Dlaczego możesz poczuć lekki wstrząs elektryczny, gdy kogoś dotykasz

0
447

Ciało ludzkie może nieść dla nas wspaniałe niespodzianki. Pomyśl na przykład o tym, że czasami jesteśmy w stanie przewodzić prąd w niewielkich ilościach do innych obiektów.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się dojść do lekkiego porażenia prądem elektrycznym podczas zbliżania się do kogoś lub dotykania przedmiotu?

Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego występuje to zjawisko i jak działa, jest to dobra okazja, aby w końcu uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Dziś wyjaśnimy, w jaki sposób nasze ciało jest w stanie dawać i odbierać te małe wstrząsy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak tego uniknąć.

Atomy w naszym ciele mają energię dodatnią, ujemną i neutralną.

Wszystko wokół nas składa się z atomów i oczywiście obejmuje to także ludzkie ciało. Atomy z kolei zbudowane są z protonów, elektronów i neutronów. Każdy z nich ma odpowiednio ładunek dodatni, ujemny lub neutralny i bez wyjątku.

Podczas gdy atomy mają ogólnie dość stabilną liczbę tych 3 typów cząstek, elektrony mają tendencję do ciągłego przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego.

Oznacza to, że mogą przenieść się z naszych mebli do naszych ubrań, a stamtąd do ramienia kolegi, kiedy ich witamy i klepiemy w ramię lub uściskamy dłoń.

Elektryczność statyczna jest tym, co dzieje się, gdy energia ujemna nie jest zrównoważona.

Kiedy występuje brak równowagi między elektronami i protonami, lub innymi słowy, brak równowagi energii ujemnej i dodatniej, powstaje coś, co naukowcy nazywają elektrycznością statyczną.

Bez względu na skomplikowaną nazwę, prawdopodobnie sam stworzyłeś elektryczność statyczną. Na przykład, jeśli kiedykolwiek potarłeś włosy o balon, tak naprawdę to robisz – „wychwytujesz” o kilka elektronów więcej niż wcześniej. Jeśli jednak chwilę później zbliżysz się do dodatnio naładowanego obiektu, pomyślisz na przykład o metalowym przedmiocie lub czymś wykonanym z materiału przewodzącego, prawdopodobnie poczujesz lekki wstrząs elektryczny. Są to elektrony przemieszczające się z jednego miejsca w drugie, próbujące odzyskać równowagę.

Czytaj: Z Wrocławia biegiem na Jasną Górę, aby pomóc chorym dzieciom na raka

Drobne porażenia prądem są częstsze, gdy pogoda jest zimna i sucha.

Zimą lub w częściach świata, gdzie klimat jest szczególnie suchy i zimny, elektryczność statyczna może być częstsza.

Wynika to z faktu, że wilgotne powietrze jest w rzeczywistości naturalnym przewodnikiem, co, co zabawne, może pomóc w uniknięciu silniejszych wyładowań, takich jak te, które mają miejsce w środowiskach o niższej wilgotności.

W przypadku tych ostatnich brak wilgoci może powodować częste wyładowania elektryczne podczas dotykania lub dotykania niektórych powierzchni.

Istnieją pewne materiały, które dają nam swoje elektrony i inne, które powodują, że „wysyłamy iskry”.

Jak zapewne już wiesz, metale są głównymi przewodnikami elektryczności – do tego stopnia, że są wykorzystywane do tworzenia specjalnych obiektów, których jedynym celem jest przewodzenie prądu.

Czytaj: Te urządzenia elektryczne zużywają prąd nawet wtedy, gdy są wyłączone

Istnieją jednak również włókna, takie jak poliester, które mają niski poziom przewodnictwa i nadal mogą brać udział w przepływie energii elektrycznej z jednego miejsca do drugiego, gdy nagle poddajemy lub odbieramy te lekkie wstrząsy elektryczne. Na przykład poliester znajduje się w wielu przedmiotach, których używamy na co dzień, w tym w meblach i odzieży.

Jest kilka prostych kroków, które możesz podjąć, jeśli chcesz, aby to zjawisko nie było uciążliwe w Twoim codziennym życiu.

  • Nie używaj butów z gumową podeszwą podczas chodzenia po podłodze wytwarzającej ładunki elektrostatyczne.
  • Pamiętaj, aby nawilżać pomieszczenia, jeśli podejrzewasz, że przyczyną ładunków elektrostatycznych są niskie i suche warunki.
  • Używaj ubrań wykonanych z bawełny, aby uniknąć elektryzowania się za każdym razem, gdy je zakładasz.
  • Utrzymuj nawilżoną skórę.
  • Stale dotykaj metalu, aby ładunki elektrostatyczne były uwalniane małymi partiami zamiast wszystkie naraz.
  • Istnieją również produkty antystatyczne, które mogą pomóc w czyszczeniu powierzchni.

johannesfloe.com – Art to remember