Diety roślinne chronią przed rakiem przewodu pokarmowego

0
207
Dieta roślinna chroni przed rakiem. Zdjęcie: pl.freepik.com

Metaanaliza 3 milionów ludzi wykazała, że diety roślinne chronią przed rakiem przewodu pokarmowego.

Dieta jest krytycznym czynnikiem dla indywidualnego zdrowia. Oprócz określania spożycia witamin i minerałów, dieta może chronić przed pewnymi poważnymi problemami zdrowotnymi, które mogą się rozwijać z czasem. Wśród tych obaw są nowotwory układu pokarmowego, takie jak rak jelita grubego.

Nowa metaanaliza opublikowana w Frontiers of Public Health pokazuje, że dieta roślinna może chronić przed różnymi nowotworami wpływającymi na układ trawienny. Krótko mówiąc, jedzenie warzyw ma działanie ochronne w metaforyczny sposób, jak pasy bezpieczeństwa lub filtry przeciwsłoneczne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nowe badanie wykazało, że „diety roślinne chroniły przed nowotworami układu pokarmowego, bez znaczących różnic między różnymi rodzajami raka”.

Naukowcy z Uniwersytetu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Shandong przeprowadzili metaanalizę pięciu angielskich baz danych — w tym bazy danych PubMed, Medline, Embase, Web of Science i Scopus — w poszukiwaniu badań łączących diety z nowotworami układu pokarmowego. Zebrane przez nich badania obejmowały łącznie 3 059 909 osób. Wyniki badań poddano metaanalizie pod kątem wielkości efektów i przedziałów ufności. Zasadniczo naukowcy chcieli zebrać już odkryte korelacje między różnymi populacjami i zachorowalnością na raka.

Czytaj: Jak pozbyć się problemów trawiennych?

„Ogólna analiza wykazała, że diety roślinne odgrywają ochronną rolę w ryzyku wystąpienia nowotworów układu pokarmowego” – podsumowuje artykuł. Nowotwór to nieprawidłowa masa tkankowa, która rośnie w sposób, w jaki nie powinna. Może być rakowa lub łagodna. Przyglądając się podgrupom z metaanalizy, naukowcy „zademonstrowali również, że dieta roślinna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, zwłaszcza raka trzustki, jelita grubego, odbytnicy i okrężnicy, w badaniach kohortowych. Korelację między dietą wegańską a innymi dietami roślinnymi porównano za pomocą testów Z, a wyniki nie wykazały żadnej różnicy”.

Badanie kończy się stwierdzeniem, że „Diety roślinne chroniły przed nowotworami układu pokarmowego, bez znaczących różnic między różnymi rodzajami raka”.

Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

Czy musisz przejść na weganizm, aby czerpać te korzyści? Może to być nierealne lub niepożądane dla wielu osób, ale badanie z pewnością pokazuje, że jedzenie warzyw i przejście na dietę bardziej roślinną może przynieść korzyści na dłuższą metę.