Dlaczego komary niektórych ludzi gryzą bardziej, a innych wcale?

0
438
Komary należą do najbardziej znienawidzonych owadów. Zdjęcie: pl.freepik.com

Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego komary atakują niektórych ludzi, a innych zostawiają w spokoju.

Niektórzy nie mogą się od nich opędzić, inni bez problemu mogą grillować do późnych godzin i rano nie będą pogryzieni przez komary. Niesprawiedliwość?

Teorii na temat tego, co nęci komary jest dużo. „Słodka krew”, grubsze osoby, które emitują więcej CO2, osoby pijące piwo, osoby spocone, osoby z jasną karnacją. Wszystkie te hipotezy przegrywają w zderzeniu z badaniami naukowymi.

Teraz wiemy jedno na pewno – że genetyka i indywidualna chemia ciała są kluczami do zrozumienia tego fatalnego przyciągania. Statystycznie tylko około jedna na dziesięć osób jest szczególnie atrakcyjna dla komarów.

Dlaczego komary atakują jednych ludzi, a innych nie?

Przyjrzyjmy się, czego szukają komary, gdy wypijają naszą krew. W świecie komarów gryzienie leży po stronie samic, ponieważ potrzebują one krwi ssaków, aby nakarmić swoje jaja.

W samych Stanach Zjednoczonych jest 150 gatunków i wszystkie mają preferencje co do krwi. Dowiodły tego eksperymenty; naukowcy przetestowali preferencje różnych gatunków komarów i uzyskali różne wyniki.

Komarzyce są wybredne i chcą tego, co najlepsze dla swoich jaj. Produkujemy chemikalia i mikroby, które tworzą niepowtarzalny zapach naszego ciała. Komarzyce znają dokładnie odpowiednią mieszankę chemiczną i jej zapach, ponieważ dokładnie odzwierciedla on pożądaną przez nich krew. Potrafią również wykryć te atrakcyjne aromaty w odległości do 30 metrów!

Co składa się na tę mieszankę chemiczną? Pomyśl tylko, że mamy 100 bilionów drobnoustrojów, czyli dziesięć razy więcej niż liczba ludzkich komórek, które posiadamy. Mamy unikalną sygnaturę mikrobiologiczną, która wynika głównie z genetyki. To określa, jakiego rodzaju bakterie żyją w naszych jelitach i ciałach. Te mikroby są istotną częścią naszego układu odpornościowego, więc częste mycie nie przyniesie nic dobrego. Z pewnością nie powstrzyma to zbliżających się komarzyc, ponieważ ich węch jest niezwykle ostry.

Czytaj: Znajdź pracę w Krakowie nie wychodząc z domu. Ruszają Inżynierskie Targi Pracy

Twoja grupa krwi to kolejny czynnik

Komarzyca szuka krwi i jeśli dobrze pachnie, staniesz się jej celem. W jednym ograniczonym eksperymencie stwierdzono, że komarzyce preferowały osoby z krwią typu O dwa razy bardziej niż osoby z typem A. Fascynujące jest wiedzieć, że w 85% przypadków faktycznie wysyłasz sygnał chemiczny wskazujący, jaką masz grupę krwi, który wabi komarzycę.

Z czego więc składa się pyszny koktajl dla komarzycy?

Z potu i dwutlenku węgla, ale wyniki eksperymentów nie zawsze są spójne. Wynika to głównie z wielu różnych gatunków i niezwykle złożonych mechanizmów wytwarzania zapachów, które posiada każdy z nas.

Wydaje się, że kwas mlekowy zdecydowanie przyciąga większość gatunków komarów. Kiedy jesz niektóre pokarmy, takie jak ser, soja, jogurt i marynowane warzywa, i wykonujesz energiczne ćwiczenia, będziesz miał więcej kwasu mlekowego na swojej skórze. Jest to bardzo atrakcyjne dla niektórych gatunków komarów.

Czytaj: 11 naturalnych zapachów, które odstraszą komary i inne owady.

Nie wierz tym wszystkim, którzy mówią, że nigdy nie zostali ugryzieni! Faktem jest, że komarzyce gryzą znacznie więcej osób, niż mogłoby się wydawać. To wszystko z powodu reakcji; ludzie różnie reagują na wydzielanie śliny przez komarzycę podczas ssania krwi. Zależy to od reakcji środowiskowych i alergicznych. Dużo osób jest gryzionych, ale ponieważ nie mają objawów, są przekonani, że nie są atrakcyjni dla komarzyc. Gdyby tylko wiedzieli!

Podsumowując, genetyka i nasza mieszanka chemiczno-drobnoustrojowa decydują o tym, czy zostaniemy ugryzieni przez komarzycę, czy nie. Wydaje się, że istnieje związek między nimi a grupą krwi danej osoby. Ilość spożywanego przez nas CO2, czosnku lub alkoholu lub ciemna odzież to czynniki drugorzędne, ale mogą pomóc w powstrzymaniu komarów.

Praktyczne sposoby na powstrzymanie komarów

Pomocne może być zastosowanie kilku prostych środków ostrożności. Niewątpliwą zaletą jest zakrycie najbardziej odsłoniętych części skóry. Możesz też umieścić zioła i rośliny w ogrodzie lub na balkonie, które faktycznie odstraszają komary.

Unikaj wychodzenia na zewnątrz, gdy wilgotność jest najwyższa (o świcie i zmierzchu). Jest to również czas, kiedy słabną wiatry, co zapewnia komarom lepsze „warunki do lądowania”. Ale nawet jeśli zrobisz to wszystko, komary nadal będą do Ciebie lgnąć.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org