Dlaczego warto zachować ostrożność w korzystaniu ze smartfonów?

0
729
źródło: pixabay.com

Atrakcyjne, multimedialne, niekiedy pomocne, obecnie jednak stają się niezbędne do życia. Coraz więcej ludzi nagle pozbawionych smartfona wpada w panikę lub dostaje ataków agresji. Czy tak właśnie miała wyglądać upragniona nowoczesność? Poznaj jakie są zagrożenia wynikające z nadużywania smartfonów i w jaki sposób możesz im zapobiegać. 

Jawne zalety, ukryte wady

Telefony komórkowe znacznie ułatwiły nam życie. Nie musimy czekać na kogoś w umówionym miejscu ponad godzinę kiedy się spóźnia, ale wystarczy, że zadzwonimy i dowiemy się, dlaczego nie przychodzi. Możemy wysyłać sobie słodkie sms-y na dobranoc i w trakcie dnia informować się wzajemnie, że za sobą tęsknimy. Nasi dziadkowie czy nawet rodzice nie mieli takich luksusów. Internet w telefonie również jest ogromnym ułatwieniem. Korzystając z nawigacji nie musimy stresować się, że zabłądzimy, zaś w drodze do pracy możemy przejrzeć najnowsze newsy ze świata. Jesteśmy ciągle na bieżąco…wiemy co porabiają nasi znajomi i jaka jest obecnie temperatura. Jednak pomimo tych zalet, które mają miejsce, kiedy to my zarządzamy smartfonami, coraz częściej spotyka się sytuacje, że to one zarządzają nami. Prawdą jest stwierdzenie, że smartfony przybliżają nas do tych, którzy są daleko, ale za to oddalają nas od tych, którzy są najbliżej nas.

Pułapka ucieczki

Świat smartfonów bardzo łatwo wciąga, dając złudzenie że ma się wszystko i jest się w centrum wszechświata. Mnóstwo lajków od wirtualnych znajomych sprawia, że można się poczuć naprawdę lubianym. Tymczasem świat wirtualny nie ma zbyt wielkiego przełożenia na świat rzeczywisty. Iluż to jest ludzi, którzy są dla nas sympatyczni w świecie Internetu lecz w rzeczywistości kompletnie nie mamy z nimi żadnej relacji? I w drugą stronę…jest mnóstwo naprawdę pozytywnych ludzi, z którymi unikamy spotkań na rzecz świata wirtualnego? Można powiedzieć: no dobrze, ale co to za różnica czy smartfon czy laptop… Ta, że smartfona mamy zawsze przy sobie, zabieramy go do kuchni i do łazienki, jeździmy z nim w autobusie i używamy podczas spotkań z innymi ludźmi. Łatwo można w ten sposób od-alienować się od realnego świata, który w zestawieniu z  wirtualnym wydaje się być już nieatrakcyjny.

źródło: pixabay.com

Żeby smartfony nie stały się naszym jedynym światem, potrzebny jest zdrowy rozsądek. Portale społecznościowe są okej, ale nie traktujmy ich tak, jakby to od nich zależało nasze szczęście. Wielu ludzi poznaje swoje sympatie przez Internet, ale dopóki nie poznamy drugiej osoby w realnym świecie, nie wierzmy w 100%, że jest tym za kogo się podaje. Dużym zagrożeniem jest też pornografia, jeżeli dochodzi do punktu, w którym jest dla nas atrakcyjniejsza, niż stosunek z ukochaną osobą. Czy to wszystko to wina smartfonów? Nie. One są tylko środkiem. A to jakie cele za ich pomocą zrealizujemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Nie dajmy się zwariować. Jeżeli dziesięć razy dziennie nie sprawdzimy facebooka, to nikomu przez to nie stanie się krzywda. A prawdziwa przyjaciółka nie obrazi się, że w przeciągu dziesięciu minut od dodania nie polajkowaliśmy jej zdjęcia. Smartfony są całkiem w porządku wtedy, kiedy pomagają nam, a nie przeszkadzają w podtrzymaniu prawdziwych relacji.

Uwaga! Masz doła, więc uciekasz w świat smartfona? Zobacz w jaki sposób możesz sobie poprawić nastrój bez pomocy telefonu!

źródło: pixabay.com

Podsumowując

Siedząc z najbliższymi przy stole i zarazem przeglądając smartfona nie wykazujesz się ani kulturą, ani szacunkiem wobec innych. Podobnie podczas spotkań ze znajomymi, czy z sympatią. Jeżeli podczas spotkania czy rozmowy z drugą osobą cały czas zerkasz w telefon, pierwsze co przyjdzie jej do głowy to fakt, że jest mniej ważna dla ciebie. Jeżeli musisz zawsze przejrzeć smartfona zaraz po obudzeniu i tuż przed położeniem się spać zastanów się czy to jeszcze niezdrowy nawyk, czy już jesteś o mały włos od uzależnienia? Możesz powiedzieć: „przecież każdy tak robi”. Niestety, ale większość naszego społeczeństwa miałaby problem, by funkcjonować kilka dni bez smartfona. Dobrze jest dla samego siebie zrobić eksperyment i odłożyć go chociaż na jeden dzień. Jeżeli z tego powodu narasta w nas frustracja, znaczy, że urządzenia elektroniczne za bardzo nas pochłaniają.

Życzę Wam żebyście potrafili odnaleźć szczęście w sobie, a nie w tym co oferuje świat techniki. I żeby żadne z urządzeń elektronicznych nie pochłaniało Was na tyle, by zapomnieć o rodzinie, przyjaciołach, pasjach i wszystkim tym, co jest piękne, bo prawdziwe…w realnym świecie!

Sprawdź jak wzmocnić własne poczucie wartości! 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.