Czytanie przez zaledwie 6 minut może zmniejszyć stres o 68%

0
601
Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Zdjęcie: pixabay.com

Jesteś zdenerwowana? Dobra książka może pomóc Ci się zrelaksować bardziej niż spacerowanie czy słuchanie muzyki.

Wisława Szymborska nazywała tę czynność najpiękniejszą zabawą, jaką wymyślili ludzie. Okazuje się, że ciekawa książka nie tylko pasjonuje i wciąga.

Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach życie jest stresujące, zwłaszcza dla tych, którzy śledzą wiadomości. Życie może wydawać się ciągłą lawiną zadań, informacji i zobowiązań, a wszystko to z brzęczącym i mrugającym smartfonem co pięć sekund. Kiedy mózg pracuje cały dzień na pełnych obrotach, obniżenie tętna może wydawać się prawie niemożliwe, a co dopiero zrelaksowanie się.

Na szczęście badania pokazują, że zaledwie sześć minut ciągłego czytania może zmniejszyć stres o 68% i pomóc ci wrócić do codziennych spraw z mniej spiętym ciałem i jaśniejszym umysłem.

Badacze z Mindlab International z University of Sussex zmierzyli poziom stresu i tętno grupy badanych przed zaangażowaniem ich w różnorodne czynności, jednocześnie monitorując ich oznaki stresu. Zaskakujące jest, że czytanie książki tylko przez kilka minut działało lepiej niż inne tradycyjnie relaksujące zajęcia, w tym spacery, słuchanie muzyki, granie w gry wideo czy picie filiżanki kawy lub herbaty.

Mówiąc dokładniej, słuchanie muzyki obniżyło poziom o 61%, filiżanka herbaty lub kawy obniżyła poziom o 54%, a spacerowanie o 42%. Granie w gry wideo obniżyło poziom stresu o 21%, ale zwiększyło tętno.

Czytaj: Oto przydatne hobby, które uczynią Cię mądrzejszym

Czytanie uspokaja już po 6 minutach. Zdjęcie: pixabay.com

Badacz i neuropsycholog poznawczy dr David Lewis stwierdził:

„Zagubienie się w książce to niesamowity relaks. Naprawdę nie ma znaczenia, jaką książkę przeczytasz, zatracając się w całkowicie pochłaniającej książce, możesz uciec od zmartwień i stresów dnia codziennego i spędzić chwilę na zgłębianiu domeny wyobraźni autora”.

Dr Lewis wskazał również, że czytanie to znacznie więcej niż rozproszenie uwagi (gdyby tak nie było, gry wideo też by działały).

„To coś więcej niż tylko odwrócenie uwagi. To także aktywne angażowanie wyobraźni, ponieważ słowa na wydrukowanej stronie stymulują Twoją kreatywność i powodują, że wchodzisz w zasadniczo odmienny stan świadomości”.

Chociaż wydaje się, że nie ma znaczenia, co czytasz, czy jest to podręcznik, powieść czy tylna strona pudełka płatków śniadaniowych, niektóre rodzaje treści mogą być bardziej relaksujące niż inne. Na przykład czytanie wiadomości może powodować większy niepokój, zapobiegając mentalnej ucieczce, podczas gdy czytanie powieści może przynosić dodatkowe korzyści, takie jak zwiększanie empatii, budowanie słownictwa, pobudzanie kreatywności, zwiększanie szczęścia i utrzymywanie ostrości umysłu na starość.

Może Cię stresować nawet myślenie o dodaniu kolejnego zadania do swojego dnia, które obejmuje czytanie, ale czytanie tylko przez 6 minut nie zajmuje mnóstwo czasu, prawda? Jest to dość łatwy nawyk, który można zintegrować z harmonogramem.

Oto kilka wskazówek, jak dopasować swój harmonogram do sześciu minut czytania dziennie, zaczynając od skorzystania z wygodnych sposobów czytania, które mogą obejmować czytanie na telefonie, tablecie lub czytniku elektronicznym. Można też w ciągu dnia czytać w małych odstępach, na przykład między spotkaniami, podczas oczekiwania na windę lub w pociągu. Na koniec spróbuj dodać czytanie do swoich codziennych nawyków – otwarcie książki na kilka minut przed snem może nie tylko pomóc Ci zasnąć, ale także uwolnić Cię od ekranu telefonu w tych ważnych minutach przed odpoczynkiem.

Pamiętaj, że czytanie pomoże zarówno ciału, jak i umysłowi.

Czytaj: „Alicja w Krainie Czarów” zawitała w Krakowie

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember