Dlaczego przeziębienia są częstsze zimą? W końcu rozwiązano zagadkę

0
206
Naukowcy odkryli biologiczny powód, dla którego przeziębienia są bardziej rozpowszechnione, gdy zimą panują niskie temperatury. Zdjęcie: pl.freepik.com

Naukowcy odkryli, że reakcja immunologiczna w nosie jest tłumiona, gdy temperatura spada.

  • Naukowcy odkrywają, dlaczego grypa występuje częściej, gdy panują niskie temperatury.
  • Odpowiedź immunologiczna wewnątrz nosa zwalcza wirusy odpowiedzialne za infekcje.
  • Jednak ta odpowiedź immunologiczna zostaje zablokowana, gdy temperatura spada.
  • Wcześniejsze teorie próbowały już wyjaśnić związek między grypą a zimną pogodą.

Powszechnie wiadomo, że przeziębienia i grypa występują częściej w chłodniejszych miesiącach, chociaż dlaczego tak się dzieje, od dawna jest przedmiotem debaty naukowej.

Teraz naukowcy twierdzą, że w końcu rozwiązali zagadkę – i ma to związek z wcześniej niezidentyfikowaną odpowiedzią immunologiczną wewnątrz nosa.

Zdaniem ekspertów, ta rozwinięta odpowiedź immunologiczna zwalcza wirusy odpowiedzialne za infekcje – ale jest tłumiona przez niższe temperatury.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ich badania kwestionują teorię, że choroby zimowe są bardziej powszechne po prostu dlatego, że ludzie utknęli w pomieszczeniach.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Badania prowadzili naukowcy ze szpitala Mass Eye and Ear i Northeastern University w Bostonie, w stanie Massachusetts.

„Nigdy nie było przekonującego powodu, dla którego występuje tak wyraźny wzrost zakaźności wirusów w zimnych miesiącach” – powiedział autor badania, dr Benjamin Bleier ze szpitala Mass Eye and Ear.

„Tradycyjnie uważano, że sezon przeziębień i grypy przypada na chłodniejsze miesiące, ponieważ ludzie częściej przebywają w pomieszczeniach, gdzie wirusy przenoszone drogą powietrzną mogą łatwiej się rozprzestrzeniać.”

„Nasze badanie wskazuje jednak na biologiczną pierwotną przyczynę sezonowej zmienności infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych, którą obserwujemy każdego roku, a ostatnio wykazano ją podczas pandemii Covid-19”.

Dr Bleier i współpracownicy odkryli wcześniej wrodzoną odpowiedź immunologiczną wyzwalaną, gdy bakterie są wdychane przez nos.

Komórki z przodu nosa wykrywają bakterie, a następnie uwalniają do śluzu miliardy maleńkich wypełnionych płynem woreczków zwanych pęcherzykami zewnątrzkomórkowymi (lub EV, znanymi wcześniej jako egzosomy), aby otoczyć i zaatakować bakterie.

To tak, jakbyś kopnął gniazdo szerszeni, a wszystkie szerszenie wychodzą i atakują” – powiedział dr Bleier.

Czytaj: Ruszyły „Przystanki Ciepła” we Wrocławiu

Woreczki przenoszą również ochronne białka przeciwbakteryjne przez śluz z przodu nosa do tyłu wzdłuż dróg oddechowych, co następnie chroni inne komórki przed bakteriami, zanim dostaną się one zbyt głęboko do organizmu.

Zdjęcie: pl.freepik.com

W ramach nowego badania naukowcy chcieli sprawdzić, czy ta odpowiedź immunologiczna została również wywołana przez wirusy wdychane przez nos.

Wirusy są źródłem powszechnych infekcji górnych dróg oddechowych, w tym zapalenia zatok, zapalenia gardła i przeziębienia.

Czytaj: 4 najlepsze lekarstwa na przeziębienie i grypę

Naukowcy chcieli również sprawdzić, czy temperatura powietrza zmniejsza przeciwwirusową odpowiedź immunologiczną, próbując wyjaśnić, dlaczego zimą stajemy się szczególnie podatni na przeziębienia.

Zespół przeanalizował, w jaki sposób komórki i próbki pobrane z nosa pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym oraz zdrowych ochotników reagowały na trzy wirusy – pojedynczy koronawirus i dwa rinowirusy, które powodują przeziębienie typowe dla zimowego sezonu grypowego.

Koronawirus, którego użyli, to szczep beta-koronawirusa, „zastępcza forma” SARS-CoV-2, która infekuje, ale nie powoduje Covid-19.

Odkryli, że każdy wirus wyzwalał reakcję roju EV z komórek nosowych, aczkolwiek przy użyciu szlaku sygnałowego innego niż ten używany do zwalczania bakterii.

Naukowcy odkryli również mechanizm odpowiedzi na wirusy w normalnych warunkach ciepłoty ciała.

Po uwolnieniu EV działały jak wabiki, z którymi wirus wiązał się zamiast komórek nosowych.

Następnie zespół przetestował, jak niższe temperatury wpłynęły na tę reakcję, aby zasymulować spadek do mroźnych warunków zimowych.

Zdrowi ludzie ze środowiska o temperaturze pokojowej byli wystawieni na działanie temperatury 4,4°C przez 15 minut, więc temperatura wewnątrz nosa spadła o około 5°C.

Następnie naukowcy zastosowali to obniżenie temperatury do próbek tkanki nosa i zauważyli, że odpowiedź immunologiczna nie była tak silna.

Ilość EV wydzielanych przez komórki nosowe zmniejszyła się o prawie 42%, a białka przeciwwirusowe w EV również zostały osłabione.

W sumie odkrycia te dostarczają mechanistycznego wyjaśnienia sezonowej zmienności infekcji górnych dróg oddechowych” – powiedział autor badania, dr Di Huang z Harvard Medical School i szpitalu Mass Eye and Ear.

Czytaj: Miód lepiej leczy kaszel i przeziębienie niż antybiotyki

Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie The Journal of Allergy and Clinical Immunology, mogą prowadzić do opracowania metod leczenia opartych na mechanizmach obronnych organizmu.

Na przykład aerozol do nosa mógłby zostać zaprojektowany w celu zwiększenia liczby EV w nosie, co mogłoby pomóc w walce z patogenami od Covid po zwykłe przeziębienie.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości powtórzą odkrycia z innymi chorobami, w tym SARS-CoV-2, wirusem wywołującym Covid.