Dlaczego warto chodzić na koncerty?

0
358
Niezależnie od tego, czy artystą jest Beyoncé, Taylor Swift czy Justyna Steczkowska, udział w koncercie może przynieść wiele korzyści dla Twojego umysłu i ciała. Zdjęcie: pl.freepik.com

Muzyka jest lekarstwem dla Twojej duszy. Muzyka jest jednym z największych darów, jakie mamy na tej ziemi. Pomaga nam wyrażać emocje, pomaga łączyć się z innymi, a nawet może pomóc nam się zrelaksować i złagodzić stres.

Muzyka jest jedną z najbardziej lubianych sztuk kreatywnych. Pomaga odblokować emocje i uczucia w nas wszystkich, którym możemy nie chcieć stawić czoła. Słuchanie muzyki ma wiele zalet, takich jak pomoc w stanach lękowych, wytrzymałości, łagodzeniu bólu i poziomie dopaminy. Słuchanie muzyki nie tylko poprawia zdrowie, ale możliwość uczestniczenia w pokazach i koncertach muzycznych na żywo ma również wiele zalet.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Muzyka korzystnie wpływa na nasze mózgi i emocje na wiele sposobów. Muzyka może aktywować wiele obszarów mózgu i pomaga zarówno w emocjach, jak i pamięci. Jednym ze sposobów, aby muzyka naprawdę rezonowała, jest to, co terapeuci nazywają „głębokim słuchaniem”. To ten moment, kiedy siadasz w wygodnym miejscu i zaczynasz czuć muzykę oraz rozumieć uczucia i doświadczenia z nią związane, pozwalając mózgowi się uziemić i pozwolić mu się zrelaksować.

Od ekscytacji na widok ulubionego artysty, po przebywanie w obecności innych ludzi, słuchanie muzyki na żywo i chodzenie na koncerty daje nam wiele korzyści zdrowotnych.

1. Redukcja stresu

Jeśli kiedykolwiek byłeś na koncercie, wiesz, że atmosfera jest inna niż wszystkie. Jesteś otoczony bliskimi ci osobami i nieznajomymi; wszyscy się uśmiechają, tańczą i ogólnie dobrze się bawią. I okazuje się, że przebywanie w takim środowisku może faktycznie obniżyć poziom stresu!

Stres pojawia się, gdy nasze ciała uwalniają kortyzol, który zwiększa poziom glukozy we krwi. To sprawia, że czujemy, że musimy ciężej pracować, aby nadążyć za wszystkim, co nas stresuje — niezależnie od tego, czy jest to egzamin, prezentacja w pracy, czy duży projekt w domu. A kiedy się dobrze bawimy? Nasze ciała nie wydzielają tak dużo kortyzolu… a to oznacza mniej stresu!

Chodzenie na koncerty daje nam dużo zabawy, co prowadzi do zmniejszenia poziomu stresu.

Dobra wiadomość dla miłośników muzyki: chodzenie na koncerty może być dobre dla zdrowia.
Zdjęcie: pl.freepik.com

2. Uwalnianie hormonów szczęścia

Jeśli chcesz poczuć się szczęśliwszy, rozważ pójście na koncert. Badania wykazały, że samo kupowanie biletu i planowanie wydarzenia uwalnia dopaminę w mózgu, dzięki czemu czujesz się szczęśliwszy, zanim jeszcze dotrzesz na miejsce. A kiedy już tam będziesz, wspólne śpiewanie i cieszenie się muzyką uwalnia endorfiny, które sprawią, że poczujesz się jeszcze lepiej.

Czytaj: Dosłownie można naćpać się muzyką

Twój mózg rozumie, że jest to wydarzenie warte zapamiętania, więc zachowa te radosne uczucia przez wiele dni!

Chodzenie na koncerty i słuchanie muzyki na żywo to zajęcia, które lubi wielu ludzi. Zdjęcie: pl.freepik.com

3. Działanie jak lek przeciwbólowy

Jeśli odczuwasz ból, możesz rozważyć koncert.

Nie, nie żartujemy!

Uczestnicząc w koncercie, mózg może uwolnić endorfiny, które pomagają złagodzić ból w ciele. Podczas uwalniania endorfin, mogą zmniejszać odczuwanie bólu, a nawet przechwytywać sygnały bólowe, zanim dotrą one do mózgu.

Czytaj: Niesamowite zdjęcie Freddiego Mercury’ego z 1980 roku

4. Daje poczucie przynależności

Muzyka jest uniwersalnym językiem gatunku ludzkiego. Daje poczucie zrozumienia i bycia. Wszyscy ją znamy i kochamy, niezależnie od tego, czy ją słuchamy, czy gramy.

W muzyce jest coś, co łączy nas wszystkich, bez względu na wiek, rasę, płeć czy orientację seksualną — to piękna rzecz. A kiedy idziesz na koncert lub występ na żywo, możesz doświadczyć tego połączenia z pierwszej ręki. Jasne, najprawdopodobniej ludzie siedzący wokół Ciebie na tym koncercie to zupełnie obcy ludzie, których możesz już nigdy nie zobaczyć. Ale w tym momencie wszyscy jesteśmy miłośnikami tej sztuki i jesteśmy tam razem w tym momencie, dzieląc się naszą miłością do niej.

Czytaj: Butelkomaty w sklepach Lidl w Poznaniu

5. Idealny sposób na spalanie kalorii

Najlepsze koncerty to te, na których spalasz więcej kalorii, niż myślisz, że to możliwe, tańcząc z całych sił i śpiewając na całe gardło.

Prawdopodobnie nie myślisz o koncertach jako o formie ćwiczeń, ale mogą one tak działać! Aktywnie poruszasz się przez wiele godzin, co oznacza, że spalasz mnóstwo kalorii. Nawet gdy tylko stoisz i patrzysz, Twoje tętno będzie wyższe niż zwykle.

Chociaż nie biegasz ani nie podnosisz ciężarów, spalasz dużo kalorii i poruszasz się o wiele więcej niż na co dzień. Koncerty to świetny sposób na ćwiczenie, nawet o tym nie myśląc!

Czytaj: Muzyka może być niezwykle skuteczna w poprawie zdrowia psychicznego

Większość ludzi może zaświadczyć o radości i pozytywnych emocjach, jakich doświadczają na koncertach. Zdjęcie: pl.freepik.com

6. Poprawienie funkcji mózgu

Wiesz już, że słuchanie muzyki może pomóc Ci się zrelaksować, skupić i nabrać sił. Możesz również wiedzieć, że może pomóc ci lepiej spać. Ale czy wiesz, że pójście na koncert na żywo może naprawdę rozwinąć Twój mózg?

Słuchanie muzyki na żywo, zamiast przez słuchawki, daje mózgowi nowe możliwości doświadczania. Muzyka na żywo staje się kreatywnym doświadczeniem całego ciała, w przeciwieństwie do czegoś, co robisz w autobusie lub podczas ćwiczeń. Koncerty na żywo również odblokowują i aktywują więcej obszarów mózgu niż jakakolwiek inna aktywność.

Czytaj: Słuchanie „fajnej” muzyki może zwiększyć wydajność mózgu

Słuchanie muzyki na żywo pomaga promować neurogenezę, która powoduje wzrost nowych neuronów w mózgu. Im więcej masz neuronów, tym lepiej będzie funkcjonował Twój mózg. Więc jeśli chcesz mieć pewność, że Twój mózg pozostanie zdrowy na starość (wtedy większość ludzi zaczyna odczuwać utratę pamięci), idź na jakiś koncert na żywo!

7. Pomaga walczyć z depresją

Muzyka jest jedną z tych rzeczy, które mogą dostać się do czyjejś duszy i pomóc jej w sposób, w jaki słowa nigdy nie byłyby w stanie. Muzyka daje nadzieję, wiedząc, że nasze życie jeszcze się nie skończyło i czeka na nas jeszcze wiele pozytywnych doświadczeń.

Są chwile, kiedy bez względu na to, co zrobisz, nie rozwiąże to problemu. Muzyka na żywo to jeden z najlepszych sposobów pomagania ludziom w radzeniu sobie z takimi sytuacjami, ponieważ pomaga im uświadomić sobie, że nie są sami w swoich zmaganiach i daje nadzieję na lepszą przyszłość.

Czytaj: Muzyka jest dobra dla zdrowia serca