Dlaczego nasze zęby mają różne kształty i rozmiary?

0
550
Liczba zębów zależy od wieku człowieka. Zdjęcie: Pixabay

Czy kiedykolwiek spojrzałeś w lustro i zastanawiałeś się, dlaczego nasze zęby mają różne kształty i rozmiary?

Zęby pomagają nam rozkładać kawałki jedzenia, wymawiać słowa i nadawać strukturalny kształt naszej twarzy. Poszczególne typy zębów w naszej jamie ustnej pełnią szczególną rolę, stąd ich zmienność. Przyjrzyjmy się różnym typom zębów i zaletom zestawów zębów, które posiadamy!

Rodzaje zębów

Kształt każdego zęba nadaje mu specjalną funkcję do żucia pokarmu.

8 siekaczy

Najbardziej przednie zęby w jamie ustnej to siekacze. W górnej i dolnej szczęce są ich cztery, w sumie osiem. Te zęby są płaskie i cienkie, w kształcie dłut. Siekacze pomagają kroić i gryźć jedzenie na mniejsze kawałki na początku procesu żucia. Pomagają również w wymawianiu słów oraz wspierają usta i strukturę twarzy.

4 kły

Kły to ostre, spiczaste zęby, które znajdują się obok siekaczy. W górnej i dolnej szczęce są po dwa – w sumie cztery. Są długie i spiczaste, i są niezbędne do chwytania i rozrywania produktów spożywczych, takich jak mięso. To dlatego kły są lepiej rozwinięte u mięsożerców, takich jak lwy i tygrysy… a w fikcyjnym świecie występują u wampirów!

8 przedtrzonowców

Przedtrzonowce to większe, bardziej płaskie zęby, które rozciągają się w kierunku tylnej części jamy ustnej i znajdują się za kłami. Te zęby mają płaską powierzchnię z wypukłościami. Przedtrzonowce pomagają żuć i rozdrabniać pokarm, dzięki czemu są wystarczająco małe do połknięcia. W pełni dorosłe osoby mają zwykle w ustach 8 przedtrzonowców. Cztery znajdują się na górze, a cztery na dole. Małe dzieci nie mają zębów przedtrzonowych. Te pierwsze pojawiają się jako zęby stałe, gdy dzieci mają 10-12 lat.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

8-12 trzonowców

Trzonowce są największymi ze wszystkich naszych zębów. Charakteryzują się dużą, płaską powierzchnią z wypukłościami, które pozwalają im przeżuwać i rozdrabniać jedzenie. Dorośli mają 12 stałych zębów trzonowych, sześć w dolnej i górnej szczęce, podczas gdy dzieci mają osiem zębów trzonowych.

Ostatnie wyrzynające się zęby trzonowe to zęby mądrości, czyli trzecie trzonowce, które zwykle wyrzynają się między 17 a 21 rokiem życia. Znajdują się one na końcu rzędu zębów, w najdalszych rogach szczęki. Niektórzy ludzie nie mają wszystkich czterech zębów mądrości lub zęby mogą pozostać niewyrżnięte w kości i nigdy nie pojawiać się w jamie ustnej.

Ilustracja przedstawiająca różne rodzaje zębów. (Źródło zdjęcia: VectorMine/Shutterstock)

Zęby tymczasowe a zęby stałe

Liczba i rodzaje zębów osoby zmienia się wraz z wiekiem. Zazwyczaj ludzie mają dwa zestawy zębów w ciągu swojego życia: zęby mleczne oraz zęby stałe.

W wieku około sześciu miesięcy niemowlęta rozwijają pierwszą parę zębów mlecznych. Nowe zęby mleczne wyrzynają się co jeden do dwóch miesięcy, aż dziecko osiągnie wiek około dwóch lat i będzie miało pełny zestaw zębów mlecznych. Są tymczasowe, stąd nazwa czasowe.

Czytaj: Wszystkie zęby można przekształcić w idealny uśmiech. Oto dowody.

W miarę wzrostu zębów stałych w kości poniżej zębów mlecznych przez całe dzieciństwo, korzenie zębów mlecznych zaczynają wchłaniać się w dziąsła. To rozluźnia je i pozwala im wypadać, robiąc miejsce na stałe zęby. Dzieci zwykle zaczynają tracić zęby około szóstego roku życia, a proces kończy się około 12. roku życia.

Nasze zęby stałe to siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce. Zestaw zębów tymczasowych (dziecięcych) nie posiada przedtrzonowców. Zęby zastępujące zęby trzonowe mleczne nazywane są pierwszym i drugim przedtrzonowcem. Ponieważ kości żuchwy rosną w okresie dojrzewania, trzonowce zajmują dodatkową przestrzeń. Pierwsze stałe zęby trzonowe pojawiają się zwykle około szóstego roku życia, a drugie stałe trzonowce około 12 roku życia.

Trzecie stałe zęby trzonowe, czyli zęby mądrości, zwykle wyrzynają się dopiero w wieku od 17 do 25 lat, ale czasami nigdy nie wyrzynają się – pozostając w szczęce – lub po prostu nie są w ogóle obecne. W sumie daje to 32 zęby stałe!

Podczas gdy zębów mlecznych jest 20, przeciętna osoba dorosła ma 32 zęby stałe.

Ta ilustracja pokazuje różnicę w tymczasowym i stałym uzębieniu.
(Źródło zdjęcia: scienceanimations/Wikimedia commons)

Różne rodzaje zębów — siekacze, kły, przedtrzonowce i trzonowce — odgrywają wyjątkową i ważną rolę we właściwym przeżuwaniu pokarmu i rozkładaniu go na trawienie.

Zęby pomagają również w wymowie słów i nadaniu kształtu naszej twarzy. W ciągu życia mamy dwa komplety zębów — tymczasowy komplet 20 zębów i stały komplet 32 zębów.

Czytaj: Z Gniezna do Wrocławia w niecałe 2 godziny. Jechali z sercem dla pacjenta!