Dlaczego dużo uczuć sprawia, że czujesz się lepiej?

0
426
Zdjęcie: pixabay.com

Od pszczół po żaby, od pawianów po bakterie, od sekwoi po rafy koralowe – każda forma życia odgrywa rolę w utrzymaniu zdrowego i zrównoważonego świata przyrody. Od dawna wiemy, że bioróżnorodność jest dobra dla planety.

To, co jest korzystne dla świata przyrody, okazuje się również korzystne dla nas. Emodiversity, skrót od emocjonalnej różnorodności, to nazwa, którą badacze nadali umiejętności doświadczania szerokiego zakresu emocji. Badania pokazują, że rozkwitamy, gdy obejmujemy pełny kalejdoskop uczuć, od niepokoju i smutku po radość i wdzięczność.

„Różnorodność i bogactwo emocji, których doświadczasz, jest skorelowane zarówno z lepszym zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym” – mówi dr Carla Marie Manly, psycholog z hrabstwa Sonoma w Kalifornii.

Jak różnorodność emocjonalna wpływa na zdrowie

Naukowcy przebadali ponad 37 000 dorosłych, aby dowiedzieć się, jak często doświadczają dziewięciu konkretnych pozytywnych emocji, w tym szczęścia, nadziei, spokoju i rozrywki oraz dziewięciu negatywnych emocji (między innymi gniew, poczucie winy, wstręt i strach).

Kiedy wyniki zostały podliczone, wnioski były jasne: osoby z najwyższymi wynikami w zakresie różnorodności emocjonalnej – co oznacza, że doświadczali największej mieszanki i częstotliwości emocji – były najmniej narażone na depresję. Te osoby rzadziej odwiedzały też lekarzy i miały niższe rachunki za leczenie.

Co więcej, dalsze badanie ujawniło, że ci, którzy doświadczają wielu różnych typów pozytywnych uczuć – na przykład spokoju, podziwu, ciekawości, dumy i podniecenia – mają najniższe wskaźniki stanu zapalnego.

To istotne, ponieważ ogólnoustrojowe zapalenie jest powiązane z przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia i reumatoidalne zapalenie stawów. Badania pokazują, że negatywne emocje nie mają wpływu na stan zapalny.

Dlaczego więc emocjonalna różnorodność miałaby być takim dobrodziejstwem dla nas?

Po pierwsze, emocje służą jako drogowskazy, gdy poruszamy się po ludzkim doświadczeniu. Dostęp do wielu różnych emocji jest jak posiadanie zinternalizowanego GPS, który, jak powiedzieli kluczowi badacze emodiversity, zwraca naszą uwagę na ważne elementy w naszym środowisku, które „muszą zostać zauważone, zmienione, przetworzone i zrozumiane”.

Kolejną zaletą emocjonalnej różnorodności jest to, że czyni nas bardziej elastycznymi, zdolnymi do adaptacji i odpornymi. Jak zauważyli naukowcy, tak jak bioróżnorodność gwarantuje, że pojedynczy drapieżnik nie może zniszczyć całego ekosystemu, tak też emocjonalna różnorodność zapobiega wytrąceniu nas z równowagi przez pojedyncze emocje, takie jak złość czy stres.

Czytaj: Kino samochodowe we Wrocławiu – od kiedy i co można obejrzeć?

„Im bardziej złożone jest Twoje życie emocjonalne, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pękniesz lub rozpadniesz się, gdy pojawią się nieprzyjemne uczucia”, mówi Manly.

A co najlepsze, gdy masz dostęp do różnorodnych emocji, nie tylko będziesz w stanie dostrzec, że trudne doświadczenie jest zarówno przerażające, jak i ekscytujące, ale także rzadziej będziesz się nudzić lub rzadziej będziesz obojętny na dobre rzeczy, które się dzieją w Twoim życiu.

Chcesz poszerzyć swoją emocjonalną różnorodność? Wypróbuj te wskazówki.

Zwiększ swoje słownictwo emocjonalne

Zrób listę uczuć i emocji, od A do Z. Miej ją zapisaną w smartfonie lub przyklej do lustra, lodówki lub w dowolnym miejscu, z którego jest dobrze widoczna. Sprawdzaj nastrój kilka razy dziennie, a przed snem odhaczaj wszystkie emocje, które odczuwałeś w ciągu dnia. Zaczniesz wykorzystywać niuanse swojego życia emocjonalnego.

Czytaj: Czy w szkołach należy uczyć emocji?

Kiedy ćwiczysz rozpoznawanie swoich uczuć, możesz być zaskoczony, gdy odkryjesz, że w ciągu 12 godzin poczułeś się zarówno pobudzony, jak i spokojny, drażliwy i kochany, może trochę zniechęcony chwilami dumy, zadowolenia i wdzięczności.

Bądź otwarty i gościnny na każdą emocję

Kiedy pojawia się emocja, nie oceniaj jej ani nie nadawaj jej etykiet, po prostu ją poczuj. „Spróbuj wyczuć, gdzie w swoim ciele odczuwasz emocje” – mówi Manly. „Na przykład:„ Doświadczam stresu i uczucie jest w mojej klatce piersiowej”.

Kiedy jesteśmy w stanie obserwować nasze emocje z pewnym dystansem, co Manly nazywa „komfortową niewygodą”, otwieramy się na rozwój. Alternatywa – próba ucieczki od emocji, takich jak strach czy niepokój – może nas zatrzymać.

Zapytaj o to uczucie

Zamiast próbować stłumić niewygodną emocję, zbadaj, jaką wiadomość wysyła. Na przykład strach może ostrzegać przed zagrożeniem. Poszukaj głębiej: jakie jest zagrożenie?

Prawdopodobnie nie jest to szarżujący tygrys szablozębny; ale być może możliwość odrzucenia podczas zbliżającej się rozmowy kwalifikacyjnej lub pierwszej randki. Podziękuj swojemu strachowi za wiadomość, a następnie daj mu znać, że zamierzasz się przygotować najlepiej jak potrafisz, zaprezentować swoje autentyczne najlepsze ja i poradzić sobie z jakimkolwiek wynikiem.

Opisz także pozytywne uczucia. Co dokładnie czujesz podczas wędrówki po parku? Gdy podziwiasz kwitnące kwiaty? Gdy jesteś wdzięczny za siłę swoich nóg? Gdy doceniasz, że po pracowitym tygodniu jesteś w stanie znaleźć czas dla siebie?

Rozpoznaj, że możesz jednocześnie odczuwać sprzeczne emocje

Cieszysz się, że możesz odwiedzić swoją ulubioną restaurację, ale denerwuje Cię godzina czekania na stolik. Cieszysz się, że znajomy dostał duży awans, ale jesteś też trochę zazdrosny. Opłakujesz utratę ukochanego psa, ale jesteś pełen wdzięczności za radość, jaką ci przyniósł.

Gratulacje, znasz już swoje uczucia! Kolejne kroki: zaakceptowanie, że bogate życie wewnętrzne oznacza, że prawdopodobnie będziesz doświadczać więcej niż jedną emocję naraz i docenienie, że związek lub wydarzenie nie ulegają osłabieniu, ponieważ nie są w 100% dobre lub złe.

Życie, jak się przekonasz, jest o wiele ciekawsze, kiedy krajobraz emocjonalny nie jest czarno-biały, ale zawiera odcienie i kolory kalejdoskopu uczuć.

johannesfloe.com – Art to remember