Dlaczego nie warto ufać niektórym dietom?

0
728

„Dieta cud” – choć brzmi jak marzenie, w rzeczywistości jest tylko przyczyną wielu, wielu problemów. I jedyne co ma w sobie z cudu to to, że w cudowny sposób potrafi zniechęcić do diet w ogóle. I nie ważne o jakiej diecie cud słyszałeś. Niezależnie od tego czy była to dieta kapuściana, buraczana, czy nawet czekoladowa – efekt jest ten sam: nagły spadek wagi, a potem nagłe jej zwiększenie kilkakrotnie. Niestety za pięknymi słowami: DIETA CUD, ukrywają się już mniej piękne słowa: EFEKT JOJO.

Dlaczego „czary” nie działają?

Nie ma chyba obecnie w Europie człowieka, który by nie słyszał nigdy słowa „dieta”. Jakiejkolwiek gazetki dla pań, czy nawet panów nie otworzylibyśmy, możemy spotkać się z coraz nowszymi przepisami na „dietę cud”. Tak to magicznie brzmi, ale czy naprawdę takie diety działają? Być może niektórzy nabrali już dystansu do diet i przekonali się, że to czysta „bujda”. Trafiłam kiedyś na dietę bananową. Polegała na tym, że w trakcie jednego dnia można zjeść tylko trzy banany i wypić trzy szklanki mleka. Nic więcej. Gdybym po takiej diecie trafiła na suto zastawiony stół podczas imienin babci, nie zważając na miny gości, nie zostawiłabym na nim ani okruszka.

źródło: pixabay.com

Otóż problem diet, podczas których chodzimy głodni, polega na tym, że owszem – chudniemy, ale kiedyś nasz organizm musi odreagować, uzupełnić braki. Stąd właśnie słynny efekt jojo. Nie życzę nikomu, żeby po zakończeniu diety ważył jeszcze więcej niż gdy ją zaczynał. Tyle wyrzeczeń i wszystko na marne! Nic tylko siąść i płakać.

Co zamiast diety cud?

Co w takim razie ma zrobić naprawdę otyła osoba, skoro nie ma żadnej skutecznej diety? Otóż są. Ale są to diety indywidualnie dobrane do potrzeb danej osoby, przez lekarza lub dietetyka. W takiej diecie, profesjonalista dokładnie określa zapotrzebowanie na kalorie, w tym: białka, tłuszcze i węglowodany dla danej osoby i pomaga odnaleźć odpowiedniki wysokokalorycznych produktów.  Dietę dobrze jest również wzmocnić wysiłkiem fizycznym…choćby miał trwać tylko pół godziny dziennie, kilka razy w tygodniu.

źródło: pixabay.com

W Internecie można się natknąć na gamę przeróżnych diet: paleo, niskotłuszczowych, wegańskich, kapuścianych, kopenhaskich, niskokalorycznych, owocowych, bananowych i wielu innych. Jednak na dłuższą metę tego typu diety wyniszczają organizm. Nie mówiąc o wspomnianym wcześniej efekcie jojo, grożą niedoborami witamin, minerałów i innych składników odżywczych, bez których możemy nie mieć sił podjąć żadnego wysiłku fizycznego. Zamiast stawiać na pseudo cudotwórczą dietę, lepiej skupić się na dłuższym i stopniowym wysiłku. Nie ograniczać nagle gwałtownie ilości podawanych kalorii, ale schodzić z nimi stopniowo. Do tego ćwiczenia fizyczne znacznie przyspieszą upragniony efekt i przyczynią się do jego utrwalenia. Cuda w życiu zdarzają się niezmiernie rzadko, więc czy nie lepiej w kwestii istotnej jak własne ciało postawić na zdrowy rozsądek?

„Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu, prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę.” – Edward Stanley

więcej cytatów o zdrowiu znajdziesz: tutaj

źródło: pixabay.com

Przekonaj się również dlaczego picie alkoholu może utrudniać odchudzanie.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ!