Dlaczego nigdy nie powinieneś nosić butów w domu

0
184
Czy chodzenie w butach w domu może być szkodliwe? Zdjęcie: pl.freepik.com

Jeśli martwisz się, że zarazki i choroby trafią do Twojego domu – a prawdopodobnie wszyscy jesteśmy obecnie podenerwowani tym tematem – czy pomyślałeś, że możesz codziennie wnosić do domu pełno brudu?

Cóż, jeśli jesteś typem osoby, która chodzi po domu w butach, prawdopodobnie wnosisz mnóstwo rzeczy, o których nie masz pojęcia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Świat zewnętrzny jest pokryty mnóstwem rzeczy, nawet na chodnikach roi się od mikroskopijnych potworów.

Kiedy wchodzimy do domu w butach, nie robiąc nic, aby je wyczyścić, poza szybkim, pobieżnym wytarciem butów w wycieraczkę, która prawdopodobnie też jest brudna, to możemy sobie zaszkodzić.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Badanie przeprowadzone kilka lat temu przez ekspertów mikrobiologii z Uniwersytetu Arizona wykazało, że na zewnątrz butów znajduje się 140 razy więcej bakterii niż wewnątrz.

Czytaj: Nietypowe cytaty na chodnikach Wrocławia. O co chodzi?

W innym badaniu z 2015 roku przyjrzano się również rodzajom życia drobnoustrojów na butach po chodzeniu.

Niespodzianka – na butach gromadzą się takie rzeczy jak bakterie i wirusy, które podczas spaceru odkładają się w inne miejsca, np. dłonie, gdy ściągasz buty i nie umyjesz dłoni po przyjściu do domu.

Leila Karimpoor, lekarka powiedziała: „Ogólnie rzecz biorąc, Twoja przestrzeń życiowa powinna być tak czysta, jak to tylko możliwe.”

„W ten sam sposób, w jaki nie chodziłbyś w błocie, a następnie nie wnosił śladu do swojego domu, nie chciałbyś też iść do miejsca, które może być zatłoczone, gdzie mógłbyś zebrać patogen i zaprowadzić go z powrotem do domu. „

Jest to jeszcze bardziej istotne, jeśli masz młodsze dzieci, które bawią się na ziemi lub te, które mają problemy z układem odpornościowym.

Mimo to jest mało prawdopodobne, że będziesz bardzo chory, nosząc buty w domu.

Zawsze możesz myć ręce – i powinieneś! – aby dać sobie najlepszą szansę na walkę z wirusami i chorobami.

Jeśli masz na butach wirusy i chorobotwórcze zarazki, prawdopodobnie nie zachorujesz, chyba że dotkniesz butów, nie umyjesz dłoni, a następnie dotkniesz twarzy lub ust.

Innym sposobem, aby sobie pomóc, byłoby czyszczenie butów wodą z mydłem, wybielaczem – choć nie niszcz ich tym – lub w pralce.

Czytaj: Poznaj 8 popularnych trików, jak skutecznie wyczyścić swoje buty.

Ale zdecydowanie lepiej dla czystej przestrzeni życiowej po prostu zdjąć buty przy drzwiach wejściowych i zainwestować w parę kapci.