Czy to prawda, że ​​jedzenie po 18:00 jest szkodliwe? Lekarze odpowiadają

0
575
Źródło: pixabay.com

Bez sałatki, bez alkoholu i oczywiście bez dużego posiłku o późnej porze: niektóre rzeczy są zalecane ze względów zdrowotnych. Ale co jest naprawdę prawdą? Informacji udziela dwóch ekspertów.

Czy należy unikać pewnych pokarmów o określonych porach dnia? Taka rada jest powtarzana w kółko. Według ekotrofologa Astrid Donalis z Niemieckiego Towarzystwa Żywieniowego (DGE) nie ma istotnych dowodów naukowych dotyczących ograniczenia czasowego, na przykład jedzenie tylko surowych warzyw i owoców do godziny 14:00.

Osoby ze zgagą powinny wieczorem uważać na owoce. Odbijanie może być wywołane zwłaszcza przez owoce o wysokiej zawartości kwasu owocowego, takie jak owoce cytrusowe. 

„Szczególnie nieprzyjemne jest to, gdyleżysz, i przeszkadza ci, gdy zasypiasz” – mówi Sabine Holzepfel, konsultant ds. żywności i żywienia w Consumer Center Baden-Württemberg.

Czytaj: 64-letnia kobieta zachwyca formą! Jak tego dokonała?

Biorytm układu pokarmowego

Wcześniej zakładano, że wszystko zależy od całkowitego dziennego spożycia, a nie od tego, kiedy i jak często ludzie jedzą. 

„Obecnie pojawiają się oznaki, że czas również odgrywa rolę. Niektóre badania wskazują na korzyści zdrowotne wynikające z obfitszego śniadania i mniej energicznej kolacji ”, wyjaśnia rzecznik konsumentów Holzepfel.

Jest to również oczywiste: w końcu układ pokarmowy podlega biorytmom. Jest najbardziej aktywny rano, mniej aktywny wieczorem i nocą.

Dlatego twierdzenie, że wszystko, co jesz po godzinie 18:00 pozostaje niestrawione, nie jest prawdą. 

Trawienie zaczyna się od żucia i śliny w ustach” – wyjaśnia Donalis. A przewód pokarmowy nie przestaje całkowicie działać w nocy.

Czytaj: Pechowe zejście z Giewontu. Turysta udostępnił wideo ku przestrodze

Jednak niektóre pokarmy są łatwiejsze i trudniejsze do strawienia. Pikantne, gorące lub smażone potrawy oraz mięso dłużej pozostają w przewodzie pokarmowym i są wolniej trawione. Może to powodować objawy, takie jak ucisk żołądka, wzdęcia lub zgaga. 

„Jeśli masz takie problemy, powinieneś unikać kolacji – przynajmniej trzy do czterech godzin przed snem”.

Płynne pokarmy, takie jak zupy i płatki zbożowe, mają krótszy czas trawienia i dlatego często są łatwiejsze do strawienia.

Ciało pełne gazów to zły warunek dobrego snu. Każdy, kto czuje, że ma brzuch pełen gazów, powinien spróbować z lekkimi ćwiczeniami i wybrać się na wieczorny spacer.

johannesfloe.com – Art to remember