Do 2100 roku Grenlandia będzie tracić lód w najszybszym tempie od 12 000 lat

0
585
Pokrywa lodowa Grenlandii (pokazana na zdjęciu) rozwijała się i cofała wiele razy na przestrzeni tysiącleci. Jednak nowe badania pokazują, że tempo utraty lodu rośnie i będzie najszybsze od 12 000 lat do 2100 roku. Zdjęcie: J. BRINER

Do 2100 roku Grenlandia będzie tracić lód szybciej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 12 000 lat – donoszą naukowcy z 1 października w Nature.

Od lat 90. Grenlandia traciła lód w coraz szybszym tempie. Woda roztopowa z lądolodu na wyspie przyczynia się obecnie do wzrostu poziomu mórz o około 0,7 milimetra rocznie. Ale jak ta gwałtowna utrata ma się do niedawnej historii pokrywy lodowej, w tym podczas trwającego 3000 lat ciepłego okresu?

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Geolog lodowcowy Jason Briner z Uniwersytetu w Buffalo w Nowym Jorku wraz ze współpracownikami stworzył wzorcową oś czasu zmian pokrywy lodowej obejmującą prawie 12 000 lat, od początku holocenu 11 700 lat temu i przewidywanej na rok 2100.

Naukowcy połączyli symulacje fizyki klimatu i lodu z obserwacjami zasięgu minionych pokryw lodowych, naznaczonych morenami. Te skaliste osady oznaczają krawędzie starożytnych lodowców. Nowe, precyzyjnie dostrojone symulacje klimatyczne, które obejmują przestrzenne zmiany temperatury i opadów na całej wyspie, również poprawiły się w poprzednich rekonstrukcjach temperatur.

Czytaj: Najnowszy raport ONZ: „czekają nas nieodwracalne skutki zmiany klimatu”

Zespół szacuje, że podczas ostatniego ciepłego epizodu, który miał miejsce od około 10 000 do 7 000 lat temu, Grenlandia traciła lód w tempie około 6 000 miliardów ton metrycznych każdego stulecia. Tempo to pozostawało niezrównane aż do ostatnich dwóch dekad: od 2000 do 2018 roku średnie tempo utraty lodu było podobne i wynosiło około 6100 miliardów ton na wiek.

Zespół twierdzi, że w następnym stuleciu tempo to będzie przyspieszać. Ile, zależy od przyszłych emisji gazów cieplarnianych: w scenariuszu niższych emisji przewiduje się, że utrata lodu wyniesie średnio około 8 800 miliardów ton na wiek do 2100 roku. Przy wyższych emisjach tempo strat może wzrosnąć do 35,900 miliardów ton na wiek.

Niższe emisje mogą spowolnić straty, ale „bez względu na to, co zrobi ludzkość, lód w tym stuleciu stopi się szybciej niż w tamtym ciepłym okresie” – mówi Briner.

Czytaj: Lodowce świata – wybraliśmy 10 najpiękniejszych zdjęć