Dlaczego Twoje dzieci tak często walczą ze sobą i co z tym zrobić

0
359

W każdym gospodarstwie domowych, gdzie jest wiele dzieci można spodziewać się podniesionych głosów, trzaskań drzwiami, wielu bójek i wrzasków. Dzieci jako rodzeństwo walczą ze sobą z wielu powodów. Mogą być głodni, zmęczeni lub po prostu znudzeni sobą nawzajem.

Zapytaj każdego rodzica, który ma dwoje lub więcej dzieci, a zgodzą się, że sędziowanie jest częścią rodzicielstwa. To normalne, że rodzeństwo waha się między adorowaniem i nienawidzeniem się nawzajem.

Poniżej dowiesz się dlaczego rodzeństwo walczy ze sobą i jaką rolę powinni odegrać rodzice w tym dramacie. Dowiesz się również, według nauki, o głównych przyczynach kłótni dzieci.

1. Wiedz, kiedy interweniować, a kiedy zostawić ich w spokoju.

Zdjęcie: brightside.me

Przemoc, znęcanie się i inne oznaki fizycznej kłótni należy zdusić w zarodku. Żadna walka nie usprawiedliwia bicia się nawzajem. Ale jeśli kłótnia jest stosunkowo łagodna i dzieci wydają się sobie z nią radzić, nie ma potrzeby wtrącania się.

Badania pokazują, że dzieci, które same rozwiązują bójki, w przyszłości wyrosną na tolerancyjnych dorosłych. Jedno z badań wskazuje, że może to nawet uczynić Cię lepszą osobą.

Więc następnym razem, gdy Twoje dzieci będą się kłócić, nawet głośno, pozwól im to rozwiązać, o ile nie ma fizycznego zagrożenia ani zastraszania.

2. Pośrednicz, ale nie osądzaj.

Zdjęcie: brightside.me

Jako rodzice jednakowo kochamy nasze dzieci (przynajmniej tak powinno być). Ale czasami możemy nie być w stanie pokazać równego traktowania, gdy dzieci się kłócą. Możesz, nieumyślnie, stanąć po stronie jednego dziecka nad innymi, wywołując w tym procesie jeszcze więcej urazy.

Jeśli walka staje się nieprzyjemna i Ty się wtrącasz między dzieci, nie stawaj po którejś ze stron. Zamiast tego zachęć dzieci, aby omówiły to między sobą. Określ problem jako mały, średni lub bardzo duży. Poproś swoje dzieci, aby znalazły rozwiązanie problemu i pomogły im w samodzielnym osiągnięciu porozumienia.

Czytaj: Najlepsze licea i technika z Wielkopolski!

3. Zrób przerwę, aby wrócić do tego później.

Zdjęcie: brightside.me

Dzieci szybciej się denerwują niż dorośli, ale oznacza to również, że szybciej im przechodzi, szybciej zapominają o tym wszystkim. Jeśli widzisz kłótnię, która nie przynosi zadowalających rezultatów, zażądaj przerwy.

Poproś dzieci, aby zrobiły sobie przerwę, zrobiły sobie trochę miejsca, pooddychały głośno i zrobiły przestały na chwilę walczyć ze sobą nawzajem. Zaangażuj dzieci w robienie czegoś innego przez jakiś czas. Powróć do tematu nieco później, kiedy jest już spokojniej, a dzieciaki zapomniały o wybuchowych emocjach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

4. Wyjdź na zewnątrz, aby odpocząć.

Zdjęcie: brightside.me

Świetnym sposobem na uniknięcie kłótni jest przede wszystkim wypuszczenie dzieci na zewnątrz, trochę ruchu i uwolnienie z siebie trochę negatywnej energii. Podczas pandemii dzieci przez długi czas były zamknięte w domu. Jeśli zauważysz oznaki zmęczenia lub nienawiści między sobą, poproś je, aby poszły pograć w piłkę w parku lub pojeździć na rowerze. Dołącz do nich, jeśli masz czas.

Dziecko, które wypaliło się ćwiczeniami fizycznymi, będzie mniej skłonne do wszczynania kłótni, a bardziej będzie zainteresowane tylko ciepłym posiłkiem i spędzeniem trochę czasu z rodziną.

Czytaj: Czy można być złym człowiekiem od urodzenia?

5. Spędzaj czas z każdym dzieckiem w cztery oczy.

Zdjęcie: brightside.me

Każde dziecko jest inne. Nie musisz traktować swoich dzieci jednakowo, ale musisz traktować je sprawiedliwie. Jeśli jeden chce obejrzeć film, a drugi poczytać książkę, niech każdy z nich ma czas dla siebie. Jeśli chodzi o nagrody i prezenty, upewnij się, że każde dziecko dostaje to, co lubi, zamiast tego samego.

Dzieci w różnym wieku i różnej płci mogą mieć zestaw problemów, o których chciałyby z Tobą porozmawiać w cztery oczy. Znajdź czas dla każdego dziecka jako matka, ojciec lub opiekun. Rozmawiaj lub po prostu spędzaj z nimi czas, robiąc to, co oboje lubicie, aby zacieśnić więzi rodzinne.

Czytaj: Bliźnięta z różną datą urodzin. Jak to możliwe?

6. Dyscyplinuj ich tak samo.

Zdjęcie: brightside.me

Chociaż możesz nie opowiadać się po żadnej ze stron lub zbytnio się wtrącać, czasami będziesz musiał dyscyplinować jako rodzic. Zapomnij o tym, kto rozpoczął walkę. Kiedy i jeśli rodzeństwo walczy, dyscyplinuj je tak samo.

7. Wydobądź radość z walki.

Zdjęcie: brightside.me

Wiele razy dzieci walczą, ponieważ lubią uwagę, jaką się im poświęca. Twoje najmłodsze dziecko lub dzieci mogą w rzeczywistości odgrywać ofiarę właśnie z tego powodu.

Następnym razem, gdy Twoje dzieci będą walczyć o błahe sprawy, zignoruj je. Wyglądaj na znudzonego, bezinteresownego, jeśli możesz, i pozwól im to rozwiązać. Ale kiedy robią dla siebie coś miłego, zrób z tego wielką sprawę. To odbierze im zabawę z bójek i sprawi, że dzieci zrozumieją, że im bardziej współpracują i współistnieją w harmonii, tym więcej pochwał i uwagi otrzymują.

8. Zrozum dynamikę rodzeństwa.

Zdjęcie: brightside.me

Czasami dzieci dobrze się dogadują, ale w następnej chwili skaczą sobie do gardeł. W przypadku dzieci fazy przychodzą i odchodzą, a wiele z nich ma związek z ich wiekiem. Niezależnie od tego, czy jest to dwójka dzieci, czy więcej, dynamika rodzeństwa się zmienia, a jako rodzice musisz płynąć z prądem.

Każde dziecko jest jednostką o ciągle zmieniających się upodobaniach i antypatiach oraz hormonach, więc dynamika między nimi będzie się zmieniać. Jako rodzice możemy zapewnić podstawę długotrwałego zdrowego związku jedynie poprzez pozytywne wzmocnienie wartości rodzinnych i ogólnej dobroci.

9. Przede wszystkim jako rodzic zachowaj spokój.

Zdjęcie: brightside.me

Zawsze pamiętaj, że jesteś dorosły. W każdej sytuacji, bez względu na to, co Twoje dzieci zrobiły, złamały lub uszkodziły w walce z rodzeństwem, nie możesz tak po prostu wpaść i zacząć krzyczeć i wyzywać. Dopóki walka nie jest wystarczająco agresywna, aby natychmiast wkroczyć i ją przerwać, zatrzymaj się i policz do 10, zanim wkroczysz.

Skoncentruj własne emocje, zanim spróbujesz uspokoić dzieci, aby upewnić się, że sprawy nie nasilają się jeszcze bardziej. To są dzieci, a Ty jesteś dorosły, bez względu na to, jak trudna lub nie do pokonania może wydawać się sytuacja.

10. Nauka wymienia te przyczyny walk rodzeństwa.

Zdjęcie: brightside.me

Podczas gdy większość z nas była kiedyś rodzeństwem i rywalizowała z rodzeństwem, jako rodzice zawsze zastanawiamy się, dlaczego nasze dzieci tak często się ze sobą kłócą.

Nauka wymienia kilka powodów tych bójek i chociaż nie są one zaskakujące, mogą one prowadzić do pewnego wglądu, jeśli my, jako rodzice, musimy poprawić swoje zachowanie.

  • Preferencyjne traktowanie: niektóre kultury przywiązują większą wagę do jednej płci niż do drugiej, co może prowadzić do urazy i kłótni między rodzeństwem.
  • Wołanie o niezależność: dzieci mają dużo do zrobienia, czy to w wieku przedszkolnym, czy jako nastolatki. Wraz z szalejącymi hormonami lub ograniczonymi umiejętnościami społecznymi rozpoczyna się walka o równość ze starszym lub młodszym rodzeństwem. Oznacza to, że mogą pojawić się urazy, a co za tym idzie, walki.
  • Wymaganie uwagi: czasami rodzeństwo może wszczynać bójki ze sobą, jeśli zda sobie sprawę, że jest to jeden ze sposobów na zwrócenie Twojej uwagi jako rodziców. W takiej sytuacji to bardziej potrzeba miłości i czasu niż walki.
  • Indywidualne temperamenty: wszystkie dzieci są różne, nawet jeśli mają te same geny. Spór między różnymi osobami żyjącymi blisko siebie jest normalny, o ile jest dobroduszny.
  • Styl rodzicielski: dzieci uczą się od Ciebie, jak rozwiązywać kłótnie. Jeśli zobaczą, że jako rodzic spokojnie sobie z tym poradzisz, również nauczą się robić to samo.