Dla tych, którzy znają te sekrety, orchidee zawsze kwitną cudownie!

0
663

Orchidea jest prawdopodobnie najpiękniejszą rośliną ze wszystkich, którą można uprawiać w domu. Różnorodność gatunków i odmian, a także odcienie kwiatów orchidei, jest po prostu niesamowita. A jeśli dbasz o te rośliny, odpłacą ci się one swoim pięknem.

Zanim poznasz wszystkie sekrety uprawy orchidei w domu, pamiętaj, że musisz być bardzo ostrożna przy zakupie orchidei i pod żadnym pozorem nie kupuj orchidei, która ma chore kwiaty. Roślina powinna mieć zdrowy wygląd, bez plam i z zielonymi elastycznymi korzeniami – jest to jedna z tajemnic dalszego udanego rozwoju storczyków.

Po przyniesieniu orchidei do domu poddaj ją kwarantannie. Jest to konieczne, aby przyzwyczaiła się do nowych warunków. Wskazane jest znalezienie miejsca, w którym bezpośrednie światło słoneczne nie pada, półcień byłby idealną opcją. Tam powinna stać przez dwa tygodnie.

Nie trzeba jej podlewać, ani wodą, ani nawozami. Po prostu daj jej całkowity spokój.

Czytaj: Piękne storczyki oraz najczęstsze błędy w uprawie storczyków

Idealne warunki do uprawy storczyków w domu

Głównymi składnikami udanego wzrostu storczyków są: oświetlenie, wilgotność, podlewanie, nawóz, a także dobra gleba i odpowiednia doniczka.

Oświetlenie

Orchidea nie toleruje bezpośredniego światła słonecznego. Nie spełniając tego warunku, ryzykujesz oparzeniem liści, co negatywnie wpłynie na ogólny stan kwiatu. Najlepszym rozwiązaniem dla oświetlenia byłby półcień z rozproszonym światłem.

Wilgotność

Roślina jest tropikalna, więc jej wilgotność powinna wynosić co najmniej 60%. Jeśli Twój pokój jest zbyt suchy (ma zbyt suche powietrze) – możesz położyć orchideę na palecie ze żwirem i wlać tam wodę. Woda wyparuje, tworząc niezbędny klimat.

Podlewanie

Najbardziej optymalne jest podlewanie przez zanurzenie doniczki w wodzie na pół godziny. Woda powinna być osadzona w temperaturze pokojowej.

Nawóz

Bądź bardzo ostrożna i staraj się nie przesadzić, w przeciwnym razie ryzykujesz utratą swojej rośliny. Orchidea powinna być nawożona tylko w okresie wzrostu i aktywnego kwitnienia – nie częściej niż raz w tygodniu.

Gleba i doniczka

Dziś w sklepach można kupić specjalną gotową mieszankę do sadzenia orchidei, która zawiera wszystkie niezbędne elementy. Ale możesz również samodzielnie przygotować podłoże: do tego potrzebujesz kory drzewa, węgla drzewnego, włókna kokosowego. Wszystkie składniki należy wstępnie odparować, aby pozbyć się bakterii, a następnie wysuszyć.

Jeśli chodzi o doniczkę – musi być przezroczysta, aby promienie słońca przenikały do ​​korzeni, a także powinny być w niej otwory dla cyrkulacji powietrza.

Jak przesadzić orchideę?

Wiele osób spieszy się z przeszczepem kwiatów. Nie powinno tak być. Po zakupie orchidea może rosnąć w doniczce przez kolejny rok lub nawet dwa. Co więcej, gdy orchidea rośnie w ciasnej doniczce, istnieje większa szansa, że ​​będzie chętniej kwitnąć.

Orchidea powiadomi Cię o potrzebie przesadzenia. Zauważysz, że jej korzenie przestały pasować do doniczki, coraz więcej zaczęło zwisać, co oznacza, że ​​wymaga „zwiększenia przestrzeni życiowej”.

Aby przesadzić orchideę, musisz całkowicie ją uwolnić z podłoża. Następnie dokładnie sprawdź korzenie pod kątem zgniłych lub wysuszonych. Jeśli takie zostaną znalezione, odetnij te korzenie i miejsca cięcia posyp kruszonym węglem lub cynamonem. Następnie weź doniczkę nieco większą niż ta, w której się znajdowała, umieść tam orchideę i napełnij doniczkę nowym podłożem. Należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić korzeni. Po przesadzeniu zaleca się, aby nie podlewać rośliny przez tydzień.

Innym przypadkiem, w którym orchidea może wymagać przesadzenia, jest gnicie korzeni. Nie czekaj, aż orchidea całkowicie umrze, uwolnij ją z podłoża, odetnij złe korzenie, wysusz przez kilka godzin i posadź na świeżej glebie.

Pomimo tego, że orchidea wydaje się być bardzo wymagającą rośliną, dbanie o nią nie jest wielkim problemem. Co więcej, jesteś tak zaangażowana w proces, że opieka nad tym kwiatem stanie się dla Ciebie niesamowitą przygodą.

Źródło

Czytaj: Kopalnia Soli Wieliczka zostanie otwarta w czerwcu