Dlaczego wzdłuż torów kolejowych znajdują się kamienie?

0
603
Zdjęcie: Pixabay

Podróż pociągiem sama w sobie jest niesamowitym przeżyciem. Możesz być świadkiem oszałamiających widoków natury, rozległych pól, miast pełnych ludzi lub niekończących się połaci ziemi bez śladu jakiegokolwiek życia.

Jeszcze jedną rzeczą, którą prawie zawsze widzisz podczas swojej podróży pociągiem, są te małe kamienie leżące wzdłuż toru, po którym jedzie pociąg, prawda?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wzdłuż torów kolejowych prawie zawsze są kamienie?

Podsypka torowa

Po pierwsze, kamienie leżące blisko torów kolejowych są zbiorczo nazywane podsypką torową. Zasadniczo podsypka ta tworzy podtorze, na którym utrzymywane są podkłady kolejowe. Podsypka torowa jest upakowana między podkładami, w obszarach poniżej oraz po bokach torów kolejowych. Już słyszę pytanie, które zaczyna formować się w Twojej głowie; co to jest podkład?

Pixabay

Podkłady kolejowe to belki poprzeczne do biegu toru, na których za pomocą specjalnych przytwierdzeń mocuje się szyny.

Są one zwykle wykonane z drewna lub betonu, ale zdarzają się też żelbetonowe i stalowe. Betonowe są najczęściej stosowane. Zadaniem podkładów kolejowych jest utrzymywanie szyn w pozycji pionowej i w odpowiednim rozstawie.

Czytaj: Pociągiem z Poznania do Paryża!

Dlaczego właśnie te kamienie?

Pixabay

To nie jest tak, że ekipy budowlane kładą kamienie wokół torów. To nie wystarczy. Na przykład, jeśli wysypiesz gładkie, okrągłe kamyki, nie spełnią one swojej roli, ponieważ mogą się przetaczać lub ślizgać, gdy pociąg będzie przejeżdżać po torach. Dlatego poniosą porażkę w swoim głównym zadaniu – utrzymanie podkładów torów kolejowych w miejscu.

Biorąc pod uwagę ten fakt, potrzebujesz kamieni określonego typu, które nie będą się zbytnio poruszać, z wyjątkiem dzieci rzucających kamieniami w pobliżu torów!

Aby zagwarantować, że kamienie pozostaną na swoim miejscu, stosuje się kamienie o ostrych krawędziach. Ciekawe, co?

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podsypka torowa

W rzeczywistości podsypka torowa służy wielu celom. Przede wszystkim zapewnia, że tory pozostaną na swoim miejscu, gdy przejeżdżają po nich superciężkie pociągi.

Odgrywa również zasadniczą rolę w utrzymywaniu w ryzach wszelkiej roślinności, która może rosnąć wokół torów (i osłabiać grunt pod torami). Innym ważnym aspektem podsypki torów jest to, że uszczelnia wszelką wodę, która może znajdować się wokół torów, aby regularnie docierać do torów. Nie oznacza to, że balast całkowicie izoluje tory od wody, co byłoby niemożliwe, ale ułatwia odprowadzanie wody wokół torów i pod nimi, dzięki czemu woda nie pozostaje w pobliżu torów i nie zagraża podłożu.

Czytaj: Pociągi w Holandii jeżdżą całkowicie na energii wiatrowej

Nowatorska technika redukcji drgań

Nadmierne wykorzystanie linii kolejowych do transportu stanowi zagrożenie dla budynków znajdujących się w pobliżu torów ze względu na ogromne wibracje, jakie tory odczuwają, gdy porusza się po nich szybka lokomotywa. Ponadto głośny hałas, który powstaje, gdy pociąg porusza się szybko po torach, jest również uciążliwy dla okolicznych obszarów.

W celu zminimalizowania tych drgań stosuje się dość prostą technikę mocowania z wykorzystaniem dynamicznego amortyzatora drgań. W rezultacie wibracje są znacznie zredukowane, a hałas jest zmniejszony do absolutnego minimum.

To, co staramy się przekazać, powinno być jasne… Zbieranie kamieni z torów w pogodny, słoneczny dzień i wyrzucanie ich do pobliskiego lasu nie jest idealnym sposobem na uwolnienie się od stresu!