Delfiny są w stanie wykryć płód u kobiet

0
475
Zdjęcie: Pixabay

Delfiny kochają kobiety w ciąży, ponieważ komunikują się za pomocą ultradźwięków, oprócz bicia serca mamy słyszą również bicie serca dziecka. Uważają to za fascynujące.

Delfiny emitują dźwięki w swoim otoczeniu i słuchają powracającego echa — proces, który pomaga im identyfikować kształty i położenie obiektów. Lekarze stosują podobną technikę, aby zobrazować rozwijające się ludzkie dziecko. Obie rzeczy dotyczą ultradźwięków — wysokich tonów dźwiękowych przekraczających zakres ludzkiego słuchu.

„Myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że delfiny byłyby w stanie wykryć płód” – powiedziała Lori Marino, neurobiolog z Uniwersytetu Emory w Atlancie, która bada inteligencję waleni.

Delfiny szczególnie interesują się kobietami w ciąży. Zwierzęta podpływają do spodziewających się dziecka kobiet i wydają brzęczące dźwięki w pobliżu brzuszków kobiet.

„Brzęczenie” to forma bardzo skoncentrowanej echolokacji. Kiedy delfiny chcą coś zaostrzyć lub stymulować innego delfina, przykładają pysk do skóry i brzęczą, powiedziała Marino, dodając: „Brzmi to jak skrzypiące drzwi”.

Malcolm Nicolson, profesor historii medycyny na Uniwersytecie Glasgow w Szkocji, zgodził się, że delfiny mogą być w stanie wykryć ciążę kobiety. Na przykład delfin, który pływa z trenerką przed i po zajściu w ciążę, „może być w stanie wykryć różnicę w jej profilu echa” lub wzorcu dźwięków zwracanych przez echolokację, powiedział Nicolson. Dodał, że delfiny mogą nawet mieć zdolność wykrycia bicia serca płodu u kobiety, z którą nigdy wcześniej się nie spotkały. Ale Nicolson, który napisał książkę o rozwoju ultrasonografii położniczej, zauważył, że to tylko spekulacje.

„Wydaje się logiczne, że delfiny miałyby potencjał do rozróżniania różnych kobiet, które są w ciąży lub nie” – powiedział Mike Walsh, weterynarz zwierząt wodnych z Uniwersytetu Floryda. „W końcu woda jest idealnym medium do ultradźwięków. Mimo to delfiny mogą nie wiedzieć, że to, co widzą w ciężarnej kobiecie, to osoba” – powiedział Walsh.

Czytaj: Delfiny przestaną być męczone w parkach rozrywki – zastąpią je roboty

Twitter

Marino powiedziała, że uważa, że delfiny prawdopodobnie widzą jakiś obraz dziecka. „Wiemy z innych badań, że są one bardzo dobre w przechodzeniu od obrazu wizualnego do obrazu akustycznego” i vice versa, powiedziała Marino. Tak jak sonogramy dają ludziom wizualny obraz ich dzieci, echolokacja może dać delfinom ich mentalny obraz.

„Co za tym idzie, jest całkiem możliwe, że delfiny potrafią wykryć ciąże u innych delfinów” – powiedziała Marino. „Rzeczywiście, widywano delfiny jak bzęczały na inne ciężarne delfiny. Zwierzęta te używają echolokacji do wielu różnych celów, od komunikacji w grupie po dyscyplinowanie potomstwa” – powiedziała Marino, dodając: „Zawsze brzęczą!”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Umiejętności delfinów

Pixabay

Delfiny prawdopodobnie nie rodzą się ze swoją zdolnością echolokacji, ale rozwijają ją z czasem. Na przykład małe delfiny gaworzą, zanim nauczą się wydawać bardziej złożone dźwięki, powiedziała Marino. Kobieta podejrzewa, że należy również nauczyć się ich echolokacji.

Chociaż delfiny mogą być w stanie wykryć ciążę, poród w pobliżu delfinów może być złym pomysłem, ponieważ wiadomo, że mięsożerne ssaki morskie są czasami agresywne, twierdzą naukowcy.

Niektórzy twierdzą, że delfiny mają również zdolność diagnozowania lub leczenia ludzkich dolegliwości, ale te twierdzenia są znacznie mniej wiarygodne, powiedziała Marino. Na przykład, ludzie donoszą, że delfiny zachowują się dziwnie w obecności kogoś z guzem nowotworowym. Jednak nie ma dowodów na poparcie tego twierdzenia, powiedziała Marino, ani dowodów na to, że delfiny mogą leczyć ludzi za pomocą echolokacji.

Czytaj: Z Gniezna do Wrocławia w niecałe 2 godziny. Jechali z sercem dla pacjenta!