Darmowy wstęp do zamków w Malborku, Sztumie i Kwidzynie

0
299
Zamek w Malborku. Zdjęcie: pl.freepik.com

Ruszył „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”. Akcja organizowana jest przez Ministerstwo Kultury i Edukacji i po raz kolejny udział w akcji bierze Muzeum Zamkowe w Malborku. Zamek ten przez 315 lat był siedzibą królów polskich.

Marzy ci się obejrzenie zamku w Malborku, Sztumie bądź Kwidzynie? W listopadzie możesz wejść tam za darmo!

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”

„Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”, to akcja organizowana przez Ministerstwo Kultury i Edukacji od ponad 10 lat. To świetna okazja do bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych oraz okazja do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

Kultura buduje tożsamość. A tożsamość jest fundamentem wspólnoty. Jak ważne są to wartości, dobitnie świadczy przykład Ukrainy, która mimo zniewolenia i prób unicestwienia przez potężnego sąsiada dzięki kulturze zachowała swoją tożsamość i od ponad 8 miesięcy toczy bohaterską wojnę o przetrwanie swojej wspólnoty, o niepodległość swojej ojczyzny. Umiłowanie ojczyzny zaczyna się od zachwytu jej pięknem, przyrodą, architekturą, ale także – historią, którą dzisiaj możemy poznawać poprzez bezpośrednie doświadczenie, m.in. odwiedzając muzea. Zachęcam do odwiedzania skarbów polskiego dziedzictwa – zachęca prof. dr hab. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj: Tak prezentowało się 7 zamków w Europie zanim stały się ruinami

Po raz kolejny w akcji bierze udział muzeum Zamkowe w Malborku, ale tym razem również ze swoimi oddziałami – zamkami w Sztumie i Kwidzynie.

Warto wiedzieć, że Malbork przez 315 lat (1457-1772) był rezydencją królów polskich, w której zatrzymywało się 12 królów (niektórzy kilkakrotnie), przynajmniej 6 królowych, członkowie rodzin królewskich, znamienici członkowie dworu królewskiego, dyplomaci, uczeni i artyści.

Zamek w Malborku był też twierdzą Rzeczpospolitej, siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami stołowymi, czyli królewskimi na Żuławach. Tutaj działały Komisja Morska (umieszczona przez Zygmunta Augusta) czy Mennica Koronna.

Jak mówi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego, tutaj władcy „nie tylko odpoczywali w drodze do Gdańska, ale także sprawowali sądy, wystawiali dokumenty, przyjeżdżali często i najczęściej czynił to Zygmunt III Waza”.

W ramach listopadowej akcji do końca tego miesiąca zamki w Malborku, Sztumie i Kwidzynie można zwiedzać za darmo na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które trzeba pobrać w kasie lub online. Warto jednak wiedzieć, że na miejscu trzeba uiścić opłatę za przewodnika lub audio-przewodnika w cenie 15 zł.

Czytaj: Przy Zamku Książęcym w Niemodlinie zamieszkały daniele

Darmowe zwiedzanie zamku w Malborku

W zamku w Malborku będzie można również skorzystać z oprowadzeń kuratorskich po nowej wystawie czasowej

W Malborku będzie można skorzystać również z oprowadzeń kuratorskich po nowej wystawie czasowej „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę” – Malbork między polityką a sacrum (1772-1856).

– Zamek w Malborku jest jednym z najważniejszych zabytków na świecie. W 1997 roku został wpisany na listę UNESCO, co jest potwierdzeniem jego znaczenia dla całej ludzkości. Już od momentu powstania wzbudzał zainteresowanie i podziw, a od ponad 200 lat prowadzone są tu systematyczne badania i prace konserwatorskie. Niniejsza wystawa opowiada o początkach tego, trwającego do dziś procesu, w którym używane były argumenty naukowe, konserwatorskie, ale także ideologiczne. Malbork nie jest bowiem obiektem neutralnym ideologicznie. Jest wpisany w skomplikowaną historię ziem dzisiejszej północnej Polski, łączy dzieje pogańskich plemion pruskich, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Królestwa Prus i zjednoczonych Niemiec, a nieodłącznym elementem jego historii (nie tylko średniowiecznej) jest zakon krzyżacki i jego legenda o pozytywnym i negatywnym zabarwieniu. Wszystkie te czynniki miały wpływ na proces funkcjonowania zamku i jego odbudowy w XIX i XX wieku. Prezentowana wystawa jest opowieścią o zamku ze szczególnym uwzględnieniem początków jego odbudowy w pierwszej połowie XIX wieku- mówi dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Wystawa będzie opowieścią o tym, jak kształtował się współczesny obraz malborskiej twierdzy, który swoje korzenie ma w burzliwej historii zamku z przełomu XVII i XIX wieku.

– Burzliwa historia zamku i jego dziejowe znaczenie nie zostały wykreślone ze zbiorowej pamięci. Były wciąż żywe w historiografii, literaturze podróżniczej. Przypominane głosem starożytników, dostrzegających w dziełach z przeszłości ważki element tożsamości, kształtujący więzi społeczne i poczucie pruskiego patriotyzmu, doprowadziły w pierwszych dekadach XIX stulecia do daleko idących zmian w podejściu władz pruskich do malborskiego zamku, czego kulminacją była jego pierwsza restauracja zainaugurowana w sierpniu 1817 roku- mówi Justyna Lijka, kurator wystawy.

