Samoloty komercyjne są zazwyczaj białe z następujących powodów: biały kolor zapewnia przewagę termiczną, ułatwia kontrolę pęknięć i wgnieceń na kadłubie, a także jest opłacalny. Samoloty białe mają również wyższą wartość odsprzedaży niż kolorowe.
Patrząc na samolot przelatujący tysiące metrów nad głową lub tuż przed wejściem na pokład samolotu, czy zauważyłeś, że zdecydowana większość samolotów jest biała? Jasne, niektóre mają paski, dekoracje i nazwy w różnych kolorach, ale kolor bazowy tych dodatków jest prawie zawsze biały. Wydaje się to trochę dziwne, ale czy jest ku temu prawdziwy powód?
Zaleta termiczna
Kolor biały jest wspaniałym odbłyśnikiem światła słonecznego i odbija prawie całe światło, które na nie pada, w przeciwieństwie do innych kolorów, które pochłaniają część światła.
Jeśli pomalujesz swój samolot na kolor inny niż biały, pochłonie on światło słoneczne i nagrzeje karoserię samolotu, czego chcesz uniknąć. Z drugiej strony biel odbija to światło słoneczne i zapobiega stopniowemu nagrzewaniu się samolotu.
To dobrze, nie tylko gdy samolot jest w locie, ale także gdy jest zaparkowany na pasie startowym. W rzeczywistości niektóre samoloty „muszą” być pokryte białą farbą, aby zapewnić konstrukcyjnie zdrową maszynę latającą.
Czytaj: Gdzie polecimy zimą z Wrocławia? Znamy nowy rozkład lotów
Łatwiejsza kontrola pęknięć i wgnieceń na kadłubie
Samoloty są regularnie sprawdzane pod kątem pęknięć, wgnieceń i wszelkich innych uszkodzeń powierzchni (z oczywistych względów bezpieczeństwa). Nic nie działa lepiej niż biel, jeśli chodzi o dostrzeżenie pęknięcia na powierzchni, ponieważ pęknięcie jest prawie zawsze ciemniejsze niż białe.
Dodatkowo biel uwydatnia również ślady korozji i miejsca wycieku oleju (ponieważ pozostawiają ciemny ślad). Ponadto biały samolot jest łatwiejszy do zauważenia (wizualnie) w razie wypadku lub innego nieszczęścia, zwłaszcza w nocy lub w ogromnym zbiorniku wodnym.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Mniej „naukowych” czynników
Nie każdy powód tej obsesji na punkcie białych samolotów jest „naukowy”. Jest też kilka innych powodów, których nie można zignorować.
Malowanie jest drogie!
W kategoriach pieniężnych malowanie samolotu nie jest jak malowanie ogrodzenia. Wymaga to znacznych inwestycji, zarówno pod względem pieniędzy, siły roboczej, jak i czasu. Malowanie zwykłego Airbusa zajmuje od dwóch do siedmiu dni, w zależności od budżetu. Dodatkowo, więcej farby na kadłubie oznacza większą masę całkowitą, co skutecznie przekłada się na wyższe koszty eksploatacji. Jako linia lotnicza chciałbyś tego uniknąć w jak największym stopniu.
Czytaj: Tak wygląda deszcz z pokładu samolotu
Kolorowe samoloty mają niższą wartość odsprzedaży
Jeśli masz kolorowy samolot i chcesz go sprzedać, powinieneś spodziewać się trochę mniejszego zainteresowanie niż w przypadku białego samolotu.
Widzisz, ostatecznym celem linii lotniczej jest maksymalne zminimalizowanie kosztów. Kupowanie kolorowego samolotu oznaczałoby, że prawdopodobnie musieliby go pomalować na biało, z różnych powodów wymienionych powyżej. Dlatego ma sens, że firma zapłaci ci niższą cenę za Twój fantazyjny, kolorowy samolot.
Biel nie blaknie
Podczas latania na dużych wysokościach, całkowicie wystawione na różne warunki atmosferyczne, kolorowe samoloty mają tendencję do blaknięcia, a tym samym wymagają wielu prac malarskich, aby zachować ich estetykę. Z drugiej strony samolot w kolorze białym nie wydaje się znacząco różnić, nawet po spędzeniu znacznej ilości czasu w powietrzu.
Jak wyraźnie pokazaliśmy, biały kolor ma swoje zalety – zarówno naukowe, jak i ekonomiczne.