Dlaczego warto jeść kiszone warzywa?

0
527
Kiszonki to najlepszy probiotyk. Zdjęcie: pixabay.com

Kto z nas nie lubi kiszonego ogóreczka do schabowego lub kapusty z dębowej beczki do surówki? Kiszone warzywa dodajemy do kanapek, do sałatek, do surówek, do zup. Kiszone ogórki i kiszona kapusta są najbardziej znanymi kiszonymi warzywami.

Warto jednak wiedzieć, że można kisić o wiele więcej warzyw, np. marchewkę, buraki, cebulę, rzodkiewkę, szparagi, czosnek czy pomidory. Przygotowanie kiszonych warzyw w słoiku jest proste. W Internecie można znaleźć setki różnych przepisów.

Czytaj: Dlaczego warto pić sok z ogórków kiszonych?

A wiadomo, że domowe przetwory są najlepsze. Przynajmniej masz pewność, co jesz. Domowe kiszone warzywa nie zawierają konserwantów, więc można zajadać się do woli.

Nadchodzi jesień, więc to znakomity czas na zapełnienie domowej spiżarni w kiszonki. Na pewno wiecie, że spożywanie kiszonej jest bardzo dobre dla organizmu.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

  • Kiszone warzywa mają bardzo wiele witamin C, E, K i z grupy B oraz wiele soli mineralnych i organicznych związków siarki.
  • Kiszone warzywa są lekkostrawne i mają bardzo mało kalorii, wspomagają także trawienie. Są to idealne produkty dla osób będących na diecie, które marzą o szczuplejszej sylwetce. Kiszonki wspomagają leczenie otyłości.
  • Kiszonki mają działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne.
  • Kiszone warzywa przyczyniają się do absorpcji składników odżywczych z pokarmów dlatego, że podczas fermentacji następuje proces rozkładu kwasu fitynowego ograniczającego wchłanianie składników mineralnych.
  • Kiszonki zmniejszają zawartość cholesterolu we krwi, normują poziom cukru.
  • Kiszone warzywa pobudzają pracę jelit. W trakcie fermentacji powstaje kwas mlekowy, dzięki któremu poprawia się mikroflora bakteryjna jelit, co sprawia, że zmniejsza się poziom złych bakterii w organizmie. Z organizmu wydostają się trujące substancje.
  • Kiszonki zwiększają odporność na infekcje, zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę i przeziębienie, ułatwiają walkę z alergiami pokarmowymi i innymi przypadłościami układu pokarmowego.
  • Kiszone warzywa bardzo dobrze wpływają na skórę, włosy i paznokcie.
  • Kiszonki stymulują wchłanianie żelaza do organizmu i korzystnie wpływają na układ nerwowy, poprawiają pracę mózgu, sprawiają, że mamy lepszy nastrój (szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus wpływa na obniżenie kortyzolu– hormonu stresu).
  • Kiszone warzywa dają nam dużo energii, organizm szybciej się regeneruje.

Kiszone warzywa powinny jak najszybciej pojawić się w Twoim codziennym jadłospisie. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, ponieważ kiszonki są bardziej wartościowe niż mrożone warzywa. Dzięki cennym wartościom odżywczym kiszone warzywa doskonale uzupełnią Twoją dietę.

Czytaj: Wrocław: nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi od września