Kuratorzy będą oprowadzać po wystawie w soboty o godz. 12:00 według harmonogramu:

  • 5 listopada – Bartłomiej Butryn – „Między dokumentem a inwencją, czyli czego nie widział artysta, a nam pokazał”;
  • 19 listopada – Justyna Lijka – oprowadzanie po wystawie przez kuratora wystawy;
  • 26 listopada – Bartłomiej Butryn – „Krzyżak wyobrażony – bracia zakonni w romantycznych przedstawieniach zamku malborskiego i w malarstwie historycznym”.

Maksymalnie może wejść 20 osób. Zbiórka odbywa się przed bramą główną zamku, ale najpierw trzeba pobrać bezpłatne bilety w kasie biletowej przy pl. 60-lecia Muzeum Zamkowego.

Specjalistą na temat czasów polskich w dziejach zamku Malbork jest dr Rafał Panfil. Warto sobie zapisać w kalendarzu, że 26 listopada o godz. 12:00 w Ośrodku Konferencyjnym Karwan wygłosi wykład pt. „Wyprawa Zygmunta III do Prus w 1623 r.”.

Muzeum Zamkowe zaprasza także szkoły do udziału w lekcjach muzealnych. Zainteresowani powinni kontaktować się z Działem Edukacji pod numerem tel. 55 647 09 83. Oto tematy, które można wybrać:

  • „Malbork jako twierdza i arsenał królewski”,
  • „Pisma, kroniki, pamiętniki – kancelaria w czasach polskich”,
  • „Malborskie drukarnie w okresie nowożytnym”,
  • „Malbork jako miejsce kultu religijnego”,
  • „Portrety władców Polski na zamku w Malborku”,
  • „Wizyty władców Polski na zamku w Malborku”.

Darmowe zwiedzanie zamku w Sztumie

W zamku w Sztumie także odbędą się zajęcia dla grup z przedszkoli i szkół podstawowych. Odbywać się będą od wtorku do piątku po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. A tematy będą następujące:

  • „Prusowie i ich baby – warsztaty pracy w glinie”. Na zajęciach dzieci dowiedzą się, kim byli Prusowie, jak wyglądali, jakie mieli wierzenia i przede wszystkim, czym były baby pruskie. W części warsztatowej wykonają miniaturę posągu w glinie.
  • „Jaćwingowie i ich grody”. Zajęcia na podstawie wystawy czasowej o jednym z plemion pruskich – Jaćwingach. Jest to opowieść o budownictwie warownym urozmaicona wspólnym tworzeniem makiety osady pruskiej.

Aby zarezerwować zajęcia należy kontaktować się z Aleksandrem Masłowskim pod numerem telefonu 668 158 447.

Dodatkowo:

  • 19 i 26 listopada, o godzinie 12:00 – odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Jaćwingowie – zapomniani wojownicy” – Zbigniew Sawicki, oferta dla rodzin;
  • 11 listopada, o godzinie 12.30 – odbędzie się prelekcja „Zamek w Sztumie – historia mało znana” – Aleksander Masłowski, oferta dla rodzin;
  • 11 listopada o godzinie 12:00 – odbędzie się prezentacja filmu „Plebiscyt 1920 r. na Powiślu” – oferta dla rodzin.

Warto odwiedzić zamek sztumski!

Darmowe zwiedzanie zamku w Kwidzynie

W zamku w Kwidzynie także odbędą się zajęcia dla grup z przedszkoli i szkół podstawowych. Odbywać się będą od wtorku do piątku po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i wyborze tematu. A tematy będą następujące:

  • „Chata wuja Toma – opowieści o ptaszkach z naszego podwórka”, oprowadzanie po części wystawy przyrodniczej oraz warsztaty z tworzenia ptaszka na patyku;
  • „Miejsca pamięci i zapomnienia – opowieść o starych cmentarzach, menonickich stelach i krzyżach nagrobnych” oraz warsztaty z tworzenia kwiatów woskowych;
  • „Ceramika ręcznie lepiona – naczynia codzienne i pogrzebowe”, oprowadzanie po wystawie archeologicznej oraz warsztaty w glinie;
  • „W świecie herbów i symboli” – warsztaty z tworzenia własnego znaku heraldycznego.

Aby zarezerwować zajęcia należy kontaktować się z Wioletą Rudzką pod numerem telefonu 727 522 159 oraz z Joanną Jezierską pod numerem telefonu 669 622 266.

9 muzeów bierze udział w akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”

W tegorocznej edycji akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich” bierze udział 9 instytucji kultury podległych MKiDN. Oprócz Muzeum Zamkowego w Malborku z oddziałami w Kwidzynie i Sztumie udział biorą również muzea, takie jak:

  • Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie
  • Zamek Lubelski
  • Łazienki Królewskie w Warszawie
  • Pałac Króla Jana III w Wilanowie
  • Zamek Królewski w Poznaniu
  • Zamek Królewski w Sandomierzu
  • Zamek Żupny w Wieliczce
  • Zamek Królewski w Warszawie

Czytaj: Ławka z przebojami Wodeckiego pod Wawelem

Warto znaleźć wolny czas i wybrać się na zwiedzanie zamków w Polsce.