyka rozwoju zapalenia stawów obejmują te, których nie możesz kontrolować – takie jak genetyka, płeć i wiek – a niektóre możesz być w stanie kontrolować, takie jak palenie, powtarzające się urazy, masa ciała, zawód i niektóre infekcje.

Rodzaje zapalenia stawów obejmują zapalenie kości i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, dnę moczanową, toczeń rumieniowaty układowy (toczeń) i twardzinę skóry.

Typowe objawy to:

  • ból;
  • sztywność lub zmniejszony ruch stawów;
  • obrzęk, zaczerwienienie i ciepło w stawach;

Mniej specyficzne objawy to zmęczenie, utrata masy ciała lub złe samopoczucie.

Więc co mówią dowody o suplementach?

Zdjęcie: pl.freepik.com

Europejski Związek Stowarzyszeń Reumatologicznych, europejska grupa ekspertów ds. zapalenia stawów, opublikowała niedawno szczegółową krytykę stosowania diety i suplementów w zapaleniu stawów. Zsyntetyzowano wyniki 24 przeglądów systematycznych istniejących badań, a także 150 dodatkowych badań, obejmujących ponad 80 różnych składników diety i suplementów.

Zidentyfikowany sojusz był ograniczony badaniami każdego produktu z osobna, przy czym większość badań była niskiej jakości. Oznacza to, że w przypadku większości suplementów nie mogli wydać zaleceń dotyczących ich stosowania.

Jednak w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów, chociaż większość badań miała niską lub umiarkowaną jakość, kilka suplementów miało pozytywne skutki.

Witamina D, chondroityna i glukozamina

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów istnieją dowody umiarkowanej jakości potwierdzające niewielki pozytywny wpływ na ból i funkcję przyjmowania suplementów witaminy D, chondroityny i glukozaminy (oba związki występujące w chrząstce).

Tutaj umiarkowana jakość oznacza, że chociaż badania miały pewne ograniczenia i ich wyniki należy interpretować z ostrożnością, można je wykorzystać jako wytyczne.

Sugeruje to, że ludzie mogą zdecydować się na wypróbowanie tych popularnych suplementów przez kilka miesięcy i sprawdzić, czy osiągną jakiekolwiek korzyści, ale przestać je brać, jeśli nie ma poprawy w ich objawach.

Olej rybny

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów istnieją dowody umiarkowanej jakości wskazujące na niewielki pozytywny wpływ olejów omega-3 (rybich) na ból.

Ponownie, ludzie mogą wypróbować te suplementy przez kilka miesięcy i sprawdzić, czy przyniosą jakiekolwiek korzyści, ale przestań je brać, jeśli nie ma poprawy.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Inne suplementy

W przypadku wszystkich innych kategorii zapalenia stawów i innych specyficznych składników diety lub suplementów dane naukowe zostały ocenione jako niskie lub bardzo niskie.

Oznacza to, że jakakolwiek poprawa wyników leczenia zapalenia stawów może wynikać z przypadku lub stronniczości, z większym prawdopodobieństwem opublikowania pozytywnych wyników lub potencjalnego błędu występującego, gdy badanie było sponsorowane przez producenta suplementów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Co to wszystko znaczy?

Obecne badania wskazują, że jest mało prawdopodobne, aby określone pokarmy, suplementy lub składniki diety wpływały w dużym stopniu na wyniki zapalenia stawów.

Jednak biorąc pod uwagę wyższe ryzyko chorób serca związanych z zapaleniem stawów, zaleca się zdrową dietę i styl życia w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Jak więc poprawić swoje zdrowie i samopoczucie? Oto pięć kluczowych rzeczy do rozważenia:

1. Stosuj zdrową, zróżnicowaną dietę

Zdjęcie: pl.freepik.com

Priorytetem jest spożywanie zdrowej żywności, a nie przyjmowanie suplementów. Spożywanie żywności – zamiast przyjmowania suplementów – oznacza, że otrzymujesz inne składniki odżywcze, które zawiera żywność, w tym zdrowe źródła tłuszczu, białka, błonnika pokarmowego oraz szereg witamin i minerałów niezbędnych do utrzymania zdrowego ciała.

Dlatego zaleca się osobom z zapaleniem stawów zdrową dietę, ponieważ warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste zawierają szereg składników odżywczych potrzebnych do tłumienia stresu oksydacyjnego wywołanego przez procesy zapalne związane z zapaleniem stawów.

Zdrowa dieta obejmuje pokarmy bogate w tłuszcze omega-3, takie jak tłuste ryby (łosoś, tuńczyk, sardynki), nasiona chia, olej lniany, orzechy włoskie, olej rzepakowy i witamina D (jaja, ryby i mleko lub margaryna wzbogacona witaminą D ). I nie zapomnij o ekspozycji na słońce, która pozwala organizmowi wytwarzać naturalną witaminę D.

Czytaj: Słońce może odeprzeć demencję i udary: znaleziono związek z witaminą D

2. Unikaj alkoholu

Spożycie alkoholu należy omówić z lekarzem, ponieważ może on wchodzić w interakcje z innymi metodami leczenia.

Małe ilości alkoholu prawdopodobnie nie będą miały negatywnego wpływu na zapalenie stawów, chyba że masz inne problemy zdrowotne, takie jak choroba wątroby lub przyjmujesz pewne leki, takie jak metotreksat lub leflunomid.

W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów umiarkowane spożycie alkoholu może zwiększać ryzyko nawrotów zapalenia stawów.

Alkohol może również zwiększać ryzyko zaostrzeń dny moczanowej.

3. Dąż do zdrowej wagi

Dążenie do prawidłowej wagi może pomóc w zapaleniu stawów, zmniejszając obciążenie dotkniętych stawów, takich jak biodra i kolana, oraz zwiększając spożycie zdrowej żywności bogatej w składniki odżywcze.

Poproś swojego lekarza o wsparcie, aby osiągnąć dobrze zarządzaną, celową utratę wagi, jeśli masz nadwagę. Możesz potrzebować skierowania do dietetyka w celu zindywidualizowanej terapii żywieniowej lub do fizjoterapeuty lub fizjologa ćwiczeń fizycznych w celu uzyskania konkretnej pomocy w poprawie mobilności i aktywności fizycznej.

Czytaj: Nowe punkty wypożyczania rowerów elektrycznych w Krakowie

Zdjęcie: pl.freepik.com

4. Bądź ostrożny z suplementami

Jeśli zdecydujesz się wypróbować konkretne terapie uzupełniające lub suplementy diety, omów z lekarzem i farmaceutą potencjalne skutki uboczne lub interakcje ze zwykłymi lekami.

Wypróbuj produkty przez kilka miesięcy (lub tak długo, na ile wystarczy ci jedno opakowanie), aby monitorować wszelkie skutki uboczne w porównaniu do dobrego samopoczucia, zmniejszenia stosowania leków przeciwbólowych i kosztów. Jeśli nie czerpiesz żadnych korzyści, zamiast tego wydaj te pieniądze na zdrowszą żywność.