Dlaczego tequila pali gardło?

0
347
Zdjęcie autorstwa Isabella Mendes z Pexels

Podczas gdy wielu ludzi uwielbia orzeźwiający przypływ tequili, inni nie mogą znieść myśli o tym smaku!

Ważnym pytaniem jest…. dlaczego tequila tak bardzo pali gardło?

Co zaskakujące, to nie alkohol jest przyczyną!

Ognista strona alkoholu

Większość ludzi kojarzy tequilę z ognistym paleniem w gardle, ale efekt ten występuje w przypadku wszystkich rodzajów alkoholi. W rzeczywistości im wyższa zawartość alkoholu, tym większe uczucie pieczenia. Nawet wino może mieć taki efekt, chociaż możesz tego nie zauważyć, ponieważ większość win ma 10-14%, podczas gdy alkohole wahają się od 35-55%.

„Ciepło” alkoholu jest spowodowane kilkoma różnymi czynnikami, ale zacznijmy od najbardziej dominującej części tego procesu – receptorów VR1 w gardle i jamie ustnej.

Receptory ciepła VR1 są technicznie znane jako człon 1 podrodziny V kanału kationowego o przejściowym potencjalnym receptorze (TrpV1) i mają na nie wpływ zarówno kapsaicyna, jak i etanol, główny składnik alkoholu. Te dwie substancje mogą wiązać się z tymi miejscami receptorów i powodować reakcję, a mianowicie uczucie pieczenia, które odczuwamy.

Ten receptor VR1 pełni ważną funkcję, wyczuwając oparzenie i ból, jako system ostrzegawczy dla organizmu. Jeśli pijesz gorącą zupę lub jesz szczególnie pikantny ostry sos, receptory w jamie ustnej i gardle zasygnalizują mózgowi, by odczekać kilka minut, albo żeby wypić wodę lub mleko, aby zaspokoić pikantność. Ten receptor VR1 ma określony próg temperatury, który musi zostać przekroczony, zanim białka zaczną denaturować, co wysyła sygnał o bólu lub cieple.

Jednak etanol jest w stanie obniżyć próg aktywacji tych receptorów VR1. W tym momencie alkohol wykonał swoje zadanie, ale winowajcą staje się ciepło naszego ciała! Gdy próg aktywacji tych receptorów zostanie obniżony, 98,6-stopniowa temperatura ciała aktywuje receptor i mówi mózgowi, że coś się pali!

Czytaj: 14 stereotypów różnych krajów, które są (głównie) nieprawdziwe

Twitter

Więcej niż tylko sztuczka

Wpływ etanolu na receptory VR1 to nie jedyny czynnik, który sprawia, że alkohol spala się po drodze. Błona śluzowa jamy ustnej jest również dość wrażliwa na działanie alkoholu, a mianowicie jego właściwości odwadniające. Kiedy ta błona śluzowa wysycha, może wywołać pieczenie w ustach i języku, powodując, że zaciskasz usta, jakbyś właśnie wgryzł się w cytrynę. Może również sprawić, że będziesz mieć ochotę na coś do picia, aby nawodnić usta.

Po drugie, alkohol może również powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych. Po rozszerzeniu naczyń krwionośnych może przez nie przepływać więcej krwi, powodując uczucie ciepła i gwałtowności w tej części ciała. Właśnie dlatego niektóre alkohole, takie jak tequila i szkocka, mogą wywołać przypływ ciepła w jelitach po wypiciu łyku. Jednak spożywanie nadmiernych ilości alkoholu może powodować trwałe lub długotrwałe rozszerzenie naczyń krwionośnych, powodując efekty fizyczne, takie jak pajączki.

Czytaj: 10 najczęściej śpiewanych piosenek po dużej ilości wypitego alkoholu

Czy wszystkie formy alkoholu są takie same?

Chociaż wiemy, że wszystkie formy alkoholu mogą powodować pewien poziom „pieczenia” w jamie ustnej, przełyku i żołądku, tequila nadal się wśród nich wyróżnia, ale nie z powodów, które można by sądzić. Ostatnie badania nad tequilą wykazały, że jeden kieliszek tequili dziennie może mieć wiele korzyści zdrowotnych!

Podczas gdy wypicie dużej ilości tequili najprawdopodobniej spowoduje kaca, popijanie wysokiej jakości tequili w 100% z agawy może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i rozkładaniu tłuszczu w diecie szybciej niż inne formy alkoholu. Może to prowadzić do obniżenia poziomu LDL w organizmie, pomagając zrównoważyć ogólny poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko miażdżycy, zawałów serca i udarów. To dodatkowo łagodzi stany zapalne i zmniejsza napięciowe bóle głowy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Oczywiście alkohol należy zawsze spożywać z umiarem, więc podwojenie ilości tequili NIE spowoduje podwojenia korzystnych efektów. Jak zapewne wiesz, upijanie się wyrządzi Tobie więcej szkody niż pożytku.