Czy wiesz co znaczy wyraz Spa i skąd pochodzi?

0
261
Wyraz „spa” pochodzi od nazwy miasta w Belgii, które słynęło już w czasach starożytnych ze zlokalizowanych tam leczniczych wód wykorzystywanych w celach uzdrowiskowych. Zdjęcie: Twitter/Les Accros du Peignoir

Spa to miejsce, w którym do kąpieli leczniczych wykorzystuje się bogatą w minerały wodę źródlaną. Miasta uzdrowiskowe lub uzdrowiska oferują zazwyczaj różne zabiegi lecznicze, zwane również balneoterapią. Wiara w lecznicze właściwości wód mineralnych sięga czasów prehistorycznych. Takie praktyki są popularne na całym świecie, ale szczególnie rozpowszechnione w Europie i Japonii. Popularne są również dzienne spa, które oferują różne zabiegi pielęgnacyjne.

Ale czy wiesz, skąd pochodzi słowo Spa? Słowo „spa” pochodzi od miasta Spa w Belgii. Uzdrowisko posiada wiele naturalnych źródeł mineralnych i stało się synonimem każdego uzdrowiska.

W 1326 roku Collin le Loup, mistrz żelaza z Liège w Belgii, odkrył źródła Chalybeate Spa. Wokół tych źródeł z czasem wyrosło słynne uzdrowisko, a określenie Spa zaczęło odnosić się do każdego uzdrowiska położonego w pobliżu naturalnych źródeł. Dziś miasto nadal ma wiele źródeł wody i uzdrowisk, a nawet butelkowaną wodę mineralną, która jest znana na całym świecie.

Spa to oszałamiające i spokojne miasto w Belgii, które bardzo warto odwiedzić. Ma bogatą historię, wspaniałe uzdrowiska, wspaniałe krajobrazy.

To wspaniały region Belgii, który warto odwiedzić tylko ze względu na krajobrazy. Belgia to mały kraj w Europie, który oferuje wiele do zobaczenia i zrobienia, a Spa jest jedną z jego ukrytych perełek w dużej mierze nieznanych światu zewnętrznemu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Historyczna popularność Spa

Rzymianie słynęli z zamiłowania do kąpieli. Wszędzie tam, gdzie poszli, budowali wspaniałe łaźnie, a ten region Belgii był znany również Rzymianom.

Złoty wiek Spa przypada na XVIII wiek. Wtedy był ulubieńcem rodziny królewskiej – car Piotr pierwszy nawet przebywał tam w 1717 roku. Carowi tak się spodobało, że przywiózł wiele drewnianych przedmiotów wykonanych w regionie, a także projekt otwarcia ośrodka termalnego w Cesarskiej Rosji.

To tutaj 19 września 1888 roku w Spa odbył się pierwszy na świecie konkurs piękności Concours de Beauté.

Zwycięzcą została Bertha Soucaret z francuskiej kolonii Gwadelupa na Antilles. 18-letnia kobieta po chwili chwały odeszła w zapomnienie.

Oszałamiająca sceneria spa w Ardenach

Spa znajduje się w przepięknym paśmie górskim Ardenów w Belgii (Ardeny zyskały sławę, gdy Niemcy przebijali się przez nie, aby przebić się przez francuskie linie podczas II wojny światowej). Znajduje się 35 km na południowy wschód od oszałamiającego miasta Liege i niedaleko granicy z Niemcami. Region jest jednym z pofałdowanych wzgórz i głębokich dolin Ardenów we francuskojęzycznej prowincji Walonii.

Dziś Spa jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Belgii i jak można się spodziewać, słynie z naturalnych źródeł mineralnych. A jednak pomimo swojej historii i oszałamiającej scenerii (a także starej europejskiej architektury) wydaje się, że nie przyciąga tylu turystów z zagranicy. Zamiast tego wielu odwiedzających to miejscowi.

Czytaj: Serial „Wielka woda” o powodzi we Wrocławiu hitem Netflixa

W 2021 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa jako jedno z „Wielkich miast uzdrowiskowych Europy” – Bath w Anglii jest kolejnym na liście. Chociaż często porównuje się go z Bath z Anglii, brakuje mu gruzińskiej wielkości, ale z drugiej strony jest również znacznie mniej zatłoczony.

Spa słynie również z posiadania jednej z najpopularniejszych wód mineralnych na świecie, która jest tu butelkowana od 400 lat.

Jedną z wielkich atrakcji w Spa (oprócz kąpieli w wielu uzdrowiskach) jest wędrówka po wielu szlakach Ardenów, wzgórz, lasów, a nawet torfowisk.

Les Thermes de Spa – Spa w spa

Les thermes de Spa. Zdjęcie: Twitter

Jednym z najlepszych spa w Spa jest Les Thermes de Spa. Jest to nowoczesny kompleks basenów, które czerpią wody termalne z lokalnego źródła Clementine, którego woda jest naturalnie podgrzewana do 33 stopni Celsjusza. Kompleks szczyci się częścią na świeżym powietrzu, otoczoną przyrodą, usytuowaną na wzgórzu z widokiem na miasto. Uzupełniają go bicze wodne, jacuzzi, sauny i łaźnie parowe, pokoje relaksacyjne pachnące alpejskimi ziołami oraz leżaki skąpane w ciepłym blasku podczerwieni.

Czytaj: Sucha sauna – ta forma relaksu ma wiele właściwości prozdrowotnych!

Istnieje wiele innych uzdrowisk do sprawdzenia, więcej informacji na temat wizyty w Spa można znaleźć na oficjalnej stronie turystycznej Walonii.

Les Thermes de Spa oferuje również piwa Trappist – to specjalne piwa produkowane w klasztorach trapistów, które mogą pochwalić się wyjątkową historią.