Drzewka Bonsai

0
1138
Sztuka hodowli bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana pénjǐng, również pénzāi), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią.

Bonsai to sztuka uprawy drzew, która przywędrowała do Polski z Chin. W kraju tym bonsai jest ważnym elementem kultury.

Bonsai to ważny element sztuki uprawy drzew z Chin. Celem ten sztuki jest obserwacja i podziwianie piękna oraz różnorodności natury.

Bonsai to w rzeczywistości sztuka miniaturyzowania drzew. Małe drzewka są malutką kopią drzew rosnących w środowisku naturalnym.

Większość osób utożsamia drzewka bonsai z kulturą japońską, tymczasem mało kto wie, że pierwsze miniaturowe drzewka pojawiły się w Chinach.

– Ogromny obszar Chin powodował, że cesarz nie był w stanie zwiedzić całego kraju, którym władał. Aby umożliwić mu poznanie wyjątkowych zakątków cesarstwa, nadworni artyści zaczęli odwzorowywać je w formie miniatur. Nieodłącznym elementem tych zmniejszonych krajobrazów była roślinność, a wśród niej właśnie drzewa. W ten sposób zapoczątkowano wielowiekową tradycję, która z czasem trafiła do Japonii. To tam nastąpił jej najintensywniejszy rozkwit i właśnie dlatego bonsai kojarzone jest z Japonią, jednak nieprawdą jest, aby to Japończycy byli prekursorami tej sztuki – wyjaśnia pan Wołkowicz, jeden z czołowych polskich bonsaistów w wywiadzie dla trojmiasto.pl.

Drzewku nadaje się kształt za pomocą drutu, dzięki któremu ustala się kierunki rozwoju poszczególnych gałęzi oraz pnia i ich odchylenie od pionu. 

Poniżej możecie zobaczyć kilka bardzo ciekawych przykładów drzewek bonsai.

Czytaj: Drzewa, które wyglądają jak z krainy snów

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: PALMIARNIA W WAŁBRZYCHU – EGZOTYCZNA DŻUNGLA W ŚRODKU SUDETÓW