Katolicka diecezja płocka w centralnej Polsce otworzyła dużą nową elektrownię słoneczną EPV Wesółka, która wyprodukuje wystarczającą ilość zielonej energii, aby zaspokoić zapotrzebowanie ponad 1200 gospodarstw domowych.
Ogłaszając tę wiadomość, diecezja rozpoczęła od przytoczenia wypowiedzi nieżyjącego już polskiego papieża Jana Pawła II, który mówił o znaczeniu korzystania ze środowiska naturalnego „dla dobra przyszłych pokoleń”.
W tym duchu, diecezja w 2018 roku rozpoczęła przygotowania do budowy elektrowni słonecznej w ramach „strategii zrównoważonego rozwoju”. W następnym roku miejscowy biskup założył firmę, w 100% należącą do diecezji, aby nadzorować prace.
Po uzyskaniu niezbędnych zgód i pozwoleń, budowa ruszyła w ubiegłym roku. Jednak całkowity koszt inwestycji, wynoszący 17,5 mln zł (3,9 mln euro), był zbyt wysoki dla samej diecezji płockiej, dlatego też sąsiednia diecezja toruńska została zaproszona do przyłączenia się do projektu, obejmując udziały w spółce.
CZYTAJ: Grecja otwiera największą farmę fotowoltaiczną w Europie
Farma fotowoltaiczna została już otwarta. Posiada ponad 9250 paneli fotowoltaicznych, zajmujących powierzchnię 8,5 hektara. Linia przesyłowa o długości 3,5 km przesyła wyprodukowany prąd do sieci, a diecezja szacuje, że rocznie będzie produkowane 5100 MWh, co wystarczy na potrzeby ponad 2100 gospodarstw domowych.
„Inwestycja w źródła energii przynosi podwójną korzyść – mówi diecezja. Po pierwsze „przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych tradycyjnymi metodami wytwarzania energii”.
Po drugie, „przynosi wymierne zyski”, które „zostaną przeznaczone na prace diecezji”, w tym lokalne szkoły katolickie, ośrodek młodzieżowy i dom opieki.
Ksiądz odpowiedzialny za sprawy gospodarcze diecezji, Roman Bagiński, który jest także prezesem firmy nadzorującej elektrownię słoneczną, powiedział katolickiej gazecie Niedziela, że najnowsze osiągnięcie to tylko część szerszej strategii środowiskowej.
We współpracy z władzami krajowymi i prowincjonalnymi, diecezja zmodernizowała również izolację i ogrzewanie w 50 swoich obiektach, pomagając zmniejszyć zużycie energii i emisje.
CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Ilkay Gündogan oficjalnie dołącza do Barcelony, ujawniono szczegóły kontraktu
W 2019 roku ksiądz z małego miasteczka Pleszew zwrócił na siebie międzynarodową uwagę, kiedy zainstalował krzyż wykonany z paneli słonecznych na froncie swojego kościoła, mówiąc, że zaoszczędzi to pieniądze parafii, a jednocześnie pomoże środowisku.
Jednak nie wszyscy duchowni katoliccy w Polsce są tak przychylnie nastawieni do takich pomysłów, arcybiskup krakowski ostrzegał w 2019 r., że „ekologizm to bardzo niebezpieczne zjawisko” i krytykował aktywistkę ekologiczną Gretę Thunberg.
Polska ma jeden z najbardziej zanieczyszczających sektorów energetycznych w Europie, w którym około 70% energii elektrycznej pochodzi z węgla. Jednak w ostatnich latach w kraju nastąpił również boom w instalacjach odnawialnych źródeł energii.
W ubiegłym roku Polska zainstalowała trzecią co do wielkości liczbę nowych mocy fotowoltaicznych w Unii Europejskiej. Szczególny rozkwit odnotowano w tzw. mikroinstalacjach – zwłaszcza przydomowych panelach fotowoltaicznych – które w ubiegłym roku dostarczyły do sieci elektroenergetycznej ponad dwukrotnie więcej mocy niż w 2021 roku.
W kwietniu tego roku rząd przedstawił plany, zgodnie z którymi do 2040 r. Polska będzie wytwarzać około trzech czwartych energii elektrycznej ze źródeł zeroemisyjnych, z czego 51% będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, a prawie 23% z energii jądrowej.