Dlaczego niedźwiedzie hibernują?

0
515
Na czym polega sen zimowy niedźwiedzi? Zdjęcie: Pixabay

Zimą niedźwiedzie zapadają w stan hibernacji z powodu ekstremalnie niskich temperatur i niedoboru pożywienia. W trudnych zimowych miesiącach stają się nieaktywne, aby oszczędzać energię.

W miesiącach zimowych niedźwiedzie, takie jak niedźwiedź grizzly, zapadają w stan hibernacji, drzemiąc aż do wiosny.

Co to jest hibernacja?

Hibernacja to ruch adaptacyjny zwierząt zimą. Jest to strategia przetrwania, gdy środowisko jest surowe i brakuje żywności. Jest to stan bezczynności, w którym zwierzęta oszczędzają energię, aby zimą nie musiały polować. Hibernacja charakteryzuje się spadkiem temperatury ciała.

Rodzaj hibernacji, jaką przechodzi zwierzę, zależy od poziomu spadku temperatury. Głębokie hibernacje obniżają temperaturę ciała do 5 stopni C, podczas gdy niedźwiedzie zapadają w letarg, który jest łagodną formą hibernacji.

Zima przynosi ekstremalnie niskie temperatury, co utrudnia roślinom owocowanie, a zwierzęta są trudne do upolowania. Sprawia to, że zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na kalorie dla zwierząt jest trudne. Hibernacja pozwala zwierzętom wolniej zużywać kalorie, gdy brakuje pożywienia.

Hibernacja nie dotyczy tylko niedźwiedzi. Szopy pracze, wiewiórki, węże, żółwie Terrapene, ropuchy, świstaki, wiewiórki i myszojelenie również zapadają w stan hibernacji.

Twitter

Stan spoczynku predykcyjnego a stan spoczynku następczego

Hibernacja nie jest zarezerwowana tylko dla ssaków. Są też gady i owady hibernujące. Ssaki wchodzą w stan uśpienia następczego, podczas gdy gady przechodzą w stan uśpienia predykcyjnego.

Gady, które są poikilotermiczne (zimnokrwiste), nie mogą regulować własnej temperatury ciała. W miarę zmniejszania się długości dnia (czyli mniej ciepła słonecznego) gady te wchodzą w obowiązkową hibernację. Jest to znane jako stan uśpienia predykcyjnego, ponieważ gady przewidują zimę, zmniejszając długość dnia, aby nie zamarzły na śmierć, gdy nadchodzi zima. Owady również wykazują ten rodzaj hibernacji.

Następnie następuje stan uśpienia, w którym na skutek nadejścia zimy zwierzęta, takie jak niedźwiedzie, zapadają w stan hibernacji. Wadą tego rodzaju hibernacji jest to, że zwierzęta czekają na nadejście zimy, co może narazić je na działanie ujemnych temperatur. W związku z tym występują różne stopnie hibernacji w zależności od zbliżającej się zimy, skrócenia długości dnia i wyczuwania ekstremalnie niskich temperatur.

Czytaj: Jaskinia Niedźwiedzia ponownie otwarta

Hibernacja niedźwiedzi

Niedźwiedzie zimują przez całe zimowe miesiące. Niedźwiedzie nie jedzą, nie piją ani nie wypróżniają się podczas hibernacji, ale to nie znaczy, że są w całkowitym spoczynku. W rzeczywistości niedźwiedzie nie są prawdziwymi hibernatorami, wchodzą w stan apatii, który różni się nieco od prawdziwej hibernacji.

W czasie hibernacji, podobnie jak u wiewiórek, temperatura ciała zwierzęcia spada do 5 stopni Celsjusza.

Jednak temperatura ciała niedźwiedzia spada tylko o 10 stopni w porównaniu z normalną temperaturą ciała, która wynosi 37-38 stopni C.

Powodem tej apatycznej hibernacji (mniejszy spadek temperatury u niedźwiedzi) jest szybka reakcja na niebezpieczeństwo, gdy jest zagrożone lub gdy ich nory są zalane, w przeciwieństwie do głębokich hibernatorów, które całkowicie się wyłączają. Niedźwiedzie również budzą się, aby zmienić postawę, aby zapobiec odleżynom.

Apatyczna hibernacja jest również potrzebna samicom niedźwiedzi do opieki nad młodymi. Samice niedźwiedzi zwykle rodzą podczas hibernacji. Samica niedźwiedzia być może będzie musiała się obudzić, aby zaopiekować się swoimi młodymi.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pixabay

Jak długo niedźwiedzie hibernują?

