Dlaczego niektórzy ludzie są niżsi od innych? Odpowiedź tkwi w mózgu

0
275
Nowe badanie sugeruje, że receptor w mózgu może być odpowiedzialny za nasz wzrost. Zdjęcie: Pixabay

Ludzie zaczynają dojrzewać w różnym czasie, a także osiągają różne wysokości, a nowe badanie przeprowadzone przez naukowców nad mózgiem i specjalnym receptorem w nim może nam powiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego możesz być trochę niższy od swoich przyjaciół lub rodziny?

Być może należysz do tych wyższych osób i masz dość komentarzy typu: „Wow, ale jesteś wysoki”.

Cóż, naukowcy uważają, że tajemnica, dlaczego ludzie rosną i szybciej osiągają dojrzałość płciową, jest spowodowana czujnikiem w mózgu.

Wiemy już, że lepsze odżywianie prowadzi do większego wzrostu, ponieważ ludzie na ogół rosną w ostatnich stuleciach. Lepsze odżywianie sprawia również, że ludzie szybciej osiągają dojrzałość.

Geny odgrywają również rolę w tym, jak wysocy stajemy się, wszyscy rośniemy i wyglądamy zgodnie z kodami w naszym DNA.

Brak pożywienia utrudnia nam osiągnięcie pełnego potencjału naszych własnych genów. Według Uniwersytetu Maryland, nasze ciało potrzebuje pewnej ilości energii, abyśmy mogli rosnąć.

„Aby nasz organizm postępował zgodnie z zasadami zawartymi w naszych broszurach instruktażowych, potrzebuje energii. Energia pochodzi z jedzenia, a co ważniejsze, z jedzenia zdrowej żywności. Jeśli nie będziemy jeść, nie będziemy się rozwijać” – mówią naukowcy z Uniwersytetu Maryland.

„Niektóre dzieci jedzą dużo jedzenia, które sprawia, że ​​rosną. Inne dzieci mogą nie mieć wystarczającej ilości jedzenia lub nie jeść zdrowej żywności”.

Czytaj: Ile powinienem ważyć dla mojego wzrostu i wieku?

Wiemy o tym od dawna, ale nowe badanie sugeruje, że ten receptor w mózgu może być odpowiedzialny za nasz wzrost.

Więc jak to działa?

Dlaczego niektórzy z nas są wyżsi?

Kiedy MC3R nie działa prawidłowo, ludzie są niżsi. Pixabay

Wspólne badania zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Cambridge, Queen Mary University of London, Uniwersytet Michigan, Uniwersytet Vanderbilt i Uniwersytet Bristol.

Wykazali, że istnieje receptor w mózgu – MC3R – odpowiedzialny za sygnały z pokarmu docierające do części mózgu zwanej podwzgórzem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podwzgórze jest odpowiedzialne za utrzymywanie w ryzach takich rzeczy, jak temperatura ciała oraz regulacja apetytu i wagi, co było już dobrze znane i dokładnie przebadane.

Kiedy MC3R nie działa prawidłowo, to ludzie są niscy i dojrzewają znacznie później.

Profesor Sir Stephen O’Rahilly, jeden z autorów badania, powiedział BBC: „To mówi ciału, że jesteśmy świetni, mamy dużo pożywienia, więc szybko rośniemy, wkrótce dojrzewamy i mamy dużo dzieci.”

„To nie tylko magia — mamy kompletny schemat połączeń, jak to się dzieje”.

Czytaj: Lotnisko w Krakowie ze znacznym wzrostem liczby podróżnych

Co to może oznaczać?

Jest wiele rzeczy o mózgu, których wciąż nie wiemy. Jednak badania te mogą prowadzić do dalszego rozwoju leków dla dzieci z opóźnionym wzrostem i dojrzewaniem.

Większe zrozumienie receptora nie oznacza, że możemy stać się wyżsi. To wszystko nadal zależy od genów, ale może to pomóc osobom z przewlekłymi chorobami, które muszą budować mięśnie.

„Przyszłe badania powinny zbadać, czy leki, które selektywnie aktywują MC3R, mogą pomóc przekierować kalorie do mięśni i innych tkanek beztłuszczowych, z perspektywą poprawy sprawności fizycznej takich pacjentów” – powiedział profesor O’Rahilly.