Dania sprytnie zamieniła turbiny wiatrowe na wiaty rowerowe

0
537
Siemens Gamesa

Dania sprytnie zmienia przeznaczenie starych łopat turbin wiatrowych na schronienie dla rowerów.

Chcąc połączyć swoją pasję do jazdy na rowerze i ochrony środowiska, zawsze myślący ekologicznie Duńczycy zabierają swoje stare łopaty turbin wiatrowych i przerabiają je na wiaty rowerowe.

90% populacji w Danii posiada rower. Co więcej, jedna trzecia wszystkich Duńczyków jeździ na rowerze do pracy przynajmniej raz w tygodniu, podczas gdy jedna czwarta wszystkich podróży o długości poniżej 5 km odbywa się na rowerze. Przy tak dużej liczbie rowerzystów wiaty rowerowe są bardzo potrzebnym elementem duńskiego miasta i krajobrazu miejskiego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Łopaty turbin muszą wytrzymywać poważne siły walczące z wiatrem, a turbiny pierwszej i drugiej generacji miały łopaty wykonane z zaawansowanych materiałów kompozytowych, takich jak włókno szklane, masa plastiku i żywice.

To sprawia, że nie można ich poddać recyklingowi, a od kilku lat, gdy stopniowo wycofuje się z eksploatacji coraz więcej łopat turbinowych, narastają ostrzeżenia o nadchodzących marnotrawstwie.

Daleko od zanieczyszczających gatunków, którymi byliśmy w przeszłości, metody recyklingu nienadających się do recyklingu łopat turbin są już przedmiotem hipotez naukowców i zwolenników, takich jak Re-Wind Network – którzy widzą zbliżające się 40 milionów ton nienadających się do recyklingu łopat turbin jako szansę.

Ta grupa rzeczników opublikowała artykuły w kilku czasopismach, w których analizowano, w jaki sposób łopaty turbin mogą być z powodzeniem stosowane w szerokiej gamie projektów budowlanych i infrastrukturalnych, od wspomnianych wiat rowerowych, które zbudowali w Aalborgu, po wzmocnienia konstrukcyjne, kładki dla pieszych i ochronę ruchu szyny.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Siemens Gamesa

W jednym przypadku odkryli, że 100-metrowa łopata turbiny wiatrowej może być wykorzystana jako materiał na dach domu o powierzchni 40 metrów kwadratowych.

Czytaj: Kamery, które zatrzymują turbiny wiatrowe zmniejszyły liczbę zgonów ptaków

W innym odkryli, że odporność łopaty turbiny wiatrowej C96 na skręcanie, ścinanie, zginanie i inne skutki lodu, ekstremalnego wiatru, ognia i kolizji z pojazdem spełnia wymagania bezpieczeństwa dla słupa wsporczego linii energetycznej.

Siemens Gamesa, główny międzynarodowy dostawca turbin wiatrowych, ogłosił, że ich nowe łopaty będą w pełni zdatne do recyklingu.

„Nadszedł czas, aby zająć się kryzysem klimatycznym i musimy to zrobić w sposób całościowy. W pionierskiej cyrkulacji wiatrowej — w której elementy przyczyniają się do gospodarki o obiegu zamkniętym w branży wiatrowej — osiągnęliśmy ważny kamień milowy w społeczeństwie, które dba o środowisko — mówi Andreas Nauen, dyrektor generalny Siemens Gamesa.