Dlaczego starożytni egipscy faraonowie przestali budować piramidy?

0
684
Kultowe piramidy Egiptu zostały zbudowane przez faraonów, aby przez ponad tysiąclecia były ich grobowcami. Ale dlaczego starożytni Egipcjanie przestali je budować? Źródło: Pixabay

Dlaczego porzucili te kultowe grobowce?

Przez ponad tysiąclecia egipscy faraonowie budowali piramidy i często byli chowani pod ogromnymi pomnikami lub w ich wnętrzu.

Egipscy faraonowie zbudowali piramidy od czasów króla Dżesera (panowanie od 2630 do 2611 r. p.n.e.), który zbudował piramidę schodkową w Sakkarze, do czasów króla Ahmose I (panowanie od 1550 do 1525 r. p.n.e.), który zbudował ostatnią znaną piramidę królewską w Egipcie, w Abydos.

Te kultowe piramidy ukazywały potęgę, bogactwo faraonów i promowały ich przekonania religijne. Dlaczego więc starożytni Egipcjanie przestali budować piramidy wkrótce po rozpoczęciu Nowego Państwa?

W starożytnym Egipcie budowa piramid wydawała się zanikać po panowaniu Ahmose I, a faraonowie zostali pochowani w Dolinie Królów w pobliżu starożytnej egipskiej stolicy Teb, która jest obecnie dzisiejszym Luksorem.

Projekt Mapowania Tebańskiego zauważa na swojej stronie internetowej, że najwcześniejszy potwierdzony królewski grobowiec w dolinie został zbudowany przez Totmesa I (panowanie od 1504 do 1492 p.n.e.). Jego poprzednik, Amenhotep I (panowanie od 1525 do 1504 p.n.e.) mógł również zbudować swój grób w Dolinie Królów, chociaż jest to przedmiotem debaty wśród egiptologów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dlaczego przestali?

Pixabay

Nie jest do końca jasne, dlaczego faraonowie przestali budować piramidy królewskie, ale względy bezpieczeństwa mogły być czynnikiem.

„Istnieje wiele teorii, ale ponieważ piramidy zostały nieuchronnie splądrowane, ukrywanie królewskich pochówków w odległej dolinie, wykute w skale i prawdopodobnie z dużą ilością strażników nekropolii, z pewnością odegrało pewną rolę” – Peter Der Manuelian, profesor egiptologii na Uniwersytecie Harvarda, powiedział Live Science w e-mailu.

„Jeszcze zanim zrezygnowali z piramid dla królów, przestali umieszczać komorę grobową pod piramidą. Ostatnia piramida króla – Ahmose I w Abydos – miała swoją komorę grobową w odległości ponad 0,5 km za nią, głębiej na pustyni” – powiedział Live Science w e-mailu Aidan Dodson, profesor egiptologii na Uniwersytecie w Bristolu.

Czytaj: „Sekret Wielkiej Piramidy” – iluzja optyczna wokół piramidy Luwru.

Jeden zapis historyczny, który może zawierać ważne wskazówki, został spisany przez człowieka imieniem „Ineni”, który był odpowiedzialny za budowę grobowca Totmesa I w Dolinie Królów. Ineni napisał, że ​​„nadzorowałem wykopaliska grobowca w klifie sam – nikt nic nie widział, nikt nie słyszał”. Ten zapis „oczywiście sugeruje, że tajność była głównym problemem” – powiedziała Live Science Ann Macy Roth, kliniczna profesor historii sztuki oraz hebraistyki i nauk judaistycznych na Uniwersytecie Nowojorskim.

Naturalna topografia Doliny Królów może wyjaśnić, dlaczego stała się ona ulubionym miejscem grobowców królewskich. Ma szczyt znany teraz jako el-Qurn (czasami pisany Gurn), który wygląda trochę jak piramida. Szczyt „bardzo przypomina piramidę, więc w pewnym sensie wszystkie grobowce królewskie zbudowane w dolinie zostały umieszczone pod piramidą” – Miroslav Bárta, egiptolog, który jest prorektorem Uniwersytetu Karola w Czechach, powiedział Live Science w e-mailu.

Dla egipskich faraonów piramida była ważna, ponieważ była miejscem „wniebowstąpienia i transformacji” do życia pozagrobowego, napisał Mark Lehner, dyrektor i prezes Ancient Egypt Research Associates, w swojej książce „Kompletne Piramidy: Rozwiązywanie starożytnych tajemnic” (Thames and Hudson, 1997).

Topografia Luksoru, które stało się stolicą Egiptu w okresie Nowego Państwa (1550–1070 p.n.e.), mogła również odegrać rolę w upadku budowy piramid. Obszar ten jest „zdecydowanie zbyt ograniczony w przestrzeni, z wieloma grudkami i nierównościami” – powiedział Dodson. Innymi słowy, starożytna stolica mogła być zbyt mała i trudna architektonicznie, aby służyć jako dom dla nowych piramid.

Czytaj: Cono de Arita – tajemnicza naturalna piramida Argentyny

Pixabay

Zmiany religijne, które kładły nacisk na budowanie grobowców pod ziemią, to kolejny możliwy powód, dla którego Egipcjanie porzucili wielkie piramidy. „W okresie Nowego Państwa koncepcja nocnej podróży króla przez Zaświaty stała się niezwykle popularna, a to wymagało wyrafinowanych planów grobowców wykutych w podłożu skalnym pod ziemią” – powiedział Bárta. Podziemne grobowce wykute w Dolinie Królów dobrze pasują do tej koncepcji.

Podczas gdy faraonowie przestali budować piramidy, zamożne osoby prywatne kontynuowały praktykę. Na przykład, liczący 3300 lat grobowiec w Abydos, który został zbudowany dla faraona Horemheb, miał przy wejściu wysoką na 7 metrów piramidę, ogłosili archeolodzy w 2014 roku.

W pierwszym tysiącleciu p.n.e. budowa piramid stała się popularna również w Nubii, obszarze obejmującym obszar dzisiejszego Sudanu i części południowego Egiptu. Nubijczycy budowali piramidy zarówno dla członków rodziny królewskiej, jak i osób prywatnych. Nie jest jasne, ile zbudowali, Lehner zauważył w swojej książce, że istnieje około 180 piramid królewskich, podczas gdy ostatnie badania archeologiczne ujawniają, że było znacznie więcej piramid zbudowanych dla osób prywatnych. Władcy Nubii kontynuowali budowę piramid aż do około 1700 lat temu.

Artykuł pierwotnie opublikowany w Live Science.