Czy urządzenia do śledzenia snu są dokładne? Oto, co wiedzą naukowcy

0
317
Źródło: Twitter

Urządzenia do śledzenia snu zostały stworzone, aby pomóc Ci zmierzyć liczbę godzin, które przesypiasz w nocy. Wiele osób uważa, że ma problem z przesypianiem nocy. Dlatego zakupują sobie taki tracker snu w nadziei uzyskania odpowiedzi, ile śpią każdej nocy. Oto, co nauka do tej pory mówi o tych małych systemach śledzenia.

Głęboki sen

Twoje ciało przechodzi w nocy z lekkiego do głębokiego snu. Szybki ruch gałek ocznych (REM) jest wtedy, gdy śpisz najwięcej. Urządzenia do śledzenia snu zwykle działają, zgłaszając ruchy ciała w tym czasie w porównaniu z czasem, w którym jesteś w lżejszym trybie snu. Niektóre urządzenia śledzące monitorują nawet zmiany tętna.

Mierzenie

Badanie analizuje trackery snu w porównaniu z testami polisomnograficznymi. Testy te służą do diagnozowania zaburzeń snu. Wykazano, że urządzenia do śledzenia snu dokładnie mierzą sen tylko w 78% przypadków. Testy polisomnograficzne są w stanie śledzić tętno, poziom tlenu we krwi, ruchy gałek ocznych, ruchy ciała, fale mózgowe i oddychanie. Jest to najbardziej ostateczny sposób pomiaru czyichś wzorców snu.

Pomiary urządzeń do śledzenia snu

Monitory snu są noszone na nadgarstku. Mierzą tylko wzorce snu na podstawie ruchów ciała. Często poruszasz się podczas faz snu. Ruch zazwyczaj nie może dokładnie określić fazy snu, w której znajduje się Twoje ciało.

Większość urządzeń do śledzenia snu nie jest mierzona w testach polisomnograficznych. Dlatego trudno jest stwierdzić, czy wskaźnik dokładności jest wysoki. Trudno jest również zmierzyć wzorce snu osoby cierpiącej na bezsenność. Zwykle pozostają bardzo nieruchome, próbując zasnąć. Urządzenia do śledzenia snu, które podążają tylko za ruchem, miałyby problem z osobami cierpiącymi na bezsenność. Zegarki nie są w stanie monitorować czasu, gdy ktoś śpi, od czasu, gdy ktoś jest bardzo nieruchomy.

Zegarki do spania

Wydaje się, że zegarki do spania mają wyższą efektywną szybkość pomiaru czasu trwania snu. Dzieje się tak, ponieważ mierzą tętno, gdy zmienia się ono podczas faz snu. Badania nad tymi urządzeniami są ograniczone, więc mogą nie być tak dokładne jak testy. Wiele osób nie docenia ilości głębokiego snu, nawet podczas pomiaru tętna.

Czytaj: Lotnisko Kraków: nowe połączenia z Dubajem i Lubeką

Niepokój senny

Wiele osób po prostu niepokoi się o swój sen. Zastanawiają się, czy wiedza o ich wzorcach snu jest w ogóle korzystna. Prowadzi to do jeszcze większego zmartwienia leżenia w łóżku. Jeśli pacjent cierpi na bezsenność, monitor snu może zwiększyć jego niepokój. Prowadzi to do większej utraty snu.

Monitory snu mogą wtedy jeszcze bardziej stresować aż do rana. Nawet jeśli odczyty są prawidłowe, ludzie martwią się, że urządzenia te mogą się mylić. Jeśli ludzie noszą urządzenia śledzące sen, aby śledzić wzorce snu, i już są zaniepokojeni, może to prowadzić do głębszych problemów ze zdrowiem psychicznym.

To prawda, że brakuje badań, jeśli chodzi o wzorce snu i śledzenie snu. Wiele osób szuka leczenia problemów ze snem ze względu na ich urządzenia śledzące. To może być fałszywe udawanie. Badanie polisomnograficzne zwykle pomaga tym pacjentom ustalić, czy naprawdę mają problem. Wiele urządzeń do noszenia na ciele, które śledzą kondycję, wydaje się mieć ten sam efekt. Wiele razy każdy rodzaj monitora prowadzi do problemów zdrowotnych i depresji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podsumowanie

Urządzenia do monitorowania snu są najbardziej przydatne dla osób, które zwykle dobrze śpią. Chcą śledzić swoje wzorce snu i ustalić rutynę. W przypadku osób, które nie śpią dobrze lub mają problemy psychiczne, tracker snu może dolać oliwy do ognia.

Najlepszym sposobem monitorowania snu jest wiedza o tym, jak się czujesz każdego dnia. Jeśli masz problemy z koncentracją i czujesz się zmęczony przez cały dzień, możesz potrzebować więcej odpoczynku. Rozwiązanie jest proste. Możesz wyrzucić urządzenie i słuchać swojego ciała. Wywietrzyć sypialnię przed snem i nie używać telefonu minimum 3 godziny przed pójściem spać. Warto też się nie objadać na noc.

Tutaj dowiesz się o najważniejszych zasadach higieny snu. Jeśli będziesz się do nich stosować, jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz spał dobrze, a rano będziesz wypoczęty.