Duńska Świnia Protestacyjna – rasa świń stworzona, by być żywą flagą

0
652
Zdjęcie: Axel Krampe/Wikimedia Commons

Danish Protest Pig (Duńska Świnia Protestacyjna) szybko stała się symbolem duńskiej niezależności kulturowej.

Husum Red Pied to rzadka rasa świń domowych, popularnie znana jako Duńska Świnia Protestacyjna, ponieważ jej głównym powodem było naśladowanie duńskiej flagi kraju w czasie, gdy nie można było podnieść prawdziwej flagi.

Historia Duńskiej Świni Protestacyjnej sięga połowy XIX wieku, kiedy Dania i Prusy rozpoczęły wojnę o kontrolę nad południowym Półwyspem Jutlandzkim.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Oba kraje nie mogły zdecydować, gdzie przebiega granica między ich ziemiami, więc ostatecznie poszły na wojnę. W 1848 roku Dania wygrała wojnę i roszczenia do spornych ziem, ale dopiero dekadę później wybuchła druga wojna szlezwicka i tym razem zwycięsko odniosły Prusy.

W następnych latach władze pruskie rozpoczęły kampanię przeciwko wszystkiemu, co duńskie, zwłaszcza duńskiej fladze, która nie podobała się rolnikom na spornym terytorium Jutlandii. Wymyślili więc sprytny plan ominięcia zakazu…

Duńscy rolnicy żyjący na ziemiach, do których obecnie należą Prusy, byli tak zdenerwowani zakazem podnoszenia flagi ich ojczyzny, że wpadli na pomysłowy program krzyżowania świń, aby stworzyć nową rasę, która przypominałaby duńską flagę – czerwone tło pokryte dużym, białym krzyżem nordyckim.

Nikt tak naprawdę nie wie, jakie rasy zostały użyte do stworzenia Duńskiej Świni Protestacyjnej.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Choć stworzona jako forma protestu przeciwko panowaniu pruskiemu, ta wyjątkowa rasa została formalnie uznana za prawdziwą rasę w XX wieku i nazwana Husum Red Pied.

Świnię rozpoznaje się po czerwonym kolorze, szerokim białym pionowym pasie i śladzie po białym poziomym pasie przypominającym kolory duńskiej flagi, która ją zainspirowała. Świnia dorasta do około 90 cm wysokości i waży do 350 kg.

Czytaj: Zabawne fakty o Danii

Świnie Husum Red Pied odpowiadające oryginalnemu opisowi były ostatnio widziane w 1984 roku. Osobnikom hodowanym od tego czasu zazwyczaj brakuje białego poziomego pasa, który uzupełnia projekt flagi, ale mimo to rasa zachowuje swój niepowtarzalny wygląd.

Facebook

Duńska Świnia Protestacyjna jest obecnie klasyfikowana jako rzadka, ale niemiecki kraj związkowy Szlezwik-Holsztyn wspiera zachowanie rasy ze względu na jej wartość kulturową. Obecnie na świecie żyje od 60 do 140 osobników, głównie w niemieckich ogrodach zoologicznych.