„Druga wiosna” ze względu na łagodną listopadową pogodę

0
127
Dlaczego w listopadzie jest tak ciepło? Zdjęcie: pl.freepik.com

Pogoda w Wielkiej Brytanii skłania do „drugiej wiosny” ze względu na łagodną listopadową pogodę.

W listopadzie ogrody znów budzą się do życia dzięki „wyjątkowo łagodnej” pogodzie.

Kwiaty i rośliny wkraczają w „drugą wiosnę” z powodu cieplejszych warunków, przedłużając ich kwitnienie o miesiące dłużej niż zwykle, powiedzieli ogrodnicy.

Zmiana ich zachowania może mieć wpływ aż do następnej wiosny.

Według Met Office, ten miesiąc w Wielkiej Brytanii był o 2,2 stopnia cieplejszy niż średnia listopadowa.

Nikki Barker, starsza doradczyni w Królewskim Towarzystwie Ogrodniczym (RHS), powiedziała, że ​​łagodny klimat stworzył kilka nietypowych w sezonie widoków w ogrodach publicznych RHS.

„Rzeczy, które spodziewamy się zakwitnąć w październiku, takie jak fuksja i szałwia, wciąż kwitną i nie wykazują oznak zatrzymania” – powiedziała pani Barker.

„Róże zakładają nowe pąki i nadal produkują, więc jest to dość znaczne przedłużenie sezonu kwitnienia.”

„Nawet w mojej doniczce z warzywami wciąż rośnie kolendra”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pippa Greenwood, botanik i menedżerka w Związku Zawodów Ogrodniczych, powiedziała, że ​​sposób, w jaki nasza zieleń reaguje na łagodną pogodę, jest „całkowicie szalony i mieszany”.

„Jeśli wyjrzysz przez okno, zobaczysz dziwną mieszankę niektórych drzew, które są nieco zestresowane suszą i mają trochę liści, podczas gdy niektóre upuściły liście kilka tygodni temu” – powiedziała BBC News.

„Niektóre trzymają się harmonogramu, podczas gdy inne kwitną po raz pierwszy w tym roku”.

Listopadowa łagodna pogoda jest ostatnim z łańcucha wydarzeń meteorologicznych w tym roku, które wpłynęły na cykl życia naszych ogrodów, zaburzając okres, w którym normalnie spodziewalibyśmy się, że nasze letnie kwiaty więdną.

„Podczas suszy tego lata, wiele roślin przeszło w stan uśpienia, tak jak zimą, ale robiły to latem, ponieważ było za gorąco” – powiedziała Barker.

„W tym miesiącu mieliśmy dużo deszczu i było bardzo łagodnie, więc wytworzyło wiele nowych przyrostów”.

Czytaj: Listopadowy kamień narodzin: topaz

Bardzo ciepły listopad. Czy pogoda zwariowała? Zdjęcie: pl.freepik.com

Podczas gdy ogrodnicy z zadowoleniem przyjęli możliwość cieszenia się naszymi ogrodami przez chwilę dłużej, ostrzegają, że zwrot wydarzeń może mieć szkodliwy wpływ aż do przyszłej wiosny.

„Niektóre rośliny zużywają teraz dużo zasobów, więc mogą zakwitnąć w przyszłym roku” – powiedziała Barker.

„Jeśli coś się zepsuje, gdy zakwitną, rzeczy, które się nimi żywią, jak owady, zostaną zaburzone ich zachowania, a modraszka zwyczajna żywi się owadami na początku roku. Może to zakłócić wiele cykli życiowych.”

„Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz bardziej powszechne. Możemy nie znać ich skutków przez kilka lat”.

Czytaj: Firma z Wielkopolski wprowadziła czterodniowy tydzień pracy!

Met Office informuje, że chociaż listopad ma jeszcze trochę czasu do końca, miesiąc był „znacznie łagodniejszy” w porównaniu ze średnią z ostatnich 30 lat.

Wygląda jednak na to, że okres słonecznej pogody wkrótce się skończy – przywracając synchronizację ogrodów w Wielkiej Brytanii.

„Wysokie ciśnienie będzie napływać z zachodu od połowy przyszłego tygodnia, co ustabilizuje pogodę” – powiedział BBC News Stephen Dixon, rzecznik krajowego serwisu pogodowego.

„Będzie spokojniejsza pogoda, mniej deszczu na południowym wschodzie, a temperatury powrócą do średniej”.

Zmiany klimatu mogą zwiększyć częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie i ekstremalne upały w Wielkiej Brytanii.

Cieplej także w Polsce

– W październiku było cieplej o 2,5 stopnia Celsjusza powyżej normy. Listopad jest cieplejszy o około 5 stopni, ale nie ma co podsumowywać listopada przed jego końcem. Na 10 miesięcy tego roku pięć było powyżej normy, dwa – kwiecień i wrzesień – poniżej, a trzy były w normie. Już z tego widać, że tendencja jest wzrostowa. To efekt zmian klimatycznych – stwierdził w rozmowie z DZ Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Z roku na rok jest coraz cieplej. Przez ostatnie 70 lat temperatura w Polsce wzrosła o 1,7 stopnia Celsjusza, a to oznacza ogromne zmiany w systemach wodnych, leśnych, także dla zwierząt, roślin i dla nas.

– Nie jestem specjalistą w tym temacie, ale wystarczy zobaczyć, co się dzieje w Polsce z sosną zwyczajną. Przez te wysokie temperatury traci igłę. Ona bardzo mocno reaguje na ocieplenie. Takie temperatury mają wpływ na suszę, robią się przyduchy, coraz bardziej rozwijają się sinice – podkreśla Walijewski.