Czy wiesz, że stres wpływa na trawienie?

0
459
Stres nie tylko wpływa na zdrowie emocjonalne, ale także osłabia układ pokarmowy. Zrozum związek między stresem a trawieniem. Zdjęcie: onlymyhealth.com

Czy często stresujesz się problemami na froncie osobistym lub zawodowym? Czy często jesteś zmartwiony i sfrustrowany złą kondycją finansową?

Zestresowanie może również prowadzić do nadmiernego spożycia alkoholu lub przyzwyczajenia się do palenia, a także może być problematyczne dla jelit.

Wtedy stres wynikający z tych rzeczy lub innego problemu może być szkodliwy nie tylko dla dobrego samopoczucia psychicznego, ale także dla zdrowia układu pokarmowego.

Według dr Roya Patankara, wiodącego gastroenterologa i dyrektora Zen Multi Speciality Hospital, Chembur, stres utrudnia funkcjonowanie wszystkich układów organizmu.

Stres ma negatywny wpływ na zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, hormonalnego, nerwowego, rozrodczego, a nawet żołądkowo-jelitowego.

Stres może prowadzić do szeregu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak skurcze, wzdęcia, stany zapalne i słaby apetyt.

Związek między mózgiem a układem pokarmowym

Jeśli jesteś zestresowany, Twój mózg wysyła sygnały do uwalniania substancji chemicznych, takich jak adrenalina, serotonina (hormon wpływający na nastrój i znajdujący się w układzie pokarmowym), a także hormonu stresu (kortyzolu).

Hormony te mogą powodować niepożądane reakcje. Będziesz zszokowany, gdy dowiesz się, że stres może mieć różny wpływ na układ pokarmowy. Może to prowadzić do zmniejszenia dopływu krwi i tlenu do żołądka.

Czytaj: Primark otwiera sklep w Poznaniu

Problemy trawienne spowodowane stresem

Ponadto stres wpływa na komunikację mózgowo-jelitową i prowadzi do skurczów, zaburzenia równowagi bakterii jelitowych, a nawet zapalenia jelit.

Stres ma tendencję do zwiększania ruchliwości jelit i wydzielania płynów, powodując problemy, takie jak skurcze, biegunka, niestrawność, rozstrój żołądka, wzdęcia i utratę apetytu.

Ku przerażeniu człowieka, objawy te mogą również prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych (GI), takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), choroba jelita drażliwego (IBD), wrzody trawienne lub choroba refluksowa przełyku (GERD).

Stres jest również powiązany ze zmianami w bakteriach jelitowych, które mogą wpływać na nastrój. Istotne jest, aby usprawnić proces trawienia, na który wpływa stres, i zachować dobrą kondycję przez całe życie.

Czytaj: Ogrodnictwo poprawia samopoczucie i usuwa stres

Zdjęcie: pl.freepik.com

Jak przyspieszyć trawienie?

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby ułatwić proces trawienia według dr Patankar:

  • Trzymaj się diety bogatej w błonnik: dieta składająca się z błonnika, czyli warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i roślin strączkowych, pomoże Ci poprawić zdrowie układu pokarmowego. Pozwoli Ci również pokonać zaparcia i wyregulować wypróżnienia. Dieta bogata w błonnik może również zapobiegać innym problemom, takim jak uchyłkowatość i hemoroidy.
  • Przestrzegaj odpowiedniego planu posiłków: staraj się trzymać zdrowych nawyków żywieniowych. Wyklucz z diety niezdrowe, pikantne, tłuste, przetworzone potrawy i napoje gazowane. Postępuj zgodnie z odpowiednim harmonogramem każdego dnia. Twoje śniadanie, obiad i kolacja powinny być takie same. Nie przejadaj się ani nie decyduj się na objadanie się lub emocjonalne jedzenie. Pamiętaj, kontrola porcji jest kluczowa.
  • Zachowaj nawodnienie: jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, wyrządzasz sobie dużą krzywdę. Napełnianie się wodą poprawi proces trawienia i sprawi, że stolce będą bardziej masywne i łatwiej będzie ci się wypróżniać.
  • Ogranicz palenie i alkohol: te rzeczy wraz z kofeiną będą zakłócać Twój układ trawienny, wywołując problemy, takie jak zgaga i wrzody żołądka.
  • Pozostań aktywny fizycznie: jeśli ćwiczysz codziennie, będzie to dla Ciebie dodatkowy punkt, ponieważ jedzenie będzie przemieszczać się przez układ pokarmowy i będziesz w stanie poradzić sobie z zaparciami. Pozwoli również na utrzymanie optymalnej wagi. Więc idź popływać, przejedź się na rowerze, poświęć chwilę na aerobik, jogę, gimnastykę, bieganie, spacery lub jogging. Znajdziesz ulubioną formę aktywności dla siebie.
  • Zarządzaj stresem: staraj się zachować spokój i opanowanie, medytując każdego dnia. Możesz także wykonywać czynności, które Cię wyciszają. Zdecyduj się na malowanie, rysowanie, rozwiązywanie zagadek, słuchanie muzyki lub gotowanie. Spędź trochę czasu ze swoimi bliskimi.

johannesfloe.com – Art to remember