Droga D915 to najbardziej niebezpieczna droga na świecie

0
496

D915 to jedna z najtrudniejszych dróg na świecie. Tam jeden błąd może kosztować życie.

Położona na granicy regionu Morza Czarnego i regionu północno-wschodniej Anatolii, w północno-wschodniej Turcji, droga D915 jest ekstremalnie niebezpieczna, wiodąc nad kilkusetmetrową przepaścią bez żadnych barierek ochronnych.

Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla osób cierpiących na zawroty głowy lub lęk przed osuwiskami. Jeden błąd i możesz nie żyć.

Droga ma długość 106 km i biegnie na północ od Bayburt (stolica prowincji Bayburt w regionie północno-wschodniej Anatolii) w kierunku Of (małe nadmorskie miasteczko w prowincji Trabzon w regionie Morza Czarnego), przez 29 ostrych zakrętów.

Droga jest w fatalnym stanie i pokonanie jej wymaga mocnych nerwów. Z pewnością droga zapiera dech w piersiach i ma przerażającą reputację.

Jest to podróż pełna adrenaliny i zdecydowanie nie jest przeznaczona dla osób o słabych płucach, sercu lub nogach. Słowa nie mogą opisać drogi, a zdjęcia nie oddają jej sprawiedliwości.

Ta droga sprawdza umiejętności i odwagę każdego kierowcy. Na tej drodze jest mało miejsca na błędy. Nie napychaj zbytnio brzucha. W końcu możesz poczuć pokusę wymiotów podczas jazdy po okrężnych drogach na większych wysokościach.

Czytaj: Monika Kasiak to najlepszy kierowca autobusu miejskiego w Krakowie

Zdjęcie: Twitter

Niesamowicie dezorientujące jest patrzeć przez krawędź, a nawet widzieć doliny kilka tysięcy metrów pod Tobą. Ta droga jest okropna dla kierowców, którzy mają skłonność do zawrotów głowy.

Jest kilka wąskich odcinków – ledwo wystarczających dla dwóch samochodów – gdzie jeśli dwa pojazdy muszą się minąć, jeden samochód będzie musiał się cofać kilka kilometrów krętą wąską drogą, aby dostać się do miejsca wystarczająco szerokiego, by się minąć.

Droga zaczyna się i kończy asfaltem, co ułatwia jazdę, ale główna część drogi składa się z luźnego żwiru. Droga jest trudna i koszmarna na mokro lub w ciemności (lub w obu przypadkach) i obejmuje kilometry oszałamiających widoków przez kręte zakręty, wysokie wzniesienia i strome podjazdy.

Droga wspina się na kilka przełęczy górskich, w tym Soganli Geçidi na wysokości 2,330 m n.p.m. Przy tak dużej wysokości szczytu droga może być w każdej chwili zamknięta z powodu opadów śniegu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Strefa jest podatna na gęstą mgłę i może być niebezpieczna w warunkach słabej widoczności. Stromy odcinek jest po prostu okropny. To kręta droga schodząca w dół klifów, często tak wąska, że za pierwszym razem nie da się skręcić…

Tej krętej trasy nie powinni przemierzać ci, którzy nie umieją cofać lub początkujący kierowcy. To naprawdę wymagająca droga i prawdziwy test Twojego pojazdu i Twojej wytrzymałości, ponieważ droga jest pełna zakrętów, a koła czasami wiszą nad przepaścią.

Zdjęcie: Twitter

Drogę zbudowali żołnierze rosyjscy w 1916 roku

Nie jedź tą drogą w trudnych warunkach pogodowych. Lawiny, obfite opady śniegu i osuwiska mogą wystąpić w każdej chwili, co jest niezwykle niebezpieczne ze względu na częste płaty lodu.

Droga ma zasłużoną reputację niebezpiecznej ze względu na nieprzewidywalne burze śnieżne i zamiecie śnieżne, a jazda w takich warunkach może być niezwykle trudna.

Mgła i deszcz są bardzo powszechne, a po deszczu ten tor może stać się bardzo błotnisty i śliski, co sprawia, że trudno się przez niego przebić. Zła pogoda może naprawdę odstraszać użytkowników dróg. Najbardziej niebezpieczna część drogi, w Derebaşı Tesisleri, jest często pokryta śniegiem i we mgle.

Części drogi są rutynowo zamykane w okresie zimowym z powodu zamieci śnieżnych i lodu. Autostrada Bayburt to sprawna droga, używana przez miejscowych, którzy jeżdżą wszelkimi środkami transportu – od ciężarówek po motocykle – więc może być mocno zakorkowana.

Otwarta dla wszystkich pojazdów silnikowych, jednak zdecydowanie zalecana do pojazdów z napędem na 4 koła. Droga jest bardzo wyboista. Ta ekstremalna kręta droga została zbudowana w 1916 roku przez rosyjskich żołnierzy po Kampanii Trebizond (serii udanych rosyjskich operacji morskich i lądowych, które doprowadziły do zdobycia Trabzonu).

Czytaj: Droga Appijska ma ponad 2000 lat i nadal jest w użytkowaniu!

Zdjęcie: Twitter

Droga nie jest dla maminsynków i nowicjusze nie powinni po niej jeździć. Obecnie jest znacznie bardziej niebezpieczna niż słynna Droga Śmierci w Boliwii, którą ominęła nowa autostrada i jest używana tylko przez turystów szukających zapierających dech w piersiach widoków, podczas gdy zabójcza trasa Turcji służy do codziennych podróży.

Najbardziej wymagająca (symboliczna) część drogi znajduje się w pobliżu miasta Caykara. Nazywa się Derebası Turns. Ma 13 niesamowitych zakrętów wznoszących się z 1,712 m n.p.m. do 2035 m n.p.m. w zaledwie 5,1 km.

Średni odsetek wynosi 6,3%, przy sekcjach do 10%. Jazda zdecydowanie jest tego warta. Istnieje wiele doskonałych okazji do robienia zdjęć. Nie zapomnij o aparacie z dużą ilością filmu/pamięci, w pełni naładowanymi bateriami i pustą kartą pamięci!

Jak powiedzieliby wszyscy doświadczeni kierowcy, nie ma takiej drogi, która gwarantuje absolutne bezpieczeństwo podczas jazdy. Kierowcy i fani ekstremalnego kolarstwa nie mają czasu na hamowanie na czas i po prostu wpadają w przepaść.

Wielu turystów szuka tu nowych emocji, nawet jeśli wiedzą, jakie to może być niebezpieczne. Czasami lepiej nie ryzykować życia i zostać w domu. Nie idź tam, jeśli pogoda jest zła – naprawdę musisz mieć specjalne umiejętności, w przeciwnym razie może się to źle skończyć.

Niektórzy turyści wolą wybrać się tam na rowerze, ponieważ jest to uważane za bezpieczniejszy sposób. Jest wiele torów i dużych samochodów, co może sprawić duże problemy niedoświadczonym kierowcom. Również lokalna pogoda niesie ze sobą pewne niespodzianki. Często pojawiają się mgły, a niektóre fragmenty drogi są po prostu rozmyte. Kamienie mogą spadać ze skały na drogę, co w niektórych miejscach czyni ją jeszcze węższą.

Zdjęcie: Twitter