Czas hibernacji niedźwiedzia zależy od warunków klimatycznych panujących na danym terenie. W chłodniejszych regionach Alaski niedźwiedzie mogą zimować nawet do siedmiu miesięcy, podczas gdy w regionach przybrzeżnych Ameryki Północnej niedźwiedzie zimują tylko 2-5 miesięcy. Niedźwiedzie zwykle zimują od grudnia do końca marca lub kwietnia.

Pod koniec lata i na początku jesieni niedźwiedzie zaczynają jeść więcej, aby zwiększyć swoją wagę na czas hibernacji. Ten proces jest znany jako hiperfagia. Jedzą trawę, korzeń, jagody, owady, ryby i małe zwierzęta. Zyskują aż 13 kg tygodniowo! Ich spożycie kalorii jest 3 razy większe niż latem. W okresie przed zimowaniem niedźwiedzie mogą jeść do 40 kg jedzenia dziennie. Czasami nawet przechowują żywność w swoich norach, którą jedzą podczas hibernacji, ponieważ zimą brakuje żywności.

Czytaj: Niedźwiedź nagrał wideo zgubioną kamerą GoPro

Nory

Niedźwiedzie tworzą nory pod podstawą dużych drzew, pod wodospadami, w wydrążonych jaskiniach lub drzewach, wykorzystują naturalnie występujące jaskinie skalne lub po prostu zwijają się w gnieździe z liści. Wykonanie legowiska trwa 3-7 dni. Po wykopaniu legowiska niedźwiedzie przykrywają spód gałązkami świerkowymi. Maleńkie kieszenie powietrzne uformowane u podstawy pomagają zatrzymać ciepło wewnątrz legowiska i zapobiegać jego ucieczce.

Co dzieje się wewnątrz niedźwiedzia podczas hibernacji?

Podczas hibernacji tempo metabolizmu niedźwiedzia spada o 50-60%. Następuje również spadek częstości oddechów z 6-10 oddechów na minutę do 1 oddechu co 45 sekund! Bicie serca spada z 40-50 do 8-19 uderzeń na minutę. Podczas hibernacji niedźwiedzie tracą 15-20% masy ciała.

Ponieważ nie jedzą, niedźwiedzie rozkładają przechowywane tłuszcze i białka. Część tkanki mięśniowej jest rozkładana, aby wykorzystać białko do procesów metabolicznych. Podczas hibernacji ich poziom cholesterolu jest dwukrotnie wyższy z powodu rozkładu tłuszczów, ale nie rozwijają się zatkane tętnice ani kamienie żółciowe, ponieważ ich HDL (dobry cholesterol) jest wyższy niż LDL. Wątroba niedźwiedzi wydziela substancję zwaną kwasem ursodeoksycholowym (UDCA), która zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych.

Korzystanie z istniejących zasobów naraża niedźwiedzia na utratę zbyt dużej ilości niezbędnej tkanki, takiej jak mięśnie czy kości. Ale mimo że tkanki rozkładają się na białka, niedźwiedzie nie tracą dużo masy mięśniowej. Dzieje się tak, ponieważ niedźwiedź może odbudować mięśnie za pomocą azotu z mocznika obecnego w moczu! Mogą zawracać wapń z powrotem do kości, co zapobiega degeneracji kości lub osteoporozie.

Gdy temperatury zaczynają się ocieplać, niedźwiedzie wychodzą z nor, aby zjeść wczesnowiosenną roślinność, a także żywić się zwłokami kopytnych (zwierząt z kopytami), które zginęły podczas mroźnej zimy.

Czytaj: Przywiozła do domu szczeniaka i wyrósł … niedźwiedź!

Czy wszystkie niedźwiedzie zapadają w stan hibernacji?

Nie, nie wszystkie niedźwiedzie zapadają w stan hibernacji.

Pixabay

Niedźwiedzie grizzly/brunatne i czarne zapadają w stan hibernacji, ale niedźwiedzie polarne zwykle nie. Niedźwiedzie polarne są już przystosowane do przetrwania w trudnych temperaturach i dlatego jest mało prawdopodobne, że zapadną w stan hibernacji.

Czytaj: Czy będziemy świadkami wyginięcia niedźwiedzi polarnych?

Niedźwiedzie w zoo nie zapadają w stan hibernacji, jeśli zimą podaje się im jedzenie, jednak ta aktywność nie jest zdrowa, ponieważ mają tendencję do nadwagi. Ogrody zoologiczne pozwalają teraz niedźwiedziom hibernować, ale wtedy nie są one dostępne do zwiedzania.

Czy chciałbyś zahibernować, jeśli miałbyś okazję? To kuszące, prawda? Leżenie zimą, brak stresu związanego z jedzeniem, piciem, telefonami, a co za tym idzie ochroną przed chorobami serca i osteoporozą! To jest życie!