Dlaczego fińskie dzieci śpią w kartonowych pudełkach?

0
544
Fińskie pudełko z wyprawką. Zdjęcie: Twitter

Od 75 lat w Finlandii noworodki są wysyłane do domu z pudełkiem zawierającym 60 podstawowych przedmiotów, w tym ubrania, koce, zabawki, książki i pościel. Samo pudełko może służyć jako pierwsze łóżeczko dziecka. Niektórzy twierdzą, że pomogło to Finlandii osiągnąć jeden z najniższych na świecie wskaźników śmiertelności niemowląt.

To tradycja sięgająca lat 30. XX wieku, która ma zapewnić wszystkim dzieciom w Finlandii, bez względu na pochodzenie, równy start w życiu.

Pakiet macierzyński – prezent od rządu – jest dostępny dla wszystkich kobiet w ciąży.

Zawiera body, śpiwór, cieplejsze ciuszki, produkty do kąpieli dla maluszka, a także pieluchy, pościel i mały materacyk.

Dzięki materacowi na dole pudełko staje się pierwszym łóżkiem dziecka. Wiele dzieci, ze wszystkich środowisk społecznych, drzemie w bezpiecznych czterech tekturowych ściankach pudełka.

Matki mają wybór między zabraniem pudełka lub stypendium pieniężnego, obecnie ustalanego na 140 euro, ale 95% matek wybiera pudełko, ponieważ jest warte znacznie więcej.

Czytaj: Co sprawia, że Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie… po raz kolejny?

Tradycja ta sięga 1938 roku. Początkowo program był dostępny tylko dla rodzin o niskich dochodach, ale zmieniło się to w 1949 roku.

Pudełko zapewniało matkom to, czego potrzebowały do ​​opieki nad dzieckiem, ale pomogło też skierować ciężarne kobiety w ramiona lekarzy i pielęgniarek rodzącego się fińskiego państwa opiekuńczego.

W latach 30. Finlandia była krajem biednym, a śmiertelność niemowląt była wysoka – umierało 65 na 1000 dzieci. Jednak w następnych dziesięcioleciach liczby szybko się poprawiły.

Mika Gissler, profesor w Narodowym Instytucie Zdrowia i Opieki Społecznej w Helsinkach, podaje kilka powodów takiego stanu rzeczy – w latach czterdziestych XX wieku wprowadzono dla wszystkich kobiet boks macierzyński i opiekę prenatalną, a w latach sześćdziesiątych krajowy system ubezpieczeń zdrowotnych i centralną sieć szpitalną.

Zawartość pudełka

  • Materac, pokrowiec na materac, prześcieradło, poszewka na kołdrę, koc, śpiwór/kołdra;
  • Samo pudełko może służyć jako łóżeczko dziecięce;
  • Kombinezon zimowy, czapka, ocieplane rękawiczki i botki;
  • Lekki kombinezon z kapturem i dzianinowe kombinezony;
  • Skarpetki i rękawiczki, czapka z dzianiny i kominiarka;
  • Body, kombinezony i legginsy w uniseksowych kolorach i wzorach;
  • Ręcznik kąpielowy z kapturem, nożyczki do paznokci, szczotka do włosów, szczoteczka do zębów, termometr do kąpieli, krem, myjka;
  • Pieluchy;
  • Książka z obrazkami i zabawka dla ząbkowania;
  • Wkładki do biustonosza, prezerwatywy.

Czytaj: Uczniowie z Finlandii jeżdżą rowerem do szkoły w -17°C

W wieku 75 lat pudełko stało się częścią fińskiego rytuału przejścia ku macierzyństwu, jednocząc pokolenia kobiet.

Reija Klemetti, 49-latka z Helsinek, pamięta, jak poszła na pocztę po pudełko dla jednego z jej sześciorga dzieci.

„Dostanie go było cudowne i ekscytujące” – mówi. „Moja mama, przyjaciele i krewni chcieli zobaczyć, jakie rzeczy są w środku i jakie kolory wybrali na ten rok”.

Jej teściowa, w wieku 78 lat, bardzo polegała na pudełku, kiedy miała pierwsze z czworga dzieci w latach 60. W tamtym okresie nie miała pojęcia, czego będzie potrzebować, ale to wszystko zostało zapewnione.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Niedawno, 23-letnia córka Klemettiego, Solja, podzielała uczucie podniecenia, którego kiedyś doświadczyła jej matka, kiedy wzięła w posiadanie „pierwsze pudełko”. Ma teraz dwoje małych dzieci.

„Łatwo zorientować się, w którym roku urodziły się dzieci, ponieważ ubrania w pudełku zmieniają się co roku trochę. Fajnie jest porównać i pomyśleć: „Ach, ten dzieciak urodził się w tym samym roku co moje” – mówi Titta Vayrynen, 35-letnia matka dwóch małych chłopców.

W latach 30. i 40. pudło zawierało tkaniny, ponieważ matki były przyzwyczajone do robienia ubranek dla dzieci.

Ale podczas II wojny światowej Ministerstwo Obrony potrzebowało flaneli i bawełny o splocie płóciennym, więc część materiału zastąpiono papierowymi prześcieradłami i pieluchami.

Lata 50. przyniosły wzrost liczby gotowych ubrań, a w latach 60. i 70. zaczęto je wytwarzać z nowych, rozciągliwych tkanin.

W 1968 roku pojawił się śpiwór, a rok później po raz pierwszy pojawiły się pieluchy jednorazowe.

Nie na długo. Na przełomie wieków ponownie pojawiły się pieluchy z materiału, a jednorazowa odmiana wypadła z łask ze względu na ochronę środowiska.

Zachęcanie do dobrego rodzicielstwa od początku było częścią polityki macierzyństwa.

W pewnym momencie usunięto butelki i smoczki dla niemowląt, aby promować karmienie piersią.

Jednym z głównych celów całego systemu było sprawienie, by kobiety częściej karmiły piersią. I tak się stało.

Dołączenie książki z obrazkami także miało pozytywny wpływ, zachęcając dzieci do zapoznawania się książkami, a pewnego dnia do czytania.

To pudełko jest symbolem. Symbolem idei równości i znaczenia dzieci.