Recykling jest ważny, jeśli chodzi o nasze zdrowie, ponieważ bezpośrednio wpływa na nasze środowisko, a tym samym wpływa na jakość naszego życia.
Wszyscy słyszeliśmy o inicjatywie 3R: reduce, reuse, recycle. W Polsce jest to zasada 3U: Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj. Pojęcia te odgrywają większą rolę w naszym codziennym życiu i środowisku bardziej niż nam się wydaje. Dzięki wielu badaniom wiemy, że nasze środowisko kształtuje sposób, w jaki zarówno my, jak i nasze dzieci rozwijamy się i wzrastamy w społeczeństwie. Biorąc to pod uwagę, jest tak wiele korzyści zdrowotnych, które można uzyskać z recyklingu, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Po pierwsze, reduce, czyli unikanie kupowanie zbędnych rzeczy. Pierwszym krokiem do zmniejszenia ilości odpadów jest użycie mniejszej ilości plastikowych toreb lub innego rodzaju plastikowych pojemników, które są używane do przechowywania lub transportu.
Jeśli kupujesz artykuły spożywcze, spójrz na opakowanie w sklepie, zanim kupisz coś, co zawiera nadmierną ilość plastiku (może to być wszystko, od ulubionej butelki po napojach, a nawet ulubione pudełko płatków śniadaniowych). W ten sposób zmniejszysz ilość śmieci trafiających na wysypiska, co pomoże również zredukować emisje gazów cieplarnianych (co prowadzi nas do następnej sekcji).
Reuse i recycle, czyli powtórne użycie i utylizacja.
Czytaj: Sir David Attenborough popiera recykling tworzyw sztucznych
Ponieważ świat jest tak pełen rzeczy, łatwo zapomnieć, że wiele z tego, czego używamy, jest przydatne tylko przez krótki czas. Wszystko ma swoją żywotność — od dzbanków na mleko i filiżanek do kawy po plastikowe torby, a nawet ręczniki papierowe. Kiedy te rzeczy nie są już przydatne, stają się śmieciami, które wyrzucamy. Ale są lepsze sposoby!
Ponowne użycie oznacza znalezienie nowych sposobów wykorzystania rzeczy, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone. Recykling oznacza przekształcenie czegoś starego i bezużytecznego (takiego jak plastikowe dzbanki na mleko) w coś nowego i użytecznego (takiego jak ławki, wyposażenie placów zabaw i kosze do recyklingu).
Czytaj: Recykling OZE – innowacyjne badania na AGH
Nadszedł czas, abyśmy wszyscy zaczęli myśleć o tym, jak uczynić nasze życie bardziej ekologicznym, zmniejszając ilość odpadów — a recykling przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Recykling pomaga zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce.
Wszyscy jesteśmy uczeni praktykowania recyklingu w szkole, ale łatwo jest zapomnieć, co tak naprawdę robi to dla środowiska. Recykling jest kluczowym elementem procesu konserwacji, który zmniejsza zapotrzebowanie na surowce, które są pobierane ze środowiska i zmniejsza zanieczyszczenie.
Mówiąc najprościej, konserwacja polega na tym, że zużywamy mniej czegoś, wciąż uzyskując ten sam rezultat.
Recykling jest kluczem do przyszłości naszej planety. Kiedy poddajemy recyklingowi, ilość surowców potrzebnych do wydobycia ze środowiska jest znacznie zmniejszona. Pomaga to chronić nasze środowisko i pozwala całemu życiu w nim rozwijać się i rosnąć.
Wszyscy produkujemy śmieci, ale nie wszystkie z nich można poddać recyklingowi. Ważne jest, aby wiedzieć, które rzeczy można wyrzucić do śmieci, a które można poddać recyklingowi.
Wszystkie artykuły spożywcze można kompostować i zamieniać w nową ziemię dla roślin, ale plastikowych pojemników nie można poddać recyklingowi z produktami papierowymi. Jednak wiele miast ma program recyklingu. Oznacza to, że zamiast wyrzucać przedmioty, możesz je wystawić w określone dni obok koszy na śmieci, a oni je odbiorą i zabiorą, gdzie ostatecznie zostaną poddane recyklingowi.
Czytaj: IKEA chce odkupić używane meble w ramach inicjatywy recyklingu
Recykling pomaga chronić dziką przyrodę.
Prawdopodobnie widziałeś rozdzierające serce zdjęcia żółwi morskich zaplątanych w plastikowe torby, dlatego niepokojące jest to, że co minutę na całym świecie zużywa się ponad milion plastikowych toreb. Ze względu na swoją trwałość, niewielką wagę i wysoką odporność na gnicie, torby te często trafiają do naszych oceanów, gdzie stanowią poważne zagrożenie dla życia morskiego.
Torby przypominają meduzy, gdy unoszą się pod wodą i mogą być łatwo pomylone ze źródłem pożywienia przez głodne żółwie morskie. W przypadku połknięcia worki mogą zablokować przewód pokarmowy i spowodować powolną i bolesną śmierć.
Chociaż istnieją inne czynniki przyczyniające się do zagrożenia żółwi morskich, takie jak kłusownictwo w poszukiwaniu skorupy i mięsa lub utrata siedlisk, zmniejszenie naszej zależności od tworzyw sztucznych jednorazowego użytku pomoże zapewnić długowieczność tego gatunku.
Jest to poważny problem, którego można uniknąć, podejmując odpowiednie działania w zakresie recyklingu. Aby mieć pewność, że przyczyniamy się do zdrowia ziemi, musimy poddawać recyklingowi wszystko, co możliwe. Nadszedł czas, abyśmy przyjęli ideę toreb wielokrotnego użytku — nie tylko pomogą chronić nasze oceany i dziką przyrodę, ale także pomogą zaoszczędzić pieniądze — niektóre sklepy oferują niewielkie zniżki, jeśli przyniesiesz ze sobą torbę wielokrotnego użytku!
Recykling zmniejsza zanieczyszczenie.
Aby przetwarzać nowe materiały, do środowiska uwalniane są ogromne ilości energii, chemikaliów i zanieczyszczeń. Wiadomo, że te zanieczyszczenia i chemikalia powodują śmiertelne choroby, więc ograniczenie ich może zmniejszyć liczbę chorób spowodowanych zanieczyszczeniem.
Czytaj: Ta szklarnia wykonana jest z ponad 4500 słoików z recyklingu
Sposób, w jaki produkujemy i zużywamy tworzywa sztuczne, jest szkodliwy dla środowiska. Szacuje się, że w 2012 roku na całym świecie wyprodukowano około 300 milionów ton plastiku. Ponadto około 5% z nich zostało poddanych recyklingowi, 12% zostało spalonych, a aż 79% trafiło na składowiska lub do środowiska naturalnego. Liczby te są oszałamiające, ale jeszcze bardziej uderzające jest to, że ilość produkowanego plastiku wzrosła o 400% w ciągu ostatnich 50 lat.
Badania wykazały, że większość tych tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji, ale rozpada się na coraz mniejsze kawałki toksycznego materiału zwanego mikroplastikiem. Te mikroplastiki znaleziono w organizmach morskich tak dużych jak wieloryby, i tak małych jak plankton. Ze względu na swój mały rozmiar te mikrodrobiny plastiku są łatwo połykane przez organizmy morskie i mogą powodować uszkodzenia wewnętrzne. Uszkodzenie to może prowadzić do zmniejszenia wskaźników reprodukcji, zmian nowotworowych i śmierci.
Oprócz problemów zdrowotnych dla organizmów morskich spowodowanych mikroplastikami, ludzie są również narażeni na kontakt z tymi szkodliwymi chemikaliami. Ludzie są narażeni na mikrodrobiny plastiku, gdy jedzą owoce morza o wysokim stężeniu mikrodrobin plastiku lub gdy wdychają powietrze zanieczyszczone tymi drobnymi cząsteczkami. Substancje chemiczne uwalniane ze spalania tworzyw sztucznych również przyczyniają się do degradacji środowiska.
Recykling zaoszczędza energię.
Stany Zjednoczone zużywają rocznie około 97 milionów ton plastiku, z czego tylko 7% jest poddawane recyklingowi (US EPA). Ze wszystkich produkowanych co roku tworzyw sztucznych tylko 10% poddaje się recyklingowi, a pozostałe 90% trafia na wysypiska śmieci. To może nie wydawać się złe, ale biorąc pod uwagę fakt, że większość tego plastiku jest jednorazowego użytku i nie ulega biodegradacji, staje się to bardzo problematyczne.
Czytaj: LEGO zaczyna robić klocki z plastiku z recyklingu
Proces recyklingu może wymagać dużych zasobów. Recykling wymaga zarówno energii, jak i materiału. Ale recykling może faktycznie zmniejszyć zużycie energii o 30%. Zamiast tworzyć nowy materiał od podstaw, a następnie transportować go w całym kraju lub na całym świecie tam, gdzie jest potrzebny, materiały z recyklingu można wykorzystać przy niewielkim dodatkowym wysiłku.
Recykling zmniejsza spalanie.
Gdy produkty są poddawane recyklingowi zamiast wyrzucania, można je ponownie wykorzystać, a liczbę rzeczy wysyłanych do spalarni można zmniejszyć.
Czytaj: Michelin produkuje opony z plastikowych butelek z recyklingu
Używanie spalarni do unieszkodliwiania odpadów może być bardzo szkodliwe dla środowiska. Tworzywa sztuczne, metale i inne materiały spalane w spalarniach uwalniają do powietrza substancje chemiczne, o których wiadomo, że powodują wady wrodzone. Chociaż recykling jest znacznie droższy niż wyrzucanie przedmiotów lub używanie spalarni, zmniejsza ilość szkodliwych chemikaliów uwalnianych do środowiska.
Recykling ogranicza choroby środowiskowe.
Śmieci i wysypiska śmieci, które nie są odpowiednio utrzymywane, mogą przyciągać muchy, gryzonie i zarazki. Głównym tego powodem jest ilość odpadów wytwarzanych na terenie zakładu. Odpady te mogą mieć postać pojemników na śmieci, odchodów ludzkich lub innego rodzaju odpadów, które należy odpowiednio usunąć. Jeśli zakład nie jest w stanie utrzymać kontroli nad tego typu odpadami, prawie niemożliwe będzie trzymanie much, gryzoni i zarazków z dala od zakładu.
Wiadomo, że muchy są powiązane z co najmniej 65 chorobami. Myśl o muchach przyciąganych do składowiska jest niepokojąca. Wiadomo, że zakłady gospodarki odpadami mają problemy z muchami. Sam zapach stanowi problem, ale odpady mogą powodować poważniejsze problemy, jeśli obiekt nie jest prawidłowo obsługiwany.
Recykling może pomóc w zapobieganiu rakowi.
Idzie to w parze z ograniczeniem spalania. Wiele rzeczy, które nie zostaną ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi, zostanie spalonych. Spalanie niektórych materiałów może uwalniać do naszego środowiska chemikalia, które mogą powodować nowotwory lub wyjątkowo szkodliwe choroby.
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad chemikaliami w dymie z komina? Prawda jest taka, że spalanie rzeczy uwalnia toksyczne chemikalia. Te toksyny przedostają się do atmosfery, a następnie mogą być wdychane przez każdego w okolicy. Wiele osób narażonych na te toksyny może zachorować na raka w ciągu swojego życia.
Recykling pomaga tworzyć potencjalne miejsca pracy.
Recykling jest korzystny ekonomicznie, ponieważ wymaga pracy ludzkiej do sortowania i organizowania wszystkich przywiezionych materiałów. Sortowanie śmieci nie jest atrakcyjną pracą, ale przynajmniej dzięki recyklingowi pracownicy robią coś, co mogłoby potencjalnie poprawić ich życie.