Dwaj mężczyźni ocaleni z Holokaustu ponownie się spotkali po 79 latach

0
373
Sam Ron (z lewej) i Jack Waksal (z prawej), dwaj ocaleni z Holokaustu połączyli się ponownie po 79 latach – Red Banyan

Ci, którzy twierdzą, że nie ma czegoś takiego jak przeznaczenie, muszą poznać historię Jacka Waksala i Sama Rona, dwóch mężczyzn, którzy poznali się podczas Holokaustu, i którzy ponownie spotkali się 79 lat później na południowej Florydzie.

Po przetrwaniu niewolniczej pracy ramię w ramię w obozie pracy przymusowej w Pionkach podczas Holokaustu. To była godzina za godziną odgarniania węgla, karkołomnej pracy, ramię w ramię.

Czytaj: Szokujące kolorowe zdjęcia, które pokazują prawdziwy horror Holokaustu

Oboje zostali rozdzieleni po tym, jak Waksal uciekł do lasu, a Ron został przeniesiony do innego obozu, który został ostatecznie wyzwolony.

Po wojnie żaden z nich nie wiedział, że drugi przeżył, dopóki Waksal nie wziął udziału w imprezie charytatywnej dla United States Holocaust Memorial Museum.

Waksal rozpoznał, że mężczyzna, który przemawia jest jego przyjacielem z obozu pracy.

„Wstał, podbiegł do mnie i powiedział, że jest moim bratem, byłem bardzo wzruszony, zwykle nie jestem zbyt emocjonalnym facetem” – wyjaśnił Ron, zgodnie z NBC Miami.

„Jakbym odnalazł mojego brata, po 80 latach” – powiedział Waksal.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„To cud, że przeżyliśmy, nie ma co do tego wątpliwości” – powiedział Waksal.

Ron powiedział o swoim czasie w obozie. „Ciężka praca, złe warunki, zimno, głód, zginęły setki ludzi. Nierzadko budziłem się rano i widziałem, jak osoba obok ciebie jest zimna”.

Czytaj: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Udało im się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, a konkretnie do Ohio, gdzie oboje żyli przez 40 lat nieświadomi swojego istnienia, zanim ostatecznie przenieśli się na południową Florydę.

Pomimo tego, że mieszkają w odległości 65 km od siebie, obaj mężczyźni są zdeterminowani, aby nadrobić stracony czas i wypełnić ogromną lukę lat historiami życia. Ron od czasu do czasu pojawia się w szkołach, aby uczyć młodych ludzi o swoich doświadczeniach.

„Staram się nauczyć ich nie nienawidzić, mieć dużo nadziei i wierzyć w siebie, to właśnie zrobiłem, tak przeżyłem, ponieważ wierzę w siebie” – powiedział Ron.

Ari Odzer, reporter NBC, zwięźle mówi o dwóch mężczyznach, że zemścili się na Adolfie Hitlerze: żyjąc długim, udanym życiem i mając dzieci, wnuki i prawnuki.

Wcześniej pisałam również o kuzynach, którzy zostali rozdzieleni podczas Holokaustu i ponownie zjednoczyli się po 75 latach.