Dlaczego ludzie w Japonii siedzą na podłodze w trakcie jedzenia?

0
907

Siedzenie przy stole w jadalni może być bardzo wygodne, ale niekoniecznie jest to najlepsza rzecz dla Twojego zdrowia.

Spędzamy dużo czasu siedząc w pracy, a wracamy do domu siedząc w samochodzie lub w komunikacji miejskiej tylko po to, by znów siedzieć w trakcie kolacji.

Ale większość japońskich rodzin spożywa posiłki siedząc na podłodze i najprawdopodobniej nie znajdziesz krzeseł, nawet w pięciogwiazdkowych restauracjach w Japonii.

Byłam zaskoczona, gdy dowiedziałam się, że ludzie w Japonii jedzą siedząc na podłodze, i to nie tylko dlatego, że japońskie domy są zazwyczaj bardzo małe. W rzeczywistości ten nawyk ma tak wiele korzyści zdrowotnych, że warto spróbować tego także u siebie w domu.

1. Wspomaga trawienie

Kiedy siedzisz na podłodze ze skrzyżowanymi nogami i jesz, jednocześnie wykonujesz jogę bez wysiłku. Ta pozycja ze skrzyżowanymi nogami nazywana jest „łatwą” pozą lub sukhasaną i uważa się, że zwiększa przepływ krwi do żołądka, pomagając w łatwym trawieniu pokarmu i uzyskaniu jak największej ilości witamin i składników odżywczych.

Kiedy pochylasz się do przodu, aby wziąć jedzenie z talerza, a następnie wracasz do pozycji wyjściowej, aby je połknąć, wzmacniasz mięśnie brzucha, co z kolei może zapobiec wzdęciom.

2. Może pomóc Ci schudnąć

pl.freepik.com

Siedzenie na podłodze podczas jedzenia pomaga w lepszym funkcjonowaniu nerwu błędnego. Kiedy Twój układ pokarmowy uwalnia hormon zwany leptyną, wysyła sygnał do nerwu błędnego, że jesteś pełny, a właściwa funkcja tego nerwu może zapobiec przejadaniu się.

3. To sprawia, że jesteś bardziej elastyczny/a

brightside.me

Zbyt długie siedzenie na krześle może spowodować ból pleców i ostatecznie nadwyrężyć dyski kręgosłupa, siedzenie na podłodze rozciąga kolana i biodra. Ponieważ ta pozycja pomaga ci usiąść wyżej z każdym branym kęsem, zapobiega garbieniu się i wzmacnia plecy i ramiona.

Czytaj: Japonia chce wyeliminować pojazdy napędzane benzyną do połowy 2030 roku

4. Może pomóc ci żyć dłużej

© Album / Prisma/EAST NEWS

Jeśli możesz łatwo wstać z pozycji ze skrzyżowanymi nogami bez żadnego wsparcia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pożyjesz dłużej. Okazuje się, że siedzenie na podłodze podczas jedzenia i wstawanie kilka razy dziennie to jeden z najprostszych sposobów na przedłużenie życia.

Czytaj: 12 dowodów na to, że Japonia różni się od innych krajów

5. Utrzymuje zdrowe stawy

pl.freepik.com

Kiedy siedzisz na krześle przez długi czas, Twoje biodra sztywnieją. Siedzenie na podłodze pozwala jednak rozciągnąć biodra i kostki, dzięki czemu stawy są bardziej elastyczne. Niektóre pozycje siedzące, takie jak klęczenie i kucanie, powodują, że mięśnie pracują nawet podczas odpoczynku, ponieważ zachęcają do angażowania mięśni, które nie są aktywne podczas siedzenia na krześle.

Czytaj: Japonia wypróbowała trzydniowy weekend, produktywność wzrosła o 40%

6. Poprawia Twoją postawę

Kiedy krzesło nie podpiera pleców, zachęca Cię to do zaangażowania mięśni tułowia, co z kolei korzystnie wpływa na Twoją postawę. Pamiętaj jednak, aby unikać garbienia się, ponieważ może to prowadzić do bólu pleców.

7. Uspokaja Twój umysł

© Pexels.com© Pexels.com

Ćwiczenie jogi podczas jedzenia również wycisza umysł. Kiedy Twój umysł jest spokojny, możesz bardziej cieszyć się jedzeniem i jeść tylko do momentu, gdy poczujesz się najedzony.

Czy kiedykolwiek próbowałeś jeść siedząc na podłodze?

johannesfloe.com – Art to remember