Wszyscy czasami słyszeliśmy takie stwierdzenia od empatycznych osób, że mają tak intensywną empatię, że noszą ją jak ciężar, przeżywając emocje i traumę każdego, z kim się spotkają.
Ten poziom empatii – znany również jako osoba bardzo wrażliwa – nie jest czymś wspaniałym.
Ale nie o tym dzisiaj mówimy. Zamiast tego powiemy o zdrowym poziomie empatii; umiejętność zrozumienia, skąd pochodzą ludzie i nawiązania kontaktu z ich doświadczeniem.
Ten rodzaj empatii może być potężny, mówi Mimi Nicklin, znana na całym świecie specjalistka w tej dziedzinie, i jest to coś, czego świat potrzebuje więcej.
„W ciągu ostatnich kilku lat staliśmy się bardziej świadomi potrzeb prowadzenia bardziej połączonego, życzliwego i sumiennego życia” – mówi Mimi. „Od tak dawna istniejemy w naszych własnych, napędzanych przez siebie bańkach, przechodząc od jednego dramatu do następnego, bez poświęcania czasu na skupienie się na prawdziwym łączeniu się z ludźmi wokół nas, na empatii z nimi i traktowaniu dobrego samopoczucia jako naszej siły przewodniej.”
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
„Obecnie doświadczamy globalnego spadku poziomu empatii od 30 lat. Ma to wpływ na nasze relacje, naszą pracę i nasze społeczności i musimy podjąć natychmiastowe działania.”
„Dziś empatia to coś, co wyróżnia ludzi. Umiejętność czytania i rozumienia emocji otaczających Cię osób pozwala wywrzeć trwałe wrażenie i zbudować więź.”
„Podobnie jak wiele rzeczy w życiu, zaangażowanie w praktykowanie empatii dla innych pomoże nam poprawić naszą zdolność do tego – a korzyści są warte wysiłku”.
Czytaj: Kino letnie w Poznaniu. Gdzie obejrzysz film „pod chmurką” w sierpniu?
Mimi wierzy, że empatia jest szczególnie ważna w świecie pracy, pomimo tego, co myślisz o sukcesie, który zależy od twardej, nieczułej atmosfery osiągania celów za wszelką cenę.
Zauważa kilka kluczowych szkód, które pojawiają się, gdy brakuje nam empatii w miejscu pracy, takich jak znaczny spadek dobrostanu pracowników.
„Ludzie nie działają, nie myślą ani nie projektują na optymalnym poziomie, jeśli nie są traktowani jako wszyscy pracownicy, biorąc pod uwagę ich pracę, zdrowie i perspektywę” – wyjaśnia.
„Bez możliwości spojrzenia z perspektywy pracowników i zrozumienia ich różnorodnych punktów widzenia, prawie niemożliwe jest inspirowanie i prowadzenie zespołów do sukcesu, a jeszcze trudniej jest tworzyć marketing, skuteczne decyzje biznesowe lub innowacyjne produkty, które naprawdę przemawiają do odbiorców.”
Czytaj: Empatia: jak odczuwać i reagować na emocje innych
Krótko mówiąc, jeśli szefowie chcą więcej od swoich pracowników, kluczem jest empatia.
„Nasze przetrwanie jako ludzi jest zakorzenione w naszym wspólnym sukcesie” – dodaje Mimi. „Jeśli chcemy znaleźć drogę mniejszego stresu i napięcia w pracy, wszyscy powinniśmy wykazać się zrozumieniem, gdy poruszamy się razem jako populacja, wszyscy zjednoczeni.”
„Empatia to zestaw umiejętności, z którym wszyscy się rodzimy i który możemy uczyć się, trenować i ćwiczyć przez całe życie”.
Jak więc możemy zacząć być bardziej empatyczni w pracy? Rozłóżmy pięć kluczowych kroków.
Pamiętaj, że ludzie są ważniejsi niż wynik finansowy
„Musimy pamiętać, że przede wszystkim w biznesie chodzi o ludzi” – mówi Mimi.
Czytaj: Szkoły w Danii mają obowiązkowe zajęcia z empatii w ramach oficjalnego programu nauczania
Słuchaj, aby zrozumieć, a nie odpowiadać
Mimi mówi: „Zobowiąż się do tego, by ludzie, z którymi rozmawiasz, czuli się tak, jakby byli jedyną osobą w pokoju (wirtualną lub fizyczną), a następnie upewnij się, że naprawdę słuchasz tego, co mówią, a nie myślisz już o tym, co zamierzasz odpowiedzieć”.
Starannie dobieraj słowa
Postaraj się nie sprawić, by ludzie poczuli się osądzani lub niesprawiedliwie krytykowani.
Bądź ciekaw
„Zadawaj pytania, aby lepiej zrozumieć” – mówi Mimi. „Im bardziej zagłębiasz się w „dlaczego” drugiej osoby (jej motywację i kontekst), tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz w stanie odebrać prawdziwy wgląd”.
Czytaj: Ocenianie innych to nawyk, który powinniśmy zastąpić zrozumieniem i empatią
Stwarzaj ciszę
Zamiast od razu dzielić się swoimi przemyśleniami i poglądami, spróbuj zostawić ciszę, aby ktoś inny ją wypełnił. Daj ludziom czas i przestrzeń do komunikowania się, a jeśli nagle się zatrzymają, spróbuj zapytać „czy możesz mi powiedzieć więcej?” lub „możesz to rozwinąć?”.