Dlaczego warto sadzić drzewa w miastach?

0
177
Dlaczego sadzenie drzew w mieście jest takie ważne? Zdjęcie: pl.freepik.com

Uważa się, że sadzenie drzew przeznaczonych do długiego i zdrowego życia jest dobrym sposobem na uratowanie planety, ale co z nami?

30 lat po masowym sadzeniu drzew w Oregonie badania wykazały, że osoby mieszkające w ich pobliżu są mniej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia, a także z powodu innych nieprzypadkowych zgonów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W badaniu wykorzystano wyjątkową okazję, a mianowicie fakt, że organizacja non-profit Friends of Trees zasadziła prawie 50 000 drzew ulicznych w Portland i prowadziła szczegółowe zapisy dotyczące czasu i miejsca ich sadzenia.

Zespół badawczy złożony z naukowców z Barcelońskiego Instytutu Zdrowia Globalnego i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przyjrzał się liczbie drzew posadzonych na obszarze spisowym (bloki 4000 mieszkańców) w ciągu następnych 5, 10 i 15 lat i porównał ich z danymi dotyczącymi śmiertelności dostarczonymi przez Urząd Zdrowia stanu Oregon.

W dzielnicach, w których zasadzono więcej drzew, śmiertelność była niższa; 6% niższa w przypadku chorób układu krążenia i około 20% niższa w przypadku nieprzypadkowej nadmiernej śmiertelności. Ponadto związek ten był tym wyższy, im starsze były drzewa.

Czytaj: Spacery w lesie najlepszym lekarstwem i sposobem na stres

Dla porównania, 6% niższe ryzyko to więcej niż bezwzględne zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów przyjmujących inhibitory statyny, jedną z pierwszych opcji leczenia, jakie większość ludzi otrzymuje w przypadku podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zgodnie z metaanalizą 21 badań obejmujących 140 000 ludzi.

„Zaobserwowaliśmy efekt zarówno w zielonych, jak i mniej zielonych dzielnicach, co sugeruje, że sadzenie drzew ulicznych przynosi korzyści zarówno planecie, jak i ludziom” – powiedział Geoffrey H. Donovan ze Służby Leśnej USDA i pierwszy autor badania.

Czytaj: Poznań: posadź swoje drzewo w Lesie Nowożeńców

Na koniec autorzy zawarli ocenę finansową kosztów utrzymania drzew ulicznych w zestawieniu z kosztami lat życia utraconych w wyniku braku drzew, a tym samym braku redukcji ryzyka.

Co zaskakujące, odkryli, że roczny koszt sadzenia i utrzymania jednego drzewa miejskiego w każdym ze 140 obszarów spisowych w Portland wynosiłby od 3 000 do 13 000 USD, ale generowałby około 14,2 miliona dolarów rocznie uratowanych istnień ludzkich.

GNN informował o podobnych badaniach już wcześniej – w 2019 roku, kiedy badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Illinois wykazało, że koszty Medicare są zwykle niższe w hrabstwach z większą liczbą lasów i zarośli niż w hrabstwach zdominowanych przez inne rodzaje pokrycia terenu.

Badanie przeprowadzone w 2021 roku przez Uniwersytet Wollongong w Australii wykazało, że w dzielnicach z baldachimem drzew wynoszącym 30% lub więcej, dorośli mieli o 31% mniejsze szanse na rozwój stresu psychicznego i o 33% mniejsze szanse na ocenę ogólnego stanu zdrowia jako „zły” w ciągu sześciu lat.