Dlaczego Świnka Peppa jest zakazana? O jakie kraje chodzi?

0
713
Świnka Peppa jest zakazana w dwóch krajach. Źródło: Twitter

Wierzcie lub nie, ale Świnka Peppa wywołała wystarczająco dużo kontrowersji w niektórych krajach, aby zostać zakazana.

I zanim wyciągniesz pochopne wnioski, nie ma to nic wspólnego z tym, że Świnka Peppa jest wykorzystywana jako ikona w reklamach kanapek z bekonem, ani z teorią mrocznych fanów o tym, jak umarła.

Oto dlaczego Świnka Peppe jest zakazana w niektórych krajach.

Dlaczego Świnka Peppa jest zakazana w Chinach?

Świnka Peppa jest zakazana w Chinach, ponieważ postać rzekomo promuje „subkulturę gangów”. Nie zobaczyliśmy, jak Peppa handluje narkotykami lub popełnia haniebne zbrodnie podczas odcinka, więc o co chodzi?

To nie jest takie proste. Najwyraźniej decyzja Chin o cenzurze brytyjskiego programu dla dzieci nastąpiła po tym, jak postać Peppy stała się popularna wśród subkultury internautów znanej jako „shehuiren”.

Słowo „shehuiren” w Chinach dosłownie oznacza „osobę społeczną”, jednak w negatywnym tego słowa znaczeniu (w slangu – gangstera) i odnosi się do kontrkultury osób bezrobotnych z minimalnym wykształceniem.

Młodzi ludzie z tej subkultury często tatuują sobie Peppę na ramieniu, chociaż nie ma ona żadnych cech wspólnych z młodzieżowym ruchem. Ponieważ osoby te nie cieszą się przychylnością chińskich władz (bo żyją niezgodnie z ogólnie przyjętymi normami), postać Świnki Peppy została zabroniona.

W rezultacie Peppa została zakazana.

Czytaj: Osoby, które wyglądają jak postacie z bajki

Dlaczego Świnka Peppa jest zakazana w Australii?

Odcinek Świnki Peppy z 2004 roku zatytułowany „Mister Skinny Legs” został zakazany w Australii w 2012 roku.

W zakazanym odcinku brat Peppy, George, znajduje pająka w umywalce i się z nim zaprzyjaźnia. Peppa boi się go na początku, ale ojciec mówi do niej: „Nie musisz się bać. Pająki są bardzo małe i nie mogą Cię skrzywdzić”.

Władze nie chciały, aby dzieci myślały, że wszystkie pająki w ich kraju są nieszkodliwe, dlatego odcinek był wielokrotnie usuwany. Australijskie dzieci muszą uczyć się, jak bezpiecznie reagować na pojawienie się tego owada. 

Jednak w przeciwieństwie do Chin, chodzi tylko o jeden odcinek Świnki Peppy, który jest zakazany w Australii – i powiedzielibyśmy, że to całkiem dobry powód.

Czytaj: Do Wrocławia powraca Festiwal Krasnoludków

Które kraje zakazały Świnki Peppy?

O ile wiemy, Świnka Peppa nie została zakazana w żadnym innym kraju, a mały różowy prosiaczek jest bardzo popularny wśród widzów na całym świecie, którzy próbują naśladować akcent i słownictwo Peppy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl