Dlaczego powinieneś przestać ładować telefon przez całą noc?

0
311
Ładowanie telefonu przez noc - jak wpływa na baterię? Zdjęcie: Pixabay

Czy podłączasz telefon do ładowania każdej nocy tuż przed pójściem spać? Oto, co powinieneś zrobić zamiast tego.

Przed pójściem spać większość z nas ładuje telefon, aby upewnić się, że będzie on gotowy na nadchodzący dzień.

Ale robienie tego może w rzeczywistości spowodować uszkodzenie naszych iPhone’ów, według eksperta technicznego Adriana Kingsleya-Hughesa, piszącego dla Zdnet.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Firma Apple zintegrowała Zoptymalizowane ładowanie baterii z systemem IOS, które zatrzymuje ładowanie telefonu, gdy bateria osiągnie 80 procent. Dodatkowe 20 procent jest dodawane tylko na czas, gdy się obudzisz.

Oznacza to, że Twój telefon jest podłączony przez całą noc, ładując się wolniej, co naprawdę nie jest zbyt wydajne, gdy o tym pomyślisz.

Czy kiedykolwiek podnosisz telefon po przebudzeniu i myślisz, że jest cieplejszy niż zwykle? Dlatego ładowanie telefonu może spowodować uszkodzenie.

Kiedy Twój iPhone jest podłączony do ładowarki, robi się cieplejszy, zwykle o kilka stopni powyżej temperatury pokojowej.

Powodem, dla którego jest to tak złe dla twojego urządzenia, jest to, że ciepło może zabić baterię.

Robienie tego przez osiem godzin każdej nocy oznacza zasadniczo niepotrzebne gotowanie baterii telefonu.

Adrian pisze: „Ciepło zabija akumulatory. Chociaż nic nie można zrobić z normalnym zużyciem baterii podczas ładowania i rozładowywania, ciepło jest czymś, z czym można coś zrobić.”

„Kiedy iPhone jest podłączony do ładowarki, robi się ciepło – cieplej niż wtedy, gdy nie jest podłączony, i chociaż ten wzrost może wynosić tylko kilka stopni powyżej temperatury pokojowej, robienie tego przez noc, każdej nocy, nie wydaje się mądre dla mnie.”

Czytaj: Dlaczego powinniśmy przestać używać telefonu w toalecie

Jaki jest więc najlepszy sposób ładowania iPhone’a?

Zamiast podłączać go do prądu przez dłuższy czas, możesz kilka razy dziennie doładować baterię.

Przy użyciu standardowej ładowarki, iPhone może naładować się od zera do 50 procent w około 30 minut. Robienie tego raz rano i ponownie później po południu lub wieczorem może pomóc wydłużyć żywotność baterii.

Oczywiście, jeśli zamierzasz być poza domem lub jechać samochodem, na wszelki wypadek będziesz chciał zabrać ze sobą power bank lub ładowarkę samochodową. Ale jeśli jesteś w domu lub w biurze, ładowanie dwa razy dziennie powinno wystarczyć.

Czytaj: Stare telefony komórkowe, które dziś wyglądają zabawnie

Zdjęcie: pl.freepik.com

Własna praktyka Adriana jest następująca: „Włączam iPhone’a na 30 do 45 minut rano po przebudzeniu (w tym samym czasie ładuję również zegarek Apple).

„Następnie ładuję go około południa przez kolejne 30 minut, aby osiągnąć poziom 80%, co zwykle wystarcza, aby wytrwać do następnego ranka. Właśnie dlatego Apple wprowadziło aktualizację ładowania do iOS ”.

Czytaj: Muzeum Lecha Poznań otwarte, ale na zwiedzanie trzeba jeszcze poczekać

Dzieląc się radami na temat zoptymalizowanego ładowania baterii, firma Apple mówi: „Żywotność baterii jest związana z jej wiekiem chemicznym, który jest czymś więcej niż tylko czasem, jaki upłynął od złożenia baterii.”

„Wiek chemiczny baterii wynika ze złożonej kombinacji kilku czynników, w tym historii temperatury i schematu ładowania.”

„W systemie iOS, zoptymalizowane ładowanie baterii ma na celu zmniejszenie zużycia baterii i wydłużenie jej żywotności poprzez skrócenie czasu pełnego naładowania iPhone’a.”

„Gdy ta funkcja jest włączona, Twój iPhone opóźni ładowanie powyżej 80 procent w pewnych sytuacjach.”

„Twój iPhone korzysta z uczenia maszynowego na urządzeniu, aby nauczyć się codziennej rutyny ładowania, dzięki czemu aktywuje się tylko zoptymalizowane ładowanie baterii, gdy iPhone przewiduje, że będzie podłączony do ładowarki przez dłuższy czas.”

„Algorytm ma na celu zapewnienie, że Twój iPhone jest nadal w pełni naładowany po odłączeniu”.