Do 2035 roku samochody na benzynę nie będą już sprzedawane w Kalifornii

0
463
Zdjęcie: Stock Photos from Smile Fight/Shutterstock

Jeśli chodzi o przepisy dotyczące ochrony środowiska, stan Kalifornia jest liderem w Stanach Zjednoczonych.

Nowy dekret gubernatora Gavina Newsoma pokazuje, jak poważnie jego stan traktuje swoją rolę, by pomóc planecie.

24 września 2020 r. gubernator Newsom podpisał zarządzenie, które w najbliższej przyszłości zakazuje sprzedaży aut na gaz w tym stanie.

Od 2035 roku każdy samochód sprzedawany w Kalifornii musi mieć zerową emisję. To potężne posunięcie w stanie, w którym smog jest codziennością. W rzeczywistości transport odpowiada za 80% zanieczyszczeń wytwarzających smog i 50% zanieczyszczeń węglowych.

„To najbardziej wpływowy krok, jaki może podjąć nasze państwo w walce ze zmianami klimatu. Od zbyt wielu dziesięcioleci pozwalamy samochodom zanieczyszczać powietrze, którym oddychają nasze dzieci i rodziny”- powiedział Newsom. „Kalifornijczycy nie powinni się martwić, jeśli nasze samochody wywołują astmę u naszych dzieci. Samochody nie powinny topić lodowców ani podnosić poziomu morza, zagrażając naszym ukochanym plażom i wybrzeżom”.

Czytaj: Fantastyczne dzieła na brudnych samochodach

Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie samochody na drogach będą bez-emisyjne do 2035 roku. Samochody na benzynę nadal będą jeździć po drogach stanowych, zwłaszcza te samochody zakupione przed 2035 rokiem. Również ci, którzy kupią używany samochód lub będą jeździć poza stan Kalifornii będą mogli jeździć takimi samochodami, będzie istniała luka – przynajmniej na razie.

Czytaj: Poznań: Jezioro Maltańskie zostanie poszerzone

Mimo to stanowisko demokratycznego gubernatora jest potężne i jest tylko jednym z kilku kroków nakazanych przez rozkaz ograniczenia zanieczyszczenia powodowanego przez transport.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

Oprócz sprzedaży nowych samochodów osobowych i ciężarowych, ciężarówki typu drayage będą musiały mieć zerową emisję do 2035 r.

Do 2045 r. wszystkie pojazdy o średniej i dużej ładowności również powinny być wolne od emisji, o ile to możliwe. Chociaż pojazdy elektryczne są obecnie droższe niż samochody na gaz, to się powoli zmienia. Uważa się, że w nadchodzących latach producenci będą w stanie zrównoważyć koszty, więc do 2035 roku zakup pojazdu o zerowej emisji niekoniecznie będzie oznaczał wydawanie większych pieniędzy.

Źródło: NBC News

johannesfloe.com – Art to remember