Dobry sen naprawdę czyni nas szczęśliwszymi – tłumiąc negatywne emocje

0
205
Moc dobrego snu. Zdjęcie: pl.freepik.com

Według nowego badania, dobry sen naprawdę może nas uszczęśliwić – ponieważ mózg segreguje emocje, utrwalając pozytywne emocje i tłumiąc negatywne.

Problemy ze zdrowiem psychicznym można złagodzić podczas snu, w tym chroniczny stres, niepokój, depresję i panikę.

Naukowcy z Wydziału Neurologii Uniwersytetu w Bernie i Szpitala Uniwersyteckiego w Bernie odkryli, że proces ten zachodzi podczas snu REM, kiedy ludzie mają najbardziej emocjonalne sny.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie Science, pokazuje, że sen jest istotną metodą poprawy zdrowia psychicznego, ponieważ tłumi negatywne emocje i wzmacnia pozytywne.

Sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) to wyjątkowy i tajemniczy stan snu, podczas którego występuje większość snów wraz z intensywnymi treściami emocjonalnymi. Jak i dlaczego te emocje są reaktywowane, nie jest jasne, jednak kora przedczołowa integruje wiele z tych emocji podczas czuwania – ale paradoksalnie wydają się one być uśpione podczas snu REM.

Mózg wydaje się faworyzować rozróżnianie między bezpieczeństwem a niebezpieczeństwem, ale blokuje nadmierną reakcję na emocje, w szczególności na niebezpieczeństwo.

„Naszym celem było zrozumienie podstawowego mechanizmu i funkcji tak zaskakującego zjawiska” – powiedział profesor Antoine Adamantidis ze szwajcarskiego uniwersytetu.

Czytaj: Najważniejsze zasady higieny snu

Naukowcy wykorzystali myszy, aby dojść do swoich wniosków. W tym celu wystawiali niektóre myszy na dźwięk, który kojarzył im się z bezpieczeństwem, a inne na dźwięk, który kojarzył im się z niebezpieczeństwem.

Następnie zarejestrowali aktywność mózgu każdej myszy, gdy nie spały i spały, aby dowiedzieć się, w jaki sposób wspomnienia emocjonalne są przekształcane podczas snu REM.

Odkryli, że dwa mechanizmy współpracują ze sobą, pomagając przetwarzać emocje. Kiedy mózg nie śpi, koncentruje się na niebezpieczeństwie znacznie bardziej niż na poczuciu bezpieczeństwa, ale podczas snu REM komórki w mózgu całkowicie blokują te emocje.

Naukowcy uważają, że to współistnienie mechanizmów zapewnia stabilność organizmów, takich jak myszy i ludzie.

„Ten dwukierunkowy mechanizm jest niezbędny do optymalizacji rozróżniania sygnałów niebezpiecznych i bezpiecznych” – powiedział pierwszy autor badania, dr Mattia Aime, pracownik naukowy ze stopniem doktora na uniwersytecie w Bernie.

Bez umiejętności rozróżniania tych emocji ludzie częściej doświadczają nadmiernego strachu, który może prowadzić do zaburzeń lękowych.

Czytaj: W Poznaniu zapłacisz kartą lub smartfonem za bilety jednorazowe

Odkrycia torują drogę do lepszego zrozumienia, w jaki sposób ludzie przetwarzają emocje podczas snu, i dostarczają naukowcom nowych pomysłów, jak pomóc osobom cierpiącym na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak zespół stresu pourazowego.

„Mamy nadzieję, że nasze odkrycia zainteresują nie tylko pacjentów, ale także szerokie grono odbiorców” – podsumowuje Adamantidis.