Czym jest to przeszywające ostre ukłucie w klatce piersiowej?

0
834

Czym jest to przeszywające ostre uczucie, które czasami czujemy w klatce piersiowej?

Wszyscy prawdopodobnie doświadczyliśmy tego ostrego, przeszywającego bólu w klatce piersiowej, który ledwo pozwalał nam oddychać.

Chociaż trwa to zaledwie kilka sekund, dyskomfort wystarczy, aby Cię unieruchomić, a w niektórych przypadkach spowodować poważne cierpienie. Chociaż jest to bardzo częsta choroba u dzieci i młodzieży, rzadko się o niej mówi.

Chcielibyśmy opowiedzieć o prawdziwym powodzie, dla którego pojawia się to niezręczne uczucie.

Zespół zapadnięcia przedsercowego

brightside.me

To nazwa medyczna nadana ostremu kłuciu w klatce piersiowej, które niektórzy mylą z zawałem serca. Jest również znane jako ukłucie Texidora. Jest to ból zlokalizowany w klatce piersiowej i przedsercowy, dlatego nazywa się go przedsercowym.. Zwykle występuje u dzieci i młodzieży, chociaż niektórzy dorośli również doświadczają tego, ale rzadziej.

Jest to ból, który został opisany jako „uczucie, jakby igła wbijała się w to miejsce” lub „jak ukłucie”. Występuje w stanie spoczynku, ale także po umiarkowanej sesji ćwiczeń lub wysiłku fizycznego.

Co to powoduje?

brightside.me

Chociaż samo doznanie jest bardzo irytujące i zbliża się do obszaru serca, nie oznacza to naprawdę problemu z tym narządem.

Jedną z możliwości może być to, że opłucna (błona pokrywająca niektóre narządy, takie jak przepona) uciska lub trze (i tym samym podrażnia) nerwy znajdujące się blisko klatki piersiowej – dlatego ból może pojawić się w ścianach klatki piersiowej lub w okolicy żeber, nawet w stanie bezczynności.

Innymi wyjaśnieniami mogą być niepokój, stres lub ucisk na nerw międzyżebrowy.

Czytaj: 6 najprostszych ćwiczeń na piękny i atrakcyjny biust

Niepokojące utrapienie

brightside.me

Ponieważ zespół zapadnięcia przedsercowego występuje częściej u dzieci i młodzieży, jest bardzo prawdopodobne, że gdy dziecko po raz pierwszy doświadcza tego niewytłumaczalnego i ostrego bólu w okolicy serca, rodzice mogą obawiać się, że coś może być nie tak z sercem ich dziecka.

Dlatego głównym wyzwaniem dla lekarza jest analiza objawów i przegląd historii pacjenta, aby wykluczyć jakiekolwiek choroby serca lub inne problemy wymagające leczenia.

Czytaj: Zmarł Stanisław Dziedzic – twórca Biblioteki Kraków

Jak temu zaradzić?

brightside.me

Chociaż jest to bardzo niekomfortowe, zespół zapadnięcia przedsercowego nie jest nagłym przypadkiem medycznym. Próba głębokiego oddychania w tym czasie jest skomplikowana, ale sprawia, że ból szybciej ustępuje.

Należy pamiętać, że niektórzy ludzie mogą odczuwać zawroty głowy z powodu wysiłku i hiperwentylacji. Zaleca się również zmianę pozycji. Na przykład, jeśli byłeś zgarbiony, wyprostuj się lub wykonaj masaż w bolesnym miejscu, aż poczujesz ulgę, co zwykle trwa około minuty.

Niestety, ponieważ jest to odosobnione zdarzenie bez wyraźnej przyczyny (ponieważ może wystąpić niezależnie od tego, czy jesteś w stanie spoczynku, czy w ruchu), nie ma sposobu, aby temu zapobiec.

Jeśli ból nie jest związany z poważną chorobą, taką jak zapalenie oskrzeli lub astma, nie ma powodu do zmartwień. Zespół zapadnięcia przedsercowego zwykle znika samoistnie. Nie wymaga leczenia. Ale jeśli ból staje się zbyt częsty, jeśli u osoby zdiagnozowano problem z sercem lub jeśli jest to połączone z innymi objawami, należy skonsultować się z lekarzem.

Wykrywanie przyczyny

brightside.me

Ukłucie, o którym już wspomnieliśmy, zwykle budzi niepokój, ponieważ istnieją inne dolegliwości, które również mają ten sam rodzaj bólu. Niektóre mają fizyczne pochodzenie, ale inne są tylko psychosomatyczne, więc lekarz musi je ocenić, aby je rozróżnić.

Choroby, które mają wspólny ból w okolicy serca to przepuklina rozworu przełykowego, zapalenie trzustki, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody trawienne, zapalenie oskrzeli i astma. Z drugiej strony ból jest zwykle częścią psychosomatycznych objawów lęku i / lub depresji.

Należy pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek pytań należy udać się do lekarza, ponieważ żaden artykuł zdrowotny nie zastąpi pełnej diagnozy postawionej przez profesjonalistę.

johannesfloe.com – Art to remember