Dolce & Gabbana pierwszą luksusową marką oferującą ubrania plus-size

0
515

Wydaje się, że wszystko idzie w dobrym kierunku, w końcu ludzie są w stanie mieć otwarty umysł i zaakceptować, że piękno może być zarówno w ciele szczupłym, jak i troszkę większym.

Jedna z najbardziej znanych marek na świecie, Dolce & Gabbana, założona przez Włochów Domenico Dolce i Stefano Gabbana, była jedną z marek postrzeganych jako wzór do naśladowania przez wiele innych firm z tej samej branży. Chociaż w 2018 roku dużo negatywnych komentarzy posypało się w stronę tej marki.

Chociażby za to, że nazwali Selenę Gomes „brzydką” i skrytykowali wpływową włoską projektantkę mody Chiarę Ferragni za to, że nosiła sukienkę konkurencyjnej marki (Dior). Po takich wpadkach, zaczęli przeciwdziałać wszystkiemu, co wydarzyło się w tamtym czasie, poprzez nowe inicjatywy.

W 2019 roku nowym pomysłem było zaprzestanie stosowania rozmiarów tylko dla szczupłych kobiet i rozpoczęcie stosowania rozmiarów do 3XL, czyli XXXL, czego nigdy wcześniej nie widziano w luksusowych markach. Większość projektantów kolekcje prezentuje tylko w rozmiarach 34 i 36.

Czytaj; Moda często czerpie inspirację z natury

Na swoich pokazach od jakiegoś czasu mieli modelki w rozmiarach plus-size, które chodziły po wybiegach, mając na sobie ubrania większych rozmiarów. Ale teraz zamierzają zrobić coś więcej, a jako wpływowa marka z pewnością zmienią sposób, w jaki świat postrzega luksusową modę.

Projektanci do udziału w swoim pokazie na sezon wiosna-lato 2019 zaprosili Monicę Bellucci, a także modelki plus size – Ashley Graham i Tess McMillan.

Ashley Graham na pokazie kolekcji Dolce&Gabbana wiosna-lato 2019. Źródło: Instagram

Jest to przełom dla całego modowego przemysłu, skupiającego się w dużej mierze na wyglądzie i pojęciu „doskonałości”.

Być może wielu z Was myśli, że to coś zupełnie nieistotnego, ale dla tych, którzy interesują się modą, jest to ważne, ponieważ wiadomo, że „dodatkowe kilogramy” zawsze były czymś negatywnym i nie były synonimem piękna, kładąc duży nacisk na ludzi i na styl życia. 

Tak więc widzenie piękna w każdym typie ciała pozwala społeczeństwu przestać być tak wymagającym, a my możemy stać się piękni dokładnie tacy, jacy jesteśmy.

Czytaj: Moda wolna od okrucieństwa – Chanel rezygnuje ze skór i futer.

Dolce & Gabbana

Mamy nadzieję, że pozostałe marki powielą ten pomysł i że uda nam się zakończyć dotychczasowe standardy piękna, abyśmy mogli żyć w społeczeństwie, w którym każdy może być szczęśliwy dokładnie taki, jaki jest!

„Rozszerzenie rozmiarów kolekcji dla kobiet jest naturalną ewolucją Dolce&Gabbana” – tłumaczą projektanci. Dodatkowo, zapowiedzieli, że ich kolejne kampanie, także będą uwzględniać panie plus-size.

„Piękno nie ma rozmiaru, nie można go zmierzyć w centymetrach. To raczej stan umysłu” – podsumowują swoje posunięcie Domenico Dolce i Stefano Gabbana.

Dolce & Gabbana

johannesfloe.com – Art to remember