Dwa owoce i trzy warzywa dziennie – przepis na długowieczność

0
448
Warzywa i owoce są źródłem zdrowia. Zdjęcie: pl.freepik.com

Codzienne spożywanie ściśle określonej ilości owoców i warzyw pozwoli Ci żyć jak najdłużej. Do takiego wniosku doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Naukowcy z Harvard School of Public Health wykazali, że spożywanie dwóch porcji owoców i trzech porcji warzyw dziennie wiąże się z niższymi wskaźnikami śmiertelności i maksymalną oczekiwaną długością życia. 

I jeśli zwiększysz ilość owoców i warzyw w diecie, nie przyniesie to żadnych dodatkowych korzyści. Dlatego amerykańscy naukowcy obliczyli optymalną dawkę dla naszego zdrowia żywności, która może zapobiegać poważnym chorobom przewlekłym.

Czytaj: 66% chorób leczy się jedzeniem. Przepis na długowieczność znanego genetyka

Ale nie wszystkie owoce i warzywa są pod tym względem równie przydatne. W szczególności należy zwrócić uwagę na zielone warzywa liściaste, w tym szpinak, jarmuż i sałatę. 

Przydatne są warzywa z beta-karotenem i owocami cytrusowymi, a także jagody. Jednak warzywa bogate w skrobię, takie jak ziemniaki, kukurydza i groszek lub soki owocowe, nie zmniejszyły ryzyka śmierci lub chorób przewlekłych w badaniu. Aktualnie American Heart Association zaleca 4 porcje owoców i 5 porcji warzyw dziennie.

Czytaj: Ćwiczenia ruchowe i oddechowe w Operze Wrocławskiej dla osób po COVID-19

Aby przeprowadzić badania i wysunąć takie wnioski, naukowcy z Harvardu obserwowali ponad 100 000 dorosłych kobiet i mężczyzn. Okres obserwacji trwał 30 lat od 1984 do 2014 roku. Wszystkie osoby biorące udział w badaniu wypełniały ankiety, informując o częstotliwości przyjmowania pokarmu i jego składzie. Ankieta była przeprowadzana co dwa do czterech lat, pisze cnbc.com. 

johannesfloe.com – Art to